Magyarország összes plasztikai és esztétikai beavatkozása

Kezelések

Böngéssz 220 kezelés-leírás között!

1.lépés:
Válassz egy területet!

Arcfeltöltés Arcfeltöltés

Arcfeltöltés

Ránctalanítás Ránctalanítás

Ránctalanítás

Bőrgyógyászat Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Lézeres kezelésekLézeres kezelések

Lézeres kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések Rádiófrekvenciás kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések

Arcplasztika Arcplasztika

Arcplasztika

Mell Mell

Mell

Testkezelés Testkezelés

Testkezelés

Testplasztika Testplasztika

Testplasztika

Zsírbontás Zsírbontás

Zsírbontás

Intim területIntim terület

Intim terület

HajgyógyászatHajgyógyászat

Hajgyógyászat

Fogászat Fogászat

Fogászat

Kereso Kereso

Kezelés Kereső

2.lépés:
Válassz a területet érintő kezelésekből!

Fogászati kerámia héj

Fogászati kerámia héj

Kerámia héjak: Amit Érdemes Tudni

Mik azok a kerámia héjak?

A kerámia héjak vékony borítások a fogakra, amelyeket speciális kerámiából készítenek, és amelyeket egy fogorvos tartósan rögzít a természetes fogak felszínére. Gyakran a mosoly átalakításának részeként használják, hiszen azonnal változtatják a fogak méretét és alakját, eltűntetik az elszíneződéseket, és javítják a hiányosságokat, a töréseket és a kisebb helyezkedési problémákat. Az eredmény egy harmonikusabb, ragyogóbb mosoly.

Kerámia héjat lehet alkalmazni minden fogra, de akár csupán egyes fogakra is. Ha csak néhány fogra szeretnél héjat, akkor a legjobb esztétikai eredmény elérése érdekében érdemes az egész mosolyt és arcot megvizsgálni, hogy minden összhangban legyen és természetesnek tűnjön. A fogorvosok általában holisztikus megközelítést alkalmaznak, ahol az egész arcot megnézik, így tud megszületni a legjobb döntés. Ezt a megközelítést dentofaciális esztétikának nevezik.

Milyen előnyei és hátrányai vannak a kerámia héjaknak?

Előnyök:

  • A hagyományos kerámia héjakat végleges megoldásnak tekintik, körülbelül 15–20 évig tartanak.
  • A fogaid tökéletesnek tűnhetnek, a kisebb hézagokat és a helyezkedési problémákat sokkal gyorsabban lehet ezzel a módszerrel javítani, mint fogszabályozókkal vagy átlátszó sínekkel, mint amilyen például az Invisalign. Valójában sokszor „azonnali fogszabályozásnak” is nevezik őket.
  • A kerámia héjak foltállóak (ellentétben a kompozit héjakkal).
  • Színük és áttetszőségük miatt nagyon hasonlítanak a természetes fogakhoz.
  • Nagyon testreszabhatóak, sokféle árnyalatot lehet kombinálni.
  • Annyi héjat helyeznek fel, ahányra igazán szükség van egy tökéletes mosoly kialakítása érdekében.
  • Javíthatják az ínymosolyt azáltal, hogy a fogak arányosabbá válnak a mosolygáskor felvillant fogínnyel.

Hátrányok:

  • A legtöbb esetben a természetes fogzománc egy részét le kell csiszolni, hogy helyet kapjon a héj, ami miatt ez a beavatkozás véglegesnek számít. A fogérzékenység is növekedhet, ha a csiszolás túl közel történik az ideghez.
  • Túlságosan is tökéletesnek tűnhetnek. Fogorvosod javasolhatja néhány apró tökéletlenség alkalmazását a természetes fogak utánzásához.
  • A fogászati ​​héjak sok mindenre nyújthatnak megoldást, de nem tudnak mindent korrigálni, ha fennáll egy mögöttes fő probléma.
  • A harapás általi erők repedéseket okozhatnak a kerámia rétegeiben. Ha éjszaka csikorgatod a fogaidat, érdemes befektetni egy sínre is.
  • Ha a furnérok megrepednek vagy letörnek, akkor azokat nem lehet megjavítani - teljesen ki kell cserélni őket.
  • A héjak annyiba kerülnek, mint amennyit az Invisalign és a fogfehérítés kombinációjáért fizetnél (bár ezek sokkal drámaibb eredménnyel járnak).

Ki megfelelő páciens a kerámia héjakra?

Bármilyen héj alkalmazásához jó szájhigiénével kell rendelkezz, ezért először orvosolni kell az esztétikán túli kérdéseket. Fogorvosod megvizsgálja a szájat, hogy megbizonyosodjon arról, nincsenek-e mögöttes problémák, például fogszuvasodás. Röntgenfelvételeket is végezhet, hogy átlássa a fogak szerkezetét.

Néhány elcsavarodott fog még nem okoz gondot, de ha komolyabb problémák is felmerülnek, akkor valószínűleg ehhez fogszabályzóra vagy átlátszó sínre lesz szükséged, mielőtt kerámia héjakat kaphatnál.

Aki éjszaka csikorgatja a fogát, komolyan fontolja meg egy erre kitalált sín beszerzését, hogy megakadályozza a héjak sérülését.

Sebeszem.hu tipp: Hacsak nem kapsz minden fogadra héjat, célszerű fehéríteni a természetes fogakat, mielőtt a héjak árnyalatának kiválasztása megtörténne. Szükség lesz továbbá a természetesen megmaradt fogak fehérítésére minden második évben, hogy a fogak színe ne térjen el egymástól.

Hogyan helyezik fel a kerámia héjakat?

A fogászati ​​héjak beszerzése általában három konzultációt igényel.

Lesz egy kezdeti konzultáció, ahol valószínűleg látni fogsz egy makettet vagy egy számítógépes szimulációt arról, hogyan néznél ki a különböző formájú, méretű és színű fogakkal. