Rántsd le a leplet és mutasd meg plasztikai beavatkozásod
Ez egy banner
Ez egy banner

Hogyan készüljünk a mellplasztika utáni időszakra?

  • Mónika
  • 2021-02-22 15:25:08

Hogyan készüljünk a mellplasztika utáni időszakra?

Amikor a gyógyulásé a főszerep

A mellplasztikai műtétre való jelentkezés önmagában egy átgondolt folyamat, hosszú mérlegelés eredménye. Érdemes ugyanilyen előrelátóan készülni, hogy a beavatkozás utáni napokban, hetekben mivel tudjuk majd elősegíteni a felépülésünket.

Minden egyes nő teste más, így a regenerálódási idő hosszúsága is nagyon eltérő. Éppen ezért igyekeztünk mindenre gondolni, amikor ezt a TO-DO-LIST-et összeállítottuk, tele praktikus tanácsokkal.

Minden a helyén, indulhatunk

Nem tart semmiből egy nagybevásárlást tartani a beavatkozás előtt, hogy minden, amire szükségünk lesz (vagy amit megkívánunk), az ott legyen az otthonunkban. Érdemes előre megfőzni pár napra elegendő ételt és lefagyasztani vagy előre 5-7 napra megrendelni egy finom menüt. Minden a kényelmünkről fog szólni. Könyv, nassolni való és víz – csőrös pohárban vagy kulacsban, mindez az éjjeli szekrényre bekészítve. Hiszen az első napokban minden apró mozdulatot meg kell gondolni – hatalmas segítség, ha meg tudunk spórolni magunknak egy felülést vagy felállást. Hogy kerül képbe a csőrös pohár? Úgy, hogy alapvetően a hátunkon fekszünk majd, és pohárból fekve - balesetek nélkül – művészet inni, éspedig műtét után kiemelten fontos lesz a hidratáció. A csőrös poharat vagy sportflakont már a kórházba vigyük magunkkal, hiszen nagyon sokat fog segíteni az első néhány korty megivásánál.

A karjainkra és a mellkasunkra egy ilyen beavatkozás után kevésbé számíthatunk.

Ne felejtsük, hogy az előre kiváltott gyógyszerek is legyenek karnyújtásnyira bekészítve, a kedvenc hidratáló krémmel, laptop töltővel, telefon töltővel egyetemben. 

Mivel mindez nem a Feng Shuiról szól, bátran rendezzük át előtte egy kicsit a hálót – mert lehet, hogy méreténél fogva az éjjeli szekrény helyett a dohányzóasztal lesz a mi emberünk az ágy mellett. A cél, hogy hiányt semmiben ne szenvedjünk.

Pihenés – úgy, ahogy még talán sosem csináltuk

Lefekszünk és alszunk – mi sem egyszerűbb. Csakhogy az emberek túlnyomó többsége nem csak hogy nem szokott háton aludni, de nem is tud.

Ha azt szeretnénk, hogy az első éjszakák ne álmatlanul teljenek, szerelkezzünk fel olyasmikkel, amik segítenek elaludni. Gyógyteák, amik álmosítanak, zenék, amik segítenek ellazulni ebben a nehéz, fájdalmas időszakban.

Segít, ha a szorosan fejünk mellé mindkét oldalra 1-1 kispárnát helyezünk. Erre rá tudjuk hajtani a fejünket, de egyben némileg meggátol a fordulásban is.

Hogy eltereljük a figyelmünket a testünkben zajló dolgokról, teremtsük meg a non-stop filmnézés lehetőségét, hogy ezernyi film, sorozat stb. közül válogathassunk. Az ébren töltött éjszaka is elviselhetőbb, ha közben egy izgalmas történetet nézünk.

Semmi esetre se mozgassuk meg intenzívebben tagjainkat, még óvatosan sem, mert a vérnyomás és pulzusszám emelkedése a belső sebek regenerációjára nagyon rossz hatással lehet.

