Gyermekkoromban sokat olvastam Sissi királynéról, és azóta tudom, hogy a csodás hajkoronának megvan az ára. Ő különféle praktikákat vetett be, hogy eleve dús haját még erősebbé tegye. Megtehette. Volt rá ideje. Napi hajápolási rutinja több órát emésztett fel az életéből, és nem is egyedül végezte ezt a rituálét, hanem saját személyi fodrásza segítségével. Az eredmény persze magáért beszélt, kora legszebb asszonyaként emlegették, többek között szépséges frizurái miatt.
Sajnos nem mindenki születik olyan szerencsésnek, hogy haja lobogjon a szélben utána, mikor vidáman futkározik. Valamint olyanok is szép számmal akadnak, akiknek különféle okokból később gyérül meg a hajuk. Ellentétben az általános képzettársítással, ez egyáltalán nem csak férfiakkal esik meg, hanem nőkkel is, akiknek az a kényelmes megoldás, hogy kopaszra borotválják az egész fejüket, nem igazán opció.
Ahhoz, hogy a számodra megfelelő kezelést találd meg, először meg kell keresni a probléma gyökerét. Ha a kopaszodás szembetűnő, akkor érdemes a kezdet kezdetekor szakértő segítségét igénybe venni, és nem otthoni kúrával próbálkozni, mert a helyzet drasztikusan romolhat.
Amikor a hajgyérülés átmeneti jellegű és sikerül megállítani, akkor az eredeti helyzet visszaállításában segítség lehet a PRP terápia. Talán “Drakula terápia” néven ismerősebb lehet az eljárás, ami nagyon leegyszerűsítve a saját vérrel történő arcfiatalítás. Kicsit tudományosabban utánanézve persze nem pont az történik, hogy vért vesznek tőled, majd azt egyszerűen visszafecskendezik a bőröd alá.
Akkor tulajdonképpen mi az a PRP?
A PRP nem más, mint vérlemezkékben (trombocitákban) gazdag saját plazma. Előállítása gyors és egyszerű. Kezelésenként a könyökhajlati vénából mintegy 20-50 ml saját vért vesznek, majd abból egy centrifuga segítségével mintegy 10-15 perc alatt előállítják a PRP-t.
Hogyan történik a kezelés?
A PRP-t a plasztikai sebész sorozatos injekciós szúrásokkal adja be. A beavatkozás a helyi érzéstelenítés miatt csekély fájdalommal jár. A kezelés kevés időt vesz igénybe, szövődmények, mellékhatások nem várhatóak.
Miért, kiknél és hogyan hat a PRP? Hány kezelés lehet szükséges?
A PRP úgynevezett növekedési faktorokban gazdag szérum. Azoknál tud hatást kifejteni, akiknek vannak élő hajhagymáik. Ezekben az esetekben a hajhagyma megtalálható a fejbőrben, azonban tápanyag híján nem nő belőle haj. Ezt a faktort pótolja a PRP.
Hány PRP kezelésre lehet szükség, és az egyes kezelések után mennyi a felépülési idő?
A kezelések száma egyénileg változó. Többnyire kombinálják vitaminok szedésével, olykor mezoterápiával is. Bizonyos, hogy egy kezelés nem elegendő, mindenképp kezelés-sorozatra van szükség. Felépülési idő gyakorlatilag nincs. Apróbb dolgokra kell figyelni a kezelés után, minthogy 24 órán belül nem lehet hajat mosni, vagy 72 órán belül hajat festeni, illetve a kezelt területet ne érje közvetlen napfény 48 órán belül.
A PRP egy jóval olcsóbb megoldás, mint a hajbeültetés, és gyakorlatilag fájdalommentes. Azonban amikor a hajhullás hátterében genetikai hajlam áll, illetve ha nincsenek élő hajhagymák, akkor a célravezető terápia mégis a hajbeültetés lehet.
A hajbeültetésről szinte mindenki halott, nem egy újkeletű technika. Mivel régóta alkalmazzák, az alkalmazott módszer sokat fejlődött az idők folyamán.
Jelenleg kétfajta hajátültetési technikát alkalmaznak. Az egyik az úgynevezett "FUT", a másik pedig a "FUE". Erről következő cikkünkben olvashatsz részletesen. Katt ide az olvasáshoz.
Ha próbáltad már a PRP kezelést,, kérjük írj róla beszámolót (naplót), hogy segítsd közösségünk tagjait információkkal!
Ha csevegnél másokkal a témáról, megteheted olyan zárt (női) Facebook csoportokban, mint ez itt: https://www.facebook.com/groups/plasztikacsoport/
Header Photo by Kyle Smith on Unsplash