Az emlőimplantátumok igen népszerűek világszerte, jelenleg közel 30 millió nő viseli mellében. Azonban felmerült egy olyan ritka, de aggasztó probléma, amely a texturált vagy makrotextúrát használó implantátumokhoz társul: az implantátumhoz asszociált limfóma. Dr. Mátrai Tamás emlőssebész elmagyarázza, hogy mi is ez a betegség, kiket érinthet, és mik a kezelési lehetőségei.
Az implantátumhoz asszociált limfóma (BIA-ALCL) egy olyan ritka típusú non-Hodgkin limfóma, amely kifejezetten azoknál a hölgyeknél jelentkezhet, akiknél textúrált vagy makrotextúrát használó felszíni implantátumot helyeztek be.
Fontos megérteni, hogy e betegség kialakulásának esélye nagyon alacsony, mindössze egy az 53 ezerhez, tehát extrém ritka jelenségről van szó.
BIA-ALCL gyanúja akkor merül fel, ha általában 7-10 évvel a műtét után olyan tüneteket észlelünk, mint például a megnövekedett folyadékgyülem vagy csomók a kapszula vagy az emlő területén. Korai stádiumban való felfedezése és kezelése nagyrészt sebészi beavatkozással történik. Ha az implantátumot teljes egészében eltávolítják és az azt körülvevő tokot is, akkor a gyógyulás jó esélyekkel teljes értékű lehet - meséli Mátrai Doktor. A szakirodalomban beszámolt esetek szerint a BIA-ALCL általában a mellimplantátum közelében található, a rostos hegszövet kapszulájában, nem pedig a mellszövetben magában. A legtöbb esetben az ALCL sejteket az implantátumot körülvevő folyadékban (széroma) találták vagy a rostos hegszövet kapszulájában. Amennyiben azonban már nyirokcsomó áttét is kimutatható, kemoterápiás kezelésre is szükség lehet a hosszú távú túlélés érdekében.
Nézd meg videónkat a témában:
Források:
https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/questions-and-answers-about-breast-implant-associated-anaplastic-large-cell-lymphoma-bia-alcl
https://public4.pagefreezer.com/browse/FDA/16-06-2022T13:39/https://www.fda.gov/medical-devices/safety-communications/fda-requests-allergan-voluntarily-recall-natrelle-biocell-textured-breast-implants-and-tissue#list
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5595388/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8225493/
https://www.plasticsurgery.org/patient-safety/breast-implant-safety/bia-alcl-summary