Érdemes „túlkészülni”

Ha a munkahelyünkön azt mondjuk, három hétig ne számítsanak ránk, és mégis vissza tudunk térni két hét után, az sokkal szerencsésebb forgatókönyv, mint ha galibát okozunk – azzal, hogy mégsem sikerül ott lenni a megbeszélt időben. Tervezzük túl ezeket a dolgokat, és mi leszünk a legboldogabbak, amikor mégis hamarabb képesek vagyunk visszatérni napi teendőink ellátásához. Viszont a plusz stressz igazán nem fog hiányozni ezekben a napokban. Minden folyamatban lévő ügyet zárjunk le, lehetőség szerint, hogy teljes elménkkel a gyógyulásra koncentrálhassunk.

Kényelmes helyzetben

A különböző igények szerint kialakított ergonomikus párnák hatalmas segítséget jelentenek azoknak, akiknek valami miatt nem elég egy egyszerű kispárna. Szerencsére ma már hatalmas a választék, nekünk csak annyi a dolgunk, hogy megtaláljuk azt a párnát / azokat a párnákat, ami a 45 fokban való alvásban, fekvésben a leginkább segít majd minket. Ez a pozíció ugyanis a leghatékonyabb, hogy a vizesedést elkerüljük. Ne feledkezzünk meg a derekunk megtámasztásáról sem egy kisebb párnával! Ugyanígy könnyíthetünk a helyzetünkön egy pici párnával az autóban, amivel a biztonsági övet támasztjuk ki. Ezekre csak az első hetekben lesz szükségünk.

Tisztálkodás az első napokban

Bizony, a műtét másnapján már mosakodni fogunk. Természetesen a fürdőkád szóba sem jöhet, a zuhanyozást is óvatosan, körültekintően kell csinálni az elején. Vegyünk antibakteriális folyékony szappant, és pihepuha mosakodókendővel töröljük végig a testünket. Vigyázzunk, hogy a kötéseket véletlenül se érje víz. Óvatosan, ne dörzsölve itassuk fel a nedvességet a bőrünkről.

A kompressziós melltartót az orvos utasítása szerint hordjuk, az első napokban a zuhanyzás perceire sem vehető le!

Merjünk „mások terhére lenni”!

Higgyük el, hogy a társunk, a családtagjaink vagy a barátaink nagyon is együttéreznek velünk, és bármit megtennének, hogy egyetlen százaléknyit csökkenjenek a kellemetlenségeink. Így a segítő kezet meg kell ragadni, lehetőséget adni nekik, hogy kifejezzék a szeretetüket – egy finom vacsorával, azzal, hogy elszaladnak a patikába, ha szükségünk van valamire. Nekik is könnyebb, ha azt érzik: legalább valamit tudtak tenni, hogy nekünk jobb legyen. Erre mentálisan előre készülnünk kell: kiszolgáltatottabb helyzetben leszünk, mint amit megszoktunk, de a jó hír az, hogy van, aki kiszolgáljon minket. Csak annyi, hogy igent kell mondani.

Az ödéma – és amit tehetünk, hogy leküzdjük

Az első három-öt napban számítanunk kell rá. A szövetek között felgyülemlett savó, népi nevén a „vizesedés” kisebb mértékben természetes jelenség. Magától megszűnik pár nap alatt, de folyamatos hűtéssel például remekül gyorsítható a folyamat.

Két aranyszabály van: 20 percig hűtünk a jégzselével, 20 percig nem. A másik, hogy nem fagyasztjuk el a szöveteinket, a jeges felület közvetlenül soha ne érintkezzen a bőrünkkel! Egyszerű megoldás, ha egy vékony törölközőbe bújtatjuk a jégzselét, remekül hűt, de garantáltan nem okoz sérülést. A zöldborsós megoldást lehetőleg mellőzzük, hiszen a patikákban és drogériákban kapható jégzselék a testünk formájának megfelelően alakíthatók, nem kemények és végtelen számú alkalommal lehet őket újrafagyasztani. Mivel akár a műtéttől számított 3-6 hónapban teljesen normális némi vizesedés, érdemes hosszú távon gondolkodni a jegelésben.

