Tisztelt Olvasóink!
Amikor weboldalunk elindult, a zászlónkra egy olyan felület megalkotását tűztük ki, melyen keresztül a leendő páciensek olyan szakorvosokat ismerhetnek meg, akik magasan képzettek a saját szakterületükön, minden törvényi előírásnak megfelelve, tisztességesen és elhivatottan végzik munkájukat, pácienseik bizalommal tehetik kezükbe problémájukat és minden helyzetben vállalják a felelősségüket munkájukért.
A munka kezdetekor nem gondoltuk azonban azt, hogy Magyarországon az esztétikai beavatkozások kérdéskörének szabályozatlansága miatt első körben nem azon kell elgondolkodnunk, hogy kik a legkiválóbb orvosok, hanem azon, hogy egyáltalán azok, akik e tevékenységet végzik jogszerűen végzik-e azt.
Gombamód szaporodnak országunkban az engedély nélkül praktizáló „specialisták”, akik nem orvosok… kozmetikusok/tetoválók, de újabban hallunk ügyvédről, modellekről, sőt autószerelőről is aki gyors meggazdagodás reményében esztétikai klinikát nyitottak. Ők pár napos tanfolyamon, többségük ONLINE vizsgával záruló, érvénytelen oklevelet kiadó hétvégi tanfolyamon szerezte diplomának hívott hamis papírját.
Azzal amit felületeinken közlünk irányt mutatunk és ez az iránymutatás felelősséggel is jár. Sokan, egyre többen különböző felületeinken szerzett információk alapján választják ki azt az orvost aki műtőasztalára fekszenek vagy akinél esztétikai beavatkozásokat vesznek igénybe. Nagyon fontosnak tartjuk ezért, hogy csak olyan szakember jelenjen meg felületeinken, aki minden törvényi előírásnak megfelelően végzi tevékenységét és akik kezei között a páciensek biztonságban tudhatják magukat.
Az egészségügyi törvényben elmerülve rengeteg tisztázatlan, megválaszolatlan kérdésünk maradt…. A szakma néhány kiválóságát megkérdezvén erről rájöttünk, hogy ez sokaknak fejtörést okoz és értesültünk arról is, hogy a törvényhozás elé lett tárva ez a probléma már lassan 3 évvel ezelőtt.
Ezen kérdések tisztázása végett Mészáros Mónika, a www.sebeszem.hu weboldal alapítója és az oldalhoz tartozó 28 ezer fős zárt női közösség (Plasztika, esztétika zárt női Facebook csoport) vezetője az EMMI és Dr. Horváth Ildikó Egészségügyért Felelős Államtitkár Asszony felé címzett levelében kérte, hogy legyen kedves állást foglalni, tájékoztatni és szakmai választ adni abban a kérdésben, hogy ezen kezeléseket végezheti-e jogszerűen orvosi végzettség nélkül bárki, illetve ha nem, abban az esetben milyen végzettséghez vagy orvosi szakvizsgához kötött a tevékenység végzése.
Az egyszerű állampolgári kérdésfeltevésből hamarosan szakmai beadvány lett, a kezdeményezés mellé állt Dr. Balogh György (Bőrgyógyász, kozmetológus, klinikai onkológus szakorvos, aki 1985 óta foglalkozik bőrgyógyászattal és a szakma megbecsült oktatója is egyben.), Prof. Dr. Sárdy Miklós (Egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának igazgatója, a Magyar Dermatológiai Társulat alelnöke), Dr. Tamás Róbert (Plasztika sebész 1991 óta, a Magyar Honvédség Egészségügy Központ volt orvosigazgatója, dandártábornok. Szakmai Kollégium - Plasztikai és Égéssebészeti Tagozatának volt Elnöke. MPHEST volt elnöke.), Móró Gabriella (Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, Kézműipari Tagozat, XVII. Egészségügyi Szolgáltató Osztály, Kozmetikus Szakmai Elnök. Professzionális és Innovatív Szépségipari Szakemberek Egyesületének Elnöke) és Dr. Kovács András (Plasztikai sebész szakorvos, Bőrgyógyász szakorvos jelölt)
A beadványban 5 fő pontban kerültek megfogalmazásra a szakma számára legégetőbb és a páciensek számára a legtöbb fejtörést okozó kérdések:
1. Az alábbi beavatkozások végzése orvosi végzettséghez kötött-e?
B.o.t.o.x-kezelés, ajak- és az arc (illetve egész testfelszín) különböző régióinak feltöltése, ráncfeltöltés hyaluronsavval, illetve egyéb töltőanyagokkal(mint pl. Calcium-hidroxiapatit), bioszálas kontúrterápia (pl.PDO, PLLA) kezelés.
