Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
Öntsünk tiszta vizet a pohárba. Nagyon sok féle heg létezik, és egyáltalán nem ugyanúgy kell a különböző fajtákat kezelni.
Így amikor hegkezelésről beszélünk, valójában egy gyűjtőfogalmat emlegetünk.
A hegek a bőr szemmel látható elváltozásai, amelyek sérülés vagy műtét után a gyógyulás után visszamaradnak. Általában nem keverednek a környező bőr textúrájával és tónusával. Alakjuktól, méretüktől, helyüktől és színüktől függően különféle mértékben észrevehetőek és zavaróak lehetnek.
A sebgyógyulási folyamat támogatása azért nagyon fontos, mert minél jobban gyógyul a seb, azaz tiszta és zárt marad, annál kevésbé valószínű, hogy kiemelkedő heg marad vissza belőle. Ha a metszés vagy a seb a gyógyulási folyamat során megfeszül vagy kiszélesedik, a hegek súlyosabbak lehetnek.
Sajnos lehetséges azonban, hogy látható hegek keletkeznek akkor is, ha a sebek jól gyógyulnak.
A heg felépítése miatt eltér a normál bőrétől. Az egészséges bőr mind kollagénből, mind elasztin rostokból áll; az elasztin rugalmasságot kínál, míg a kollagén erőt nyújt. A tested azonban csak kollagént termel a sebgyógyulás során. Az elasztin nélkül a hegek keményebbek, vastagabbnak lehetnek, és színükben eltérhetnek a normál bőrtől.
A heg típusa és minősége számos tényezőtől függ, beleértve a genetikát is, a kort, a bőr színét, és a sérülés típusát, méretét és helyét.
Olyan finom hegek, amelyek idővel fehérré, de legalábbis sápadttá válnak és ellaposodnak. Nem korlátozzák a szabad mozgást és nem okoznak kényelmetlenséget. Ebbe a kategóriába tartoznak a kis sebészeti bemetszések és kisebb sérülések okozta hegek.
Sekély mélyedések, amelyek akkor jönnek létre, amikor a gyógyulás a bőr felszíne alatt történik. Leggyakrabban súlyos pattanások, különösen cisztás pattanások következményei. A bárányhimlő hegek is ebbe a kategóriába tartoznak. Olykor előfordul szemölcs kimetszése után is, illetve a striák után is maradhatnak vissza ilyen jellegű hegek.
A hegszövet kiemelkedik a bőr többi részéhez képest, a seb helyén megvastagodott szövet képződik. Kényelmetlenséget okozhatnak, és az idő múlásával kiszélesedhetnek vagy megváltoztathatják a színüket, hiperpigmentálódva (elsötétedve) vagy hipopigmentálódva (kivilágosodva).
Nagyon hasonlók a hipertrófiás hegekhez, de nagyobbak, és általában nem csak a seb helyén jelennek meg, hanem kiterjednek a környező bőrszövetre. Ezek a hegek fájdalmasak, viszketőek, komoly kellemetlenséget tudnak okozni mozgás során. A keloid hegek bárhol megjelenhetnek a testen, de gyakoribbak azokon a területeken, ahol a zsírszövet minimális, például az arc, a mellkas, a fül és a váll (általánosságban fogalmazva: melltől felfelé).
Általában akkor fordul elő, ha a seb jelentős szövetvesztéssel jár, például égési sérüléssel, vagy amikor a bőr meggyógyul egy ízület körül. A gyógyulási folyamat során ezek a hegek jelentősen korlátozzák a mozgást.
A bőrön lévő hegeket teljesen eltüntetni nem lehet, ám vannak módszerek, amikkel jelentősen halványodnak.
Többféle eljárás is létezik, ezek nagy része nem műtéti, mint például a lézeres eltávolítás, fényterápia, kémiai hámlasztás. Mélyebb heget viszont csak műtéti úton lehet eltávolítani.
Minden heget annak típusa szerint lehet csak kezelni. Az orvosok egybehangzó véleménye az, hogy csak akkor lehet megfontolni a hegkezelési lehetőségeket, ha a műtéti seb, vagy más jellegű sérülésed már teljesen meggyógyult, és nem maradtak nyitott területek vagy varrasodás. Néhány nagyobb eljárásnál, például a heg revíziós műtétnél, lehet, hogy egy évet is kell várnod. A jó eredmény érdekében légy türelemmel.
Mindenekelőtt a seb gyógyulását megfelelő krémekkel támogatni.
A seb legyen hidratált, ha száraz, nem fog szépen gyógyulni.
A hidratálásra kiválóan alkalmas például az aloe vera gél, a kakaóvaj, előnyös az E-vitamin, és különféle esszenciális illóolajok alkalmazása, mint például a sárgarépaolaj. A gyógyulási folyamatot támogatják a különféle szilikon-tartalmű gélek és lapok, amiket többnyire gyógyszertárban, vagy a kezelő orvosodnál szerezhetsz be.
Egyes esetekben az orvosod adhat szteroid injekciót.
A szteroidokat a megemelkedett hegekbe, például keloidokba és hipertrófiás hegekbe fecskendezhetik, hogy csökkentse a gyulladást és ellapítsa őket.
Ha a heg már kialakult, típusának megfelelően különféle kezelési módok kínálkoznak, amelyeket külön is tárgyalunk oldalunkon:
Venus Viva
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT