Rántsd le a leplet és mutasd meg plasztikai beavatkozásod
Ez egy banner
Ez egy banner

A torna sem segít? Van más megoldás a szétnyílt hasizomra!

  • Mónika
  • 2022-11-14 04:07:03

A torna sem segít? Van más megoldás a szétnyílt hasizomra!

Önzés, ha a kisbabám megszületése után is foglalkoztat a megjelenésem és nem tudom elfogadni a terhesség során testemen végbement- nem túl előnyös -változásokat?

Vajon hány nő tette már fel magában ezt a kérdést? Habár sokáig tabunak számított, napjainkban egyre inkább elfogadott, hogy egy anya szülés után sem csupán édesanyaként funkcionál, hanem dolgozó nő, szerető és feleség is egyszerre. Egy nagybetűs Nő, akinek fontos, hogy teste is összhangban legyen a személyiségével, amelynek azonban gyakran gátat szab a genetika, illetve a természet.

Természetes, hogy a babavárás során testünk számos változáson megy keresztül, amelyek közül az egyik leglátványosabb – ebben az esetben a szó negatív értelmében- a szétnyílt hasizom. Ez a probléma elsősorban azokat érinti, akik nem húszas éveik során, hanem 30-50 év között szültek és arányuk mára elérte a 46%-ot! Azon kívül, hogy esztétikailag sem túl előnyös, a szétnyílt hasizom – mivel a hasfal nem látja el támasztó funkcióját- számos egészségügyi problémához is hozzájárulhat, így sérvet, vizelettartási gondokat és gerincfájdalmat is okozhat.

Mi okozza a szétnyílt hasizmot?

A várandósság során a függőlegesen futó, két, egyenes hasizmot összekötő ínszalagra egyre nagyobb súly nehezedik, amelyhez hozzájárul a relaxin hormon termelődése is, így az izomrostok szétcsúszhatnak, a szalagok megnyúlnak és egyre jobban eltávolodnak egymástól.

A baba világrajövetelét követően jobb esetben 6-8 hét alatt az izmok helyükre rendeződnek, de nem történik ez így minden esetben: a függőlegesen futó hasizmok között akár 3-4 ujjnyi távolság is maradhat és nem ritkán sérv is kialakul, amely egy el nem múló kis „dudor” formájában jelenik meg hasunkon.

Első lépések: hogyan állapíthatom meg, hogy szétnyílt-e a hasizmom?

Otthon, egy egyszerű vizsgálattal saját magunk is meg tudjuk állapítani, hogy szétnyílt-e a hasizmunk. Feküdjünk le egy kemény felületre és húzzuk fel a térdeinket, a talpunk pedig maradjon a talajon. Emeljük fel a lapockánkat, egyik kezünket tegyük a tarkónk mögé, másikat a köldökünk fölé és végezzünk hasprést. Ezzel egyidőben ujjainkat nyomjuk a hasfalba a köldök feletti részen. Ha az izmok falába ütköznek az ujjaink, valószínű, hogy nincs probléma, de, ha besüppednek és a két izom között rés marad, nagy eséllyel szétnyílt hasizommal van dolgunk.

Mit tehetek a probléma orvoslására?

Az esetek 90%-ban, ha az izmok csak megnyúltak és nincsenek megrepedve, a probléma speciális tornagyakorlatokkal egyszerűen orvosolható. Ilyen hatékony és célzottan erre a területre koncentráló gyakorlatot találhatunk a „loveyourbelly” programban és a Potzak nevű magyar fejlesztésű mobilalkalmazásban is. De hasznos lehet egy gyógytornásszal történő konzultáció vagy szakember által, célzottan e célra összeállított core gyakorlatsor rendszeres alkalmazása is.

Milyen lehetőségeim vannak, ha a torna sem segít?