2. Ezen tevékenység végzése szakorvosi képesítéshez kötött egészségügyi tevékenységnek minősül-e?
3. Ha igen, akkor milyen szakvizsgával rendelkező orvosnak engedi a törvény ezen kezelések elvégzését? Ki kaphat tehát a fenti beavatkozások elvégzésére működési engedélyt?
3a. Mi vonatkozik az orvosi végzettséggel nem rendelkező, de jelenleg e tevékenységet végző szolgáltatókra? (Felsorolás jelleggel példaként: kozmetikus, autószerelő, jogász, tetováló - akik jelenleg kimerítik a kuruzslás bűncselekményének fogalmát, mégis nyíltan végzik és reklámozzák ezeket a kezeléseket.)
3b. Mi vonatkozik a szakvizsgával nem rendelkező orvos vagy fogorvosi diplomával rendelkező orvosokra?
3c. Végezheti-e önállóan rezidens/szakorvosjelölt ezen beavatkozásokat?
3d. Végezheti-e olyan szakvizsgával rendelkező orvos e tevékenységet esztétikai jellegű beavatkozás végzése céljából, aki nem plasztikai sebész, bőrgyógyász, fej-, nyak sebész vagy fül-orr gégész?
4. Jelenleg több olyan szolgáltató van, aki úgy hirdeti magát, hogy tanfolyamuk elvégzése (és online “vizsga”) után hivatalosan lehet végezni ezen esztétikai beavatkozásokat pácienseken. Ezen kurzusok rövid idő alatt teljesíthetőek, legtöbb csak online zajlik, illetve pár napos workshop-részvétel után állításuk szerint képesítést adnak. Ezen képzések valós oklevelet adnak? Ezen oklevelek elfogadhatóak bármilyen működési engedély kiváltásának alapjául?
5. Az orvos-esztétikai szakember kifejezést, továbbá beauty-therapist, esztétikai terapeuta, esztétikai specialista, kozmetik-doktor, aestetic-consultant, bőresztéta, esztétikai kozmetikus – használhatja-e olyan, aki nem jogosult végezni ezt a tevékenységet? Milyen esetekben jelenti ez a páciensek megtévesztését?
+1. Kiegészítő kérdésünk volt: Kérjük nevezzék meg, hogy mely szervnek jelenthetik a páciensek azon eseteket, melyről úgy vélik, hogy törvénybe ütköző tevékenységgel találkoztak?
Fontos tudnod, hogy miért fontos kérdések ezek!
Mi a kockázata annak, ha engedély nélkül praktizáló szakembert választunk kezelésünkre:
- Bár pár perces beavatkozás egy ráncfeltöltés, kockázata mégis nagy. Arcunkon erek és idegek milliói futnak, minden embernek másképp, máshogyan helyezkedik el. Egy plasztikai sebész/bőrgyógyász/fej- nyaksebész vagy fül- orr gégegyógász szakorvos sok éven át tanulja az arc anatómiáját, boncol, sebészeti és onkológiai ismeretekre és több év gyakorlatra tesz szert 6 évet tanul orvosi egyetemen és ezt követően további 5, illetve 6 év a szakképesítés megszerzése. Ők 11, illetve 12 év után végezhetnek először önállóan ilyen jellegű beavatkozásokat.
- Ezzel szemben a ma engedély nélkül praktizáló „specialisták” kozmetikusok/tetoválók, de újabban hallunk ügyvédről, modellekről, sőt autószerelőről is aki gyors meggazdagodás reményében esztétikai klinikát nyitottak. Ők pár napos tanfolyamon, többségük ONLINE vizsgával záruló, szintén illegálisan működő, érvénytelen oklevelet kiadó hétvégi tanfolyamon szerezte diplomának hívott hamis papírját. Sokszor feketepiacon beszerzett anyagokkal dolgoznak és úgy távozunk, hogy ne legyen kezünkben semmi ami bizonyítékul szolgál, hogy valaha ott jártunk.
- Ezen beavatkozások igen magas kockázattal járnak, ami gyakorlatlan kezekben időzített bomba…
- Hyaluronsavval történő ráncfeltöltő kezelés kozkázatai: allergiás reakciók, gyulladás, csomósodás, fertőzés, tályog, granuloma képződés. A töltőanyag, ha artériát ér, akkor érelzáródás, stroke, vakság, bőr- és szövetelhalás következhet be.
- B.o.t.o.x kezelés kockázata: ha rossz helyre adják be, rossz izmot blokkolnak, 3-6 hónapig tartó aszimmetrikus arcmozgás, izomtónus vesztés következet be, szemrés beszűkölése, szemizmok blokkolt mozgása, kettős látás, szájmozgás béli elmaradások, nyálcsorgás. Hatása azonban nem irreverzibilis, 3-6 hónapra okoz lelki megrázkódtatást
- Ezen a lehetséges szövődmények egy része kisebb arányban, de felléphet akkor is, ha a beavatkozást megfelelő szakképesítéssel bíró orvos végzi, azonban ő azonnal felismeri és tudja kezelni a helyzetet, melyhez szükséges a mélyreható anatómiai tudás. Például érhálózatba került töltőanyag esetén időben megkezdi a szakszerű bontást, mielőtt az szövethalált okoz vagy eljutna a páciens szeméhez vagy más helyre vándorolna és később embóliát vagy mélyvénás trombózist okozna.
