Itt az ősz, és már nyakunkon a tél. Ha már frusztrál, hogy nem mehetsz napozni, vigasztald meg magad azzal, hogy ragyogóbbá, tisztábbá teszed az arcbőrödet. Erre ez a napfény-szegény időszak kiválóan alkalmas. Ha pigmentfoltokkal, hiperpigmentációval küzdesz hónapok, vagy akár évek óta, ne várj tovább, irány a bőrgyógyász!
Kezdjük az alapoknál: mi is az a hiperpigmentáció
A hiperpigmentáció egy olyan orvosi kifejezés, amelyet sötétebb bőrfoltok leírására használnak. Ezeket a foltokat okozhatja többek között: pattanásokból vagy más bőr sérülésből visszamaradt heg, napkárosodás vagy hormoningadozás -például terhesség alatt kialakult melazma.
Ha van ilyen problémád, akkor bizonyára azt is tudod, hogy nem vagy egyedül a gondoddal, a jelenség nagyon gyakori, így sokféle kezelési mód is kínálkozik rá, kezdve az otthoni krémektől, folytatva az orvosi-esztétikai beavatkozásokkal.
1. Otthoni hatóanyagos bőrvilágosító, folt halványító krémek, szérumok
Ezek a krémek vény nélkül is kaphatóak, de általában magasabb dózisú változatukat bőrgyógyász írhatja fel neked. Alkalmazásuk általában naponta egyszer vagy kétszer javasolt, segítségükkel a bőr világosodni kezd. A teljesség igénye nélkül ezeket a hatóanyagokat keresd: édesgyökér kivonat, B3 vitamin (Niaciamid), Hydroquinone, Acetyl Glucosamine
Kinek érdemes ezeket a krémeket, szérumokat kipróbálni?
A halványító krémek vagy gélek a leginkább lapos foltok esetén kecsegtetnek jobb bőrképpel. A kezelés hosszadalmas, és makacsabb hiperpigmentáció esetén nem valószínű, hogy önmagában túl látványos eredménnyel jár.
2. Otthoni hámlasztás
Az otthon alkalmazható savak a bőr felső rétegének hámlását idézik elő. Ennek köszönhetően, új bőrsejtek jelennek meg, amelyek a régiek helyét veszik át. A folyamat segít kiegyenlíteni a bőr tónusát, és simábbá teszi azt.
Ezek a savak elég népszerűek: alfa-hidroxisavak, például glikolsav, tejsav, citromsav, almasav vagy borkősav, azelainsav, kojinsav, szalicil sav, C-vitamin (l-aszkorbinsav formájában)
Kinek érdemes ezt kipróbálnia?
Az otthoni hámlasztást érdemes a mindennapos arcápolási rutin részévé tenni, tehát mindenkinek ajánlott. Az enyhe hiperpigmentáción segíthet.
3. Kémiai hámlasztás
A bőrgyógyász erősebb koncentrációban használ különféle savakat a kívánt bőrfelület kezelésére. Az epidermisz eltávolításával csökkentik a hiperpigmentációt. A mélyebb verziók a bőr középső rétegébe is behatolhatnak (dermis), hogy drámaibb eredményeket érjenek el.
Bár számos kémiai hámlasztás elérhető otthoni verzióban is, érdemes fontolóra venned a professzionális szintű hámlasztást, ha már régebben küszködsz a pigmentfoltokkal és az otthoni kezelések nem jártak sikerrel.
Erőssége miatt az professzionális hámlasztás magában hordozza bizonyos mellékhatások kockázatát is. Ilyenek lehetnek a bőrpír, az irritáció és a hólyagosodás. Helytelen használat esetén hólyagok vagy hegek is kialakulhatnak. Fontos, hogy a beavatkozást bőrgyógyász végezze.
Elképzelhető, hogy a kezelés után pár napig otthon kell maradnod. Nem sminkelhetsz, a bőröd nagy lemezekben fog leválni, de cserébe kapsz egy egészen új minőségű, egységesebb bőrképet.
4. Lézeres hámlasztás
A lézeres hámlasztás célzott fénysugarakat használ a hiperpigmentáció csökkentésére.
Kétféle lézer létezik: ablatív és nem ablatív. Az ablatív lézerek a legintenzívebbek, ezek alkalmazásakor a felső bőrréteget eltávolítják. A nem ablatív eljárások, mint a CO2, más néven frakcionált lézer kezelés viszont a dermist célozzák meg. Hatására a bőrben lévő kollagént és rugalmas rostokat tartalmazó sejtek újra aktivizálódnak és fokozott termelésbe kezdenek.
Kinek érdemes ezt kipróbálnia?
Ha a kémiai hámlasztás és a lézeres hámlasztás között nem tudsz dönteni, egyéni problémáid és bőrtónusod alapján a bőrgyógyászod tud tanácsot adni, hogy melyik lenne előnyösebb számodra.
5. Intenzív impulzus fényterápia (IPL)
Az IPL terápia a nem ablatív (frakcionált) lézeres kezelés egyik fajtája. Fotorejuvenáció néven is ismert. Az IPL terápia stimulálja a kollagén növekedését a dermisben. Általában többször, kúra-szerűen kell ismételni a beavatkozást.l.
Az IPL-t általános pigmentációs problémákra használják, de a lapos foltok különösen jól reagálnak erre a kezelésre.
Kinek érdemes ezt a módszert kipróbálni?
Az IPL mindenki bőrének jót tesz, minimális kockázatokkal jár, ám nem feltétlenül lesz olyan drasztikusan látványos eredménye, mint egy kémiai hámlasztásnak. A megfelelő kezelés kiválasztásában a bőrgyógyász tud ebben az esetben is segíteni.
Bármelyik kezelést választod, mindenképp figyelj a megfelelő fényvédelemre még télen is! Minimum SPF30-as fényvédő használata javasolt.
Sok sikert a kezelésekhez! Csak bátran, szabadulj meg a foltoktól!
Ha bármelyik beavatkozásról van már tapasztalatod, kérjük írj róla beszámolót (naplót), hogy segítsd közösségünk tagjait információkkal!
Szívesen beszélgetnél a témáról egy ZÁRT, NŐI Facebook csevegő csoportban? Itt megteheted: ITT
A Sebészem.hu FB csoportját pedig ITT találod. Facebook oldalunkat ITT , Instagram profilunkat pedig EZEN a linken éred el.