Az orrunk, mint az arcunk legkiemelkedőbb része, meghatározza az arc karakterét, és attól függően, hogy mely népcsoporthoz tartozunk, változó és jellegzetes a formája. Egyesek szerint jellemzi az ember személyiségét is. Az ókori görögöknél és rómaiaknál a hosszú, egyenes orr például erőt és hatalmat jelképezett, mintegy a státusz „testet öltött” szimbólumaként.
Orrunk végleges formája a pubertás korban alakul ki; nőknél 15-17, férfiaknál 17-19 éves kor körül. Később a gravitáció és a kollagén termelés csökkenésének hatására kissé megnyúlik, és idősebb korban lefelé konyulhat.
De mi van akkor, ha nem vagyunk megelégedve orrunk alakjával, vagy méretével?
Míg a testünkön lévő kisebb-nagyobb esztétikai hibákat előnyös öltözködéssel elfedhetjük, addig az orrunkat, ami bizony a legjobban „kilóg” az arcunkból, nem takargathatjuk semmivel.
Még annak dacára is, hogy az orrműtét egy bonyolult műtét a plasztikai beavatkozások között, a mellplasztika után a második leggyakrabban kért plasztikai műtét világszerte.
A műtét fajtájától függően az orrplasztika lehet
- Orrkisebbítés: a műtét során csontot és porcot távolítanak el
- Orrnagyobbítás: általában a koponyából, fülből vagy csípőből vesznek ki porcot az új orr felépítéséhez
- Az orr átformálása: a műtét során csontot törnek, és ennek segítségével formálják át az orrot.
- Az orr és a felső ajak szögének megváltoztatása
Az orron lévő bőr a műtét után összehúzódik vagy kitágul, alkalmazkodva az orr új alakjához.
Az orrműtét fajtái
Az orrplasztikának két fajtája létezik: a zárt és a nyitott orrplasztika. A módszer kiválasztása a műtétet elvégző orvos feladata. Van aki az előbbit, van, aki az utóbbit részesíti előnyben.
A zárt orrplasztika során az orrlyukakon belül ejtenek apró bemetszéseket. Bár látható, külső sérülés nem történik, mivel két különböző oldalról végzik a beavatkozást, ezért behatároltak a lehetőségek. Az orrszerkezet megváltoztatása sokkal nehezebb, ráadásul a műtétet végző orvos kevésbé látja át, hogy mi is történik, hiszen két “kis lyukon” keresztül kell dolgoznia. Általában egyszerűbb eseteknél javasolják ezt a műtéti eljárást.
A nyílt orrplasztika során az orr külső részén ejtenek bemetszést, illetve sokszor belül is. Előnye, hogy fel lehet hajtani az orr bőrét, így az orr egész szerkezete megváltoztatható. Nagyobb beavatkozások során ezért általában ezt a fajta operációt szokták elvégezni. Ezzel a módszerrel látványosabb változást lehet elérni, viszont a gyógyulási idő is hosszabb.
A műtétről
A beavatkozás hossza átlagosan 1,5 - 3 óra, és általában 1-2 napos kórházi tartózkodást igényel. Legtöbbször altatásban végzik a műtétet, de egyszerűbb műtétek esetében (részleges orrplasztika) van lehetőség helyi érzéstelenítésre is.
Műtét után sok orvos tampont helyez fel az orrba, ennek eltávolítása azonban legkésőbb pár nappal később megtörténik.
Az orrműtét nem tartozik a különösebben fájdalmasabb műtétek közé, a legnagyobb kellemetlenséget az jelenti, hogy nem lehet az orron keresztül lélegezni az első időkben.
Felépülés
Általában 2 hét lábadozást javasolnak műtét után, ekkor nem szabad semmilyen megerőltető mozgást végezni, célszerű végig pihenni.
Az orr a végleges formáját több hónap, akár egy év után éri el.
Egy héttel a műtét után kiszedik a varratokat. Három héttel műtét után a lilulás és dagadás mértéke jelentősen csökken.
Műtét utáni hasznos tudnivalók
- Néhány napig próbálj meg félig ülő pózban, kipárnázva aludni. Oldalt fekve semmiképp sem szabad, mert ez megnyomhatja, eldeformálhatja az orrot.
- Kerüld a forró fürdőt, és vigyázz, ne érje víz az orrodat az első napokban
- Ne kapargasd a varratot, varrt, sebeket, és addig nem szabad orrot sem fújni, amíg az orvos engedélyt nem ad rá.
- Kerüld a poros és füstös helyeket
- Erőteljes edzést sem szabad végezni 4-6 hétig
Lehetséges mellékhatások:
- Az orr érzéketlenné válik, esetleg bekeményedik
- Néhány héten keresztül bedugul az orr, és csak a szádon keresztül tudsz lélegezni
- 2-3 hétig lila lehet a szemed körül
- Az első napokban előfordulhat enyhe orrvérzés
Mit ronthatnak el
Mint minden műtétnek, az orrműtétnek is lehetnek kockázatai. Ezek nem fordulnak elő sűrűn, de ha igen, akkor általában a következők lehetnek:
- Tartós légzési nehézség
- Megváltozott szaglás
- Rendszeres, erős orrvérzés
- Az orrlyukakat elválasztó porc sérülése
- Fertőzés
- Vérrögképződés
- Allergiás reakció az altatószerre
Ha bármelyik beavatkozásról van már tapasztalatod, kérjük írj róla beszámolót (naplót), hogy segítsd közösségünk tagjait információkkal!
Szívesen beszélgetnél a témáról egy ZÁRT, NŐI Facebook csoportban? Itt megteheted: ITT
A Sebészem.hu FB csoportját pedig ITT találod. Facebook oldalunkat ITT , Instagram profilunkat pedig EZEN a linken éred el.
Black&white cover photo by Alexander Krivitskiy from Unsplash