- Csak a szakorvosnak van joga és lehetősége felírni vényköteles gyógyszert – például van nála allergiás reakció esetén használatos készítmény vagy fertőzés fellépése esetén a megfelelő antibiotikumos kezelést meg tudja kezdeni.
- A kezelésről a szakorvos ambuláns lapot ad, matricát melyen a használt anyag lot száma látható és kapunk számlát az kifizetett összegről. Ezek birtokában bármilyen szövődmény vagy probléma esetén helyt tud állni, ha szükséges, akár érvényes felelősségbiztosításával. Ha nem engedéllyel bíró szakorvosnál vagyunk, nincsen jogorvoslati lehetőségünk sem. Sőt, ha kórházi ellátásra lenne szükségünk, a TB akár kiszámlázhatja ellátásunk költségét…
Csodálatos lehetőségek vannak ma már arra, hogy arcunkat, testünket frissen és fiatalon tarthassuk és a vonzó, életteli, fiatalos külsőnket sokáig megőrizzük. Nem kell ezekről lemondanunk, de nagyon átgondoltnak kell lennünk a kezelés és a választott szakorvos kiválasztását illetően!
2021.06.23.-án érkezett a válasz az Országos Tisztifőorvosi hivatal Egészségügyi Igazgatási Főosztályáról, melyet alább annak teljességében közlünk, dióhéjban pedig összefoglaljuk a legfontosabb, közérdekű közlendőit:
1. Az arc esztétikai hibáinak injektábilis hatóanyagok befecskendezésével történő kezelése szakorvosi esztétikai beavatkozás, amelyek végzése nem megfelelő szakmai végzettség és engedély nélkül jogtalan.
Egyértelműen kimondja tehát, hogy a tevékenység végzéséhez szükséges orvosi diploma, megfelelő szakvizsga, működési engedély, ANTSZ engedély, felelősség biztosítás megléte.
2. Külön kiemelte, hogy a jogszabályok alapján egyértelmű, hogy e fent megjelölt tevékenységeket, mivel azok szakorvosi képesítéshez kötött egészségügyi tevékenységek, kozmetikusok nem végezhetik. Kozmetikus által végzett, arc esztétikai hibáinak injektábilis hatóanyagok befecskendezésével történő kezelése jogosulatlanul végzett tevékenységnek minősül és kimeríti Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 187. § (1) bekezdés a) pontja szerinti kuruzslás bűncselekmény fogalmát, mely felmerülése esetén a hatóság felelősségre vonást kezdeményez.
3. A hivatal kikérte több (a levélben megjelölt) szakmai tagozat javaslatát, mely alapján további szakmai egyeztetésekig ezen beavatkozásokat jelenleg csak plasztikai sebész és bőrgyógyász szakvizsgával bíró szakorvos végezheti. Egyéb, mint szakvizsga nélküli általános orvos, rezidens, és belgyógyász-, háziorvos-, szemész- szakorvosok valamint fogorvosok részére szakmailag a működési engedély kiadását nem javasolja a kormányhivatalok számára.
(Felmerült a szakma részéről javaslatként, hogy azon szakágak akik a fej-nyaki régióban műtétet végezhetnek - fül-orr gégegyógyász, fej-nyak sebész- szintén jogosultak legyenek e tevékenység végzésére, de erre ezidáig nem érkezett visszajelzés a hivataltól)
! Kiemeli azt is, hogy a működési engedélytől eltérően végzett egészségügyi tevékenység végzése esetén jogkövetkezményre történő figyelmeztetés, valamint egészségügyi bírság szabható ki.
4. Törvénybe ütköző tevékenység észlelése esetén bejelentést a kormányhivatalok kerületi/járási hivatalainál lehet tenni ( Budapesten: https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/bfkh-keruleti-hivatalai, országosan: https://jarasinfo.gov.hu/ )
Legörgetve láthatod a kapott levelet!
A többi kérdést illetően még várjuk a hivatal állásfoglalását/tájékoztatását, melyről olvasóink felé is hírt adunk majd.
! Minden jog fenntartva. A cikk vagy annak részletei csak a forrás (link) és a szerző pontos megjelölésével, idézet esetén változtatás nélkül idézve tehető közzé.
***
Érdekes hír, hogy Angliában, ahol a miéntől jelentősen eltérő és jóval szabadosabb szabályzás érvényes egészségügyi szolgáltatásokra éppen ezen sorok születésével egy időben készült egy hasonló beadvány.
[insta]