Rántsd le a leplet és mutasd meg plasztikai beavatkozásod
Ez egy banner
Ez egy banner

Ki végezhet szájfeltöltést? - kompetenciahatárok a szépészetben

  • Mónika
  • 2020-07-11 15:07:59

Ismét tollat ragadtam, szokásomhoz híven, egy kedvenc témám a kompetencia határok betartása, azaz mit és mivel kezelhet kozmetikus, és mi az orvosi kategória.

Képek, amik bejárják a közösségi hálót az elmúlt időben, a gond „csak” az, hogy csak az elmúlt hetekben sorra merülnek fel:

  • glabella töltés,
  • ajaktöltés estén,

de nem ritka a

  • szem alatti terület rosszul kezelése sem
  • fibróma eltávolítás, vagy
  • plazmás égetés

A problémás esetek 99%-ban NEM ORVOS végezte a kezelést!

Természetesen szeretném hangsúlyozni, hogy orvosi kezelés esetén is lehet szövődmény. Mégis mi a különbség?

Az orvos

  • felismeri a szövődményt
  • kezelni tudja
  • megfelelő gyógyszereket tud adni, sőt, sok gyógyszert kötelező tartani a rendelőben lévő hűtőben (amiről gyógyszer nyilvántartó füzetet is vezetnek)
  • ha olyan súlyos a probléma, hogy lokálisan nem tudja megoldani, tudja, hová irányítson azonnal.

A döntés a Mi kezünkben van, és ezzel együtt a következményekért is felelősek vagyunk!

Ajakdúsítás, azaz feltöltés, minimál-invazív beavatkozás. Azaz általános orvosi diplomához + 3 év szakvizsgához kötött tevékenység (általában sebészeti illetve baleseti sebészeti, vagy egyéb első szakvizsgák után a plasztikai sebész szakvizsga csak ráépítettként szerezhető meg, harmadikként, 2012 óta pedig újabb elsőként megszerezhető az összevont plasztikai- és égési sebészeti szakvizsga).

Tehát az orvos, ahhoz, hogy az anyajegyemet levehesse, feltölthesse az ajkaimat a Magyarországon engedélyezett, erre használatos szerek valamelyikével, ő tanul és gyakorol az érettségije után 6+ (általában) 5+ 2-4 + 3 azaz 16- 18 évig. Ez közel két évtized. Ez a rengeteg tanulással, gyakorlással, munkával, oktatással, továbbképzésekkel eltelt idő a biztosíték nekünk, pácienseknek, hogy magas szintű ellátást kapunk. Amit tanul: a legkisebb károkozással a legnagyobb életminőség- javulást elérni a rendelkezésre álló diagnosztikus, terápiás lehetőségek és erőforrások optimális felhasználásával, az ellátást igénybe vevő megelégedésére. Az orvos minden esetben feltárja az előzményeket, vázolja a várható eredményeket, terápiás tervet készít, a rendelkezésre álló képalkotó vizsgálatok szükségességét mérlegeli, a beavatkozás közben, az utána esetlegesen kialakuló nem várt események ismeretében, illetve ezen esetekben megoldási alternatívát kínál. Anatómia, élettan, kórélettan, patológia, biokémia, gyógyszertan, pszichológia, és még sorolhatnám, mennyi mindent tanulnak...

Forrás: ITT

Egy kozmetikus ettől még lehet ügyes kezű és megbecsült, felkészült a szakmájában, az orvos pedig kevésbé ügyes és kevésbé napra kész, de a törvény mindenkire egyformán vonatkozik, az adott munkakör végzéséhez megszerzendő kèpesítés/ek birtokában nevezhető ki a munkavállaló.

Digitális Tankönyvtàr: Sebészet c. kiadvány egyik szakasza: “minden esztétikai beavatkozás csak szakorvosi felkészültség birtokában végezhető. A torzító műtéti heg, valamely szövődmény, nem kielégítő esztétikai eredmény a plasztikai sebész fokozott anyagi és erkölcsi felelősségét jelenti. Az esztétikai -plasztikai beavatkozások kizárólag plasztikai szakorvosi képesítéssel végezhetők. (...) A szakképesítés nélkül végzett plasztikai műtét súlyos szövődmények forrása lehet, továbbá az orvosi felelősség felülvizsgálatához, valamint jogi számonkéréshez vezethet.”

Az utolsó bekezdésben esik szó a feltöltő anyagok injektálásáról.

Forràs: ITT

MESZK által összeàllított hatásköri listát is, vègzettsèg szerint lebontva.

Forrás: ITT

A felsorolt és elvárt feladatok felsorolása között még Msc ápolóknál sem található olyan ápolói kompetencia, mely feljogosítana szépészeti jellegű, akár minimál-invazív beavatkozás végzésére, sem önálló, sem együttműködő, sem pedig a nem önálló ápolói funkciókat tekintve.

A weborvos online dokumentumában az ESZTÉTIKAI PLASZTIKAI SEBÉSZETI BEAVATKOZÁSOK bno- kódja ès felsorolása mellett megtalálható azt is, hogy az adott tevékenység milyen infrastrukturális háttérrel végezhető : Injekciòs plasztikai sebészeti kezelések, az arc esztétikai hibáinak kezelése injektábilis hatóanyagokkal. A szakmai személyi-, tárgyi minimumfeltételekről, illetve a plasztikai beavatkozások/ műtétek végzéséhez elengedhetetlen szakmai- ès diagnosztikus hátteréről is átfogó képet kapunk.

Forràs: ITT

A 60/2003 (X.20) ESzCsM rendelet az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges szakmai minimumfeltételekről 2- es számú mellékletében a plasztikai és égéssebészet II- es, III- as progresszivitàsi szintű ellátást nyújtó felnőtt-, és gyermekellátásban résztvevő osztályainak személyi- és tárgyi minimumfeltételeiről kapunk felvilágosítást részletesen.

Forrás: ITT

Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés: Btk.: 165. § (1) Aki foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés a) három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást (...), b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált, c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, (...).

(3) Ha az elkövető a közvetlen veszélyt szándékosan idézi elő, bűntett miatt az (1) bekezdésben meghatározott esetben három évig, a (2) bekezdésben meghatározott esetben – az ott tett megkülönböztetés szerint – egy évtől öt évig, két évtől nyolc évig, illetve öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. (...)

A bűncselekmény védett jogi tárgya az emberi élet, testi épség és egészség. (...) A cselekmény elkövetési magatartása a foglalkozási szabályok megszegésével okozati összefüggésben közvetlen veszély vagy testi sértés okozása. A bűncselekmény eredmény-bűncselekmény, feltétel, hogy az elkövetési magatartás hatására, azzal okozati összefüggésben más, vagy mások élete, testi épsége vagy egészsége közvetlen veszélybe kerüljön.

Mi, kozmetikusok, nem teszünk Hippokrateszi esküt, de kell a szakmai alázat!

És ugyanennyire fontos a kompetenciahatárok betartása! A vendégünk a legféltettebb kincsét bízza ránk, az arcát.

 

Szerző: Kormanik Andrea ( Beauty-Med )

 

 

Írd meg Te is saját történetedet!

Mások számára óriási segítség ha elmondod, Te miért döntöttél egy adott beavatkozás mellett? Hogyan választottad ki orvosodat?
Milyen érzések kavarogtak Benned? Könnyű volt a félépülés?
Megérte, újra vállalkoznál rá?

Naplót szeretnék írni!