Az egészséges, dús haj az emberiség kezdete óta kívánatos külső tulajdonság. Az Ókorból ránk maradt írásos emlékek már tartalmaznak különféle recepteket, amitől a haj csillogóbb, vagy adott esetben dúsabb lehet.
Érdekes történet a Bibliai Sámsoné, akinek természetfeletti ereje volt. Erejét Istentől kapta, de cserébe bizonyos feltételeket be kellett tartania. Ilyen volt, hogy soha nem vághatta le a haját. Minél hosszabb volt a haja, testi ereje annál nagyobb lett. Titkát azonban elárulta egy szépséges nőnek, Delilának, aki tudásával visszaélve, levágta Sámson haját.
Korunkban egyáltalán nem lehetetlen, hogy a olyan erős hajad legyen, mint Sámsonnak, még akkor is, ha jelenleg inkább Shrek-ére kezd hajazni..
Amikor azzal szembesülsz, hogy a kopaszodás mértéke már elviselhetetlen, és a PRP kezelés (melyről korábbi cikkünkben írtunk részletesen) valami miatt nem lehetséges, vagy már nem lenne elegendő, akkor jöhet a hajbeültetés.
A hajbeültetésnek alapvetően két elterjedt módja van. Az egyik az úgynevezett “FUE” (follicular unit excision), a másik a “FUT” (follicular unit transplantation). Mindkét esetben saját hajat ültetnek át. Idegen haj beültetése immunológiai okokból nem lehetséges.
Sokat fejlődött ennek is a tudománya. Ma már van olyan technika is, amely során 1 hajszálból annak ketté metszésével kettőt alkotnak… Tehát egyre szélesedik azon esetek száma amelyből kiváló eredmények érhetők el.
Pontosan mi a FUE?
A “FUE” hajbeültetés során a hajtüsző egységeket egy mikrosebészeti körkéssel egyenként veszik ki az adóhelyről. Az adóhely a hajas fejbőr azon része, ahol a haj sűrűbben nő. A hajtüsző egység angol neve follicular unit, innen a FUE (follicular unit excision) elnevezés. A kinyert picinyke szövethengereket (melyek a hajtüszőt tartalmazzák) graftoknak nevezik. Ezek a graftok kerülnek beültetésre egyenként a hajhiányos területre. Ez a technika újabb, mint a FUT, és manapság szélesebb körben alkalmazzák.
Mi történik a FUE hajbeültetés során?
Először is az adóhelyet, azaz ahonnan kinyerik a graftokat, le kell borotválni. Ez a rész általában a fej hátsó részén van, férfiaknál a borotválás kevésbé lehet zavaró. Nőknél amennyiben a borotválás kizárt, szóba jöhet a FUT technika.
A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik. Miután az adóhelyről kinyerik a graftokat, azokat a hajhiányos bőrbe “ültetik”. Apró metszéseket, ejtenek ezen a területen, úgynevezett befogadó nyílásokat alakítanak ki. A nyílások kialakítása meghatározza a hajszálak növekedési irányát a későbbiekben. Ezt a sebész a még meglevő hajszálak növekedési irányához igazítja, hogy a hatás minél természetesebb legyen.A gyógyulás után a nyílások helye láthatatlan
Mennyi idő a felépülés a FUE után, milyen szövődményei lehetnek?
Ez a beavatkozás minimális fájdalommal jár, azonban a frissen beültetett terület egy hétig enyhén rózsaszínes lehet, előfordulhat, hogy hámlik mint egy napégés esetén. Érdemes legalább egy hét szabadságot kivenni, míg a külső megjelenés rendeződik.
A hajbeültetést végző orvos kimondott utasításokkal látja el a pácienst, és minden esetben ezeket kell követni.
Általában 2 napig nem ajánlják a haj mosását. 3 nap után lehet visszatérni a “normál kerékvágásba”, de csak 7 nap után javasolt nagyobb fizikai aktivitás, mivel az újonnan beültetett graftok érzékenyek, és a fejbőr fokozott izzadása tönkreteheti az elért eredményt. Körülbelül 10 nap után már úszni is lehet.
A beültetés szövődményei ritkák. Előfordulhat duzzanat, fájdalom, a fejbőr érzéketlensége, benőtt haj, hegesedés az adó- vagy fogadó területen. Amennyiben nem tartod be az orvosi utasításokat, előfordulhat gyulladás.
Mikor látható a FUE eredménye és mennyire tartós?
Miután a hajbeültetés megtörténik, a következő hetekben a legtöbb új hajacska bizony kihullik. Ez egy természetes folyamat, a hajszálak utóbb, pár hónap alatt visszanőnek. Kezdetben a hajszálak vékonyabbak, majd fokozatosan erősödnek meg. Körülbelül egy év elteltével az átültetett hajszálak már olyanok lesznek, mint a haj többi része.
A hajbeültetés életre szóló eredménnyel jár.
És akkor mi az a FUT és mi a különbség a FUT és a FUE között?
A FUT módszer volt az “eredeti” hajbeültetési módszer. A koncepció lényege, hogy a hajas fejbőrből kimetszenek egy szélesebb csíkot, majd ebből a csíkból nyerik ki a graftokat. A beavatkozáshoz nem borotválják le a hajat, viszont a kimetszett csík helyén marad egy heg, amit a haj eltakar. Azaz közvetlenül a beültetés után sem fog látszani, hogy “valami történt”. Elsősorban azoknak lehet megfelelő ez a technika, akiknek nincs gondjuk a vonalas heggel és magas a hajsűrűségük az adóhelyen. Manapság a FUE van előtérbe helyezve minden helyen. A FUT várható eredménye és lehetséges szövődményei gyakorlatilag ugyanazok, mint a FUE esetében.
Ha bármelyik beavatkozásról van már tapasztalatod, kérjük írj róla beszámolót (naplót), hogy segítsd közösségünk tagjait információkkal!
Ha szívesen kibeszélnéd a témát csatlakozz zárt női Facebook csoporthoz, mint ez ITT vagy koedukált csoporthoz: ITT
Követhetsz minket instagramon is!