Amennyiben nincs bőrfelesleg a hason, akár laparoszkópos műtéttel is összehúzható a szétnyílt hasizom. Ebben az esetben csak három pár miliméteres vágás marad a hasunkon.
Legtöbb esetben azonban megnyúlt bőr, striák, zsírfelesleg is társul a szétnyílt hasizom mellé, ekkor kerülhet sor a szülés utáni alakkorrekció részeként már széles körben elterjedt és rutin műtétnek számító hasplasztikára. A hasplasztikát legkorábban egy évvel a baba születése után célszerű elvégezni, mivel a szervezetnek időre van szüksége a teljes regenerációhoz és ekkor is abban az esetben, ha nem tervezünk több babát.

A hasplasztika célja a feszes és esztétikus hasfal és törzs helyreállítása. Mivel a várandósság mindenkin más mértékben és formában hagy nyomot, ezért változó, hogy kinek milyen korrekcióra van szüksége. A műtéteket- amelyeknek 3 fő típusa van- minden esetben altatásban végzik. A szétnyílt hasizom korrekciójára a fő típusok közül a teljes hasplasztika és a midi hasplasztika keretében van lehetőség. A teljes hasplasztika során a teljes hasfalizmot végigvarrják a felső bordaívtől a szeméremívig, mintha sérvet operálnának- amely gyakran valóban van is. Az eredmény olyan, mintha fűzőt kapnánk, a hasfalat és a szétcsúszott hasizmokat szűkösebbre veszik és a derék rész is karcsúbbá válik. A korrekciós eljárás része még a hason lévő zsír- és bőrfelesleg eltávolítása is, amelyhez a köldök alatti striák egy részének eltüntetése is társul, mivel a megnyúlt bőrfelesleggel együtt ezektől is búcsút vehetünk! Mindezek mellett új köldököt alakítanak ki, a köldök alatti és feletti rész pedig laposabbá válik.

Amennyiben nem volt nagy a súlyingadozás és kevés a bőrfelesleg, elegendő lehet a midi hasplasztika is. Ebben az esetben a nem készül új köldök, csupán a hasfal szétnyílt izomzatát kell varrni.

Milyen hegekkel jár a hasplasztika?

A teljes hasplasztika két vágással jár: az egyik vízszintesen, csípőcsonttól csípőcsontig tart, azonban lent, a fehérnemű vonalában ejtik, így nyáron fürdőruhában sem észrevehető és optimális esetben egészen vékony, apró, fehér csíkká halványul. A másik vágás a köldök körül történik, idővel azonban ez is szinte teljesen észrevehetetlenné válik.

A midi hasplasztika esetében csupán egyetlen hosszú vágást eszközölnek a bikini vonalon.

Van-e lehetőség OEP finanszírozásra a hasplasztika esetében?

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fedezi a szétnyílt hasizom rekonstrukcióját, azonban nem támogat szépészeti – azaz esztétikai, és nem gyógyító célú - műtéteket, csupán helyreállító plasztikai műtéteket, orvosilag indokolt esetekben, szakértői vélemények alapján. A feltételek igen szigorúak és a beavatkozás is csak állami keretek között vehető igénybe, igen hosszú várakozási idővel.

Összességében a szétnyílt hasizmok a legtöbb esetben megfelelő, speciális tornagyakorlatokkal és odafigyeléssel helyreállíthatóak. Azonban azokban az esetekben, amikor már nem segít a torna, illetve jelentős bőrfelesleggel vagy sérvvel is számolunk, optimális megoldást jelent a hasi helyreállító műtét. És biztosak lehetünk benne, hogy ennek hatása nem csak fizikailag, hanem lelkileg is jelentősen hozzájárul majd életminőségünk és önbizalmunk javulásához!

Írd meg Te is saját történetedet!

Mások számára óriási segítség ha elmondod, Te miért döntöttél egy adott beavatkozás mellett? Hogyan választottad ki orvosodat?
Milyen érzések kavarogtak Benned? Könnyű volt a félépülés?
Megérte, újra vállalkoznál rá?

Naplót szeretnék írni!