Fájdalom – mire számítsunk?

A műtét alatt és után folyamatosan adagolt fájdalomcsillapítóknak köszönhetően szerencsére nagyban csökkenthetők a kellemetlenségek. A feszülő szöveteink is okozhatnak ilyen gondot – hiszen hozzá kell szokniuk a megnövekedett térfogathoz. Ezen szintén segítenek az orvosunk által felírt gyógyszerek.

Ha erősen szúró, feszülő fájdalmat érzünk, amit láz is kísér, haladéktalanul jelezzük orvosunknak!

Az élet megy tovább – csak az emésztésünk nem

Mint minden orvosi beavatkozás után, székrekedésre itt is számítani kell. Ezért lesz a szokásosnál is nagyobb szükség a kamrában rostos étkekre, hogy ezt a problémát megelőzzük. Ahogy már említettem, a hidratáltság alapvető fontosságú egy lábadozó embernél, az emésztés szempontjából pedig duplán fontossá válik, hogy iszunk-e elegendő vizet. Szándékosan írtam vizet, hiszen a rostos gyümölcslevek például magas rosttartalmuk miatt ugyan hasznosak, a napi 2-3 liter elfogyasztandó folyadékba viszont a legnagyobb jóindulattal sem lehet őket beleszámítani. Víz vagy édesítés nélküli tea – minden mennyiségben. A gyógyszerekkel a szervezetünkbe jutó méreganyagok miatt is fontos a sok folyadék.

Amennyiben viszont az átélt események, az altatás és a fekvő pozíció, mozgásszegény napok miatt mégis bekövetkezik, amitől tartottunk, semmiképpen ne valami erős hashajtóban gondolkozzunk. Lényegesen szelídebb, ugyanakkor hatékony módszerek is léteznek, amik elindíthatják az emésztési folyamatokat: gyógytea vagy felmenőink csodaszere, az asztalt szilva, illetve pár kanál kefir, joghurt, zabpehely, friss gyümölcsök, zöldségek.

Könnyen fel, könnyen le

Pontosan ilyen ruhákra lesz szükséged. Nem túl szűk, nem túl bő ruhaneműkre, amiket viszonylag könnyedén magadra tudsz húzni, és le is tudsz venni. Egyébként érdemes már a klinikára is ilyen ruházatban befeküdni, hiszen a leggyengébb állapotodban semmi kedved nem lesz gombokkal foglalkozni, meg harisnyát húzni.

Melltartó – az első időszak fehérneműi

Bizony, ezek a hetek nem a szexi külsőről fognak szólni. Majd utána :-) Az operáció után csak azt viseld majd, amit az orvos javasol vagy ad (kompressziós melltartó).

Amikor orvosod engedi, válthatsz kényelmesebb darabokra: szerencsére kaphatók esztétikus, merevítő nélküli, mégis jó tartású, légáteresztő anyagból készült melltartók, amik elől záródnak. Belebújós kivitelűt semmiképp nem ajánlunk, ha elől van a kapocs, az még a legkíméletesebb megoldás. Sok féléből válogathatsz például ezen az oldalon 

Ne dohányozz!

A dohányzás lassítja sebek gyógyulását, ennek mértéke pedig nem néhány órával, hanem akár hetekkel lassabbfelépülést jelenthet! A dohányzás nem csak a sebgyógyulási időt lassítja, de a fertőzések és szövődmények kialakulásának kockázatát is növeli.

Gyors felépülést kívánunk Neked!

Írd meg Te is saját történetedet!

Mások számára óriási segítség ha elmondod, Te miért döntöttél egy adott beavatkozás mellett? Hogyan választottad ki orvosodat?
Milyen érzések kavarogtak Benned? Könnyű volt a félépülés?
Megérte, újra vállalkoznál rá?

Naplót szeretnék írni!