Rántsd le a leplet és mutasd meg plasztikai beavatkozásod
Ez egy banner
Ez egy banner

Szülés előtt vagy után vágjak bele a mellplasztikába?

  • Mónika
  • 2021-05-20 15:04:51

Mikor ideális a mellplasztika: szülés előtt, vagy utána?

Felmérések szerint a nők több mint a fele szívesen változtatna a mellein: nagyobbíttatná, felvarratná vagy az implantátumot választaná azért, hogy még vonzóbbnak, még nőiesebbnek érezze magát, és az eddigieknél is nagyobb legyen az önbizalma. De vajon szülés előtt, vagy szülés után ideális a mellplasztika? Utánajártunk és elmondjuk.

Ha még nincs gyereked, de mellplasztikán gondolkozol

A mellük alakja, a mérete, az aszimmetriája, a megereszkedése, vagy bármilyen esztétikai hiba miatt rengeteg nő véli úgy, hogy kifejezetten javítana az életminőségén, magabiztosabbá, kívánatosabbá és nőiesebbé tenné őt, ha tökéletes mellei lennének. Bár az általános vélekedés az, hogy a nők leginkább szülés után gondolnak erre, az igazság az, hogy igen sok olyan nő keres fel a plasztikai sebészt, aki még nem szült gyermeket.

A mellplasztikai műtét természetesen ilyenkor is lehetséges, de érdemes mérlegelni pár szempontot.

A legfontosabb talán az, hogy a mellimplantátum behelyezése után legalább egy évet várni kell a gyermekvállalással. Egyes orvosok még ennél is óvatosabbak: mivel legalább 6 hónapra van szükség a mellimplantátum után a teljes felépüléshez, inkább 12-24 hónapot várakozást kérnek. Ez azt jelenti, hogy ha minden óvintézkedést, ajánlást betartasz akkor kettő utad van: ha 1-2 éven belül szeretnél gyereket, akkor inkább halaszd el a mellműtétet, vagy ha vállalod, akkor 12-24 hónapig várj a gyermekvállalással.

Amennyiben kivárod a javasolt időt, de a terveid között szerepel a terhesség, akkor a szakemberek az izom alá ültetett implantátumot fogják javasolni, mert az kevesebb hatással van a bőr feszülésére, és a mell a terhesség és szoptatás alatti természetes átalakulására. Ha gyermekvállalás előtt szánod rá magad a mellplasztikára, akkor szülés után valószínűleg további (természetes) változáson megy át a melled, ami miatt később szükséges lehet az implantátum cseréje. Ebben az esetben érdemes számolni egy második - korrekciós - műtéttel is.

Ha van mellimplantátumod és babát vársz

Ha már túlestél a mellnagyobbító műtéten és most várandós vagy, akkor biztosan sok kérdés felmerül benned. Hogyan befolyásolja az implantátumod a terhességedet? Milyen változásokra kell számítani a melledben a gyermekvállalás alatt és után? Képes leszel-e szoptatni majd a babádat? Mire kell felkészülnöd a szoptatáskor? Érez-e valamit az egészből a babád?

A legégetőbb kérdést azonnal megválaszoljuk: az implantátum a babára semmilyen hatással nem lesz! Nem kell semmitől tartanod, lesz anyatejed, a baba tud majd szopni, nem kerül a tejbe szilikon, sem semmilyen más egyéb anyag sem. Fontos, hogy ha elegendő idő eltelt mellműtét és a gyermekvállalás között (azaz 12-24 hónap, de inkább 24), akkor az implantátum semmilyen befolyással nincs a szoptatásra mert a szoptatási képességet a mellbimbó körül található idegvégződések határozzák meg. Szopáskor a baba ezeket az idegeket ingerli, amik hozzájárulnak a szükséges hormonok (prolaktin és oxitocin) fokozott termelődéséhez. A mellnagyobbító műtétek előnye, hogy általában a bimbóudvart érintetlenül hagyják, így nem befolyásolják a szoptatás menetét.

Fájdalommal, érzékenységgel sem kell számolnod mert az eddigi vizsgálatok alapján a szoptatás nem fájdalmasabb mellplasztika után, mint anélkül. A szoptatáskor bekövetkező mellgyulladás (tejláz) valószínűsége sem növekszik a plasztikázott mell esetében, hiszen a tejláz kiváltója az elzáródott tejcsatorna, amire nincs hatással az implantátum elhelyezkedése.

Az egyetlen „hátrány”, ami előfordulhat az, hogy esetleg kevesebb tej termelésére képes majd a cicid a beültetett implantátum helyzete vagy formája miatt. Ha a beültetett implantátum az izom felett helyezkedik el, akkor a bőr fokozottabb mértékben feszülhet, és esetleg nagyobb mértékben alakulnak ki repedések, striák a mell felületén. Ezek olyan esztétikai problémák, amik maradandóak vagy miatt a szoptatás befejezése után ismét szükséges lehet plasztikai sebészhez fordulni.

Természetesen kivételek, egyedi esetek mindig előfordulnak, ezért nagyon fontos az orvosokkal egyeztetni a terhesség és szoptatás alatt is.

Tipp: Ha szülés előtt vágsz bele a mellnagyobbító műtétbe, válaszd az orvos által ajánlottak közül a kisebb méretű implantátumot. Ez két ok miatt praktikus:

- Gondolj arra, hogy rengeteg helyet fog foglalni az anyatej. Kétszeresére, háromszorosára duzzaszthatja a melleidet. Ha túlzottan feszülni fog a bőr, kinyúlik és striák alakulnak ki, mely végigkísér további életed során. Kisebb mérettel ez nagyobb eséllyel kerülhető el.  

- A gyermekek szoptatásának befejeztével, ha újabb műtét szükséges, akkor nagyobb méretű implantátumra lesz szükség. Ezért nem szabad már túl fiatalon „kimaxolni” a teret. Körülbelül 15 évente cserélni szokták a protéziseket, mindig kicsit nagyobb méretre, így érdemes gondolni a következő 60 évre is a tervezésnél.

Ha nemrég szültél és szeretnél változtatni a melleden

Gyakori, hogy a terhesség és szoptatás miatt megereszkedett, átalakult mellek akár komolyabb önbizalomproblémákat, önértékelési gondokat okoznak. De vajon szülés után mikor kerülhet leghamarabb sor mellműtétre?

Az orvosok ajánlása szerint mellplasztikát - legkorábban - a szoptatás befejezése után 6 hónappal lehet elvégezni, de érdemes a legoptimálisabb eredmény érdekében 12 hónapot várni. Sokkal jobban jársz ugyanis, ha időt hagysz a testednek és megvárod, amíg a hormonális változások lezajlanak. A tapasztalatok szerint a szoptatás befejezése után, 6-12 hónap amikorra a női test és mell elnyeri a gyermekvállalás utáni végleges alakját és a szervezet teljesen regenerálódik. Ez idő alatt lehet dolgozni a szülés előtti súly és alak visszanyerésén. Erre azért is lehet szükség, hogy a testképed is megfelelő legyen, és így segítse a döntésed a megfelelő méretű és formájú implantátum kiválasztásában. Azt is érdemes figyelembe venned, hogy mellműtét után minimum 6 hétig nem szabad emelni, komolyabb fizikai igénybevételt kívánó tevékenységet végezni. Tehát ha túl hamar vállalod be a mellnagyobbító műtétet, akkor készülj fel arra, hogy a kisgyermeked nem veheted fel 1,5-2 hónapig!

A legfontosabb tanácsunk a kérdés kapcsán

Beszélj nyíltan és őszintén az orvosoddal, amikor a mellműtétedet tervezitek. Ha a plasztikai sebész tudja, hogy még gyermeket szeretnél és fontos számodra a szoptatás, akkor könnyebben megtalálja a számodra minden szempontból megfelelő megoldást!

Dr. Gáspár Levente plasztikai sebésszel is készítettünk egy interjút e témáról:

***

Ha erről a beavatkozásról van már tapasztalatod, kérjük írj róla beszámolót (naplót), hogy segítsd közösségünk tagjait információkkal!

Szívesen beszélgetnél a témáról egy ZÁRT, NŐI Facebook csevegő csoportban? Itt megteheted:  ITT 

Facebook oldalunkat ITT , Instagram profilunkat pedig EZEN a linken éred el.

Fotó:  Luiza Braun Unsplash

Írd meg Te is saját történetedet!

Mások számára óriási segítség ha elmondod, Te miért döntöttél egy adott beavatkozás mellett? Hogyan választottad ki orvosodat?
Milyen érzések kavarogtak Benned? Könnyű volt a félépülés?
Megérte, újra vállalkoznál rá?

Naplót szeretnék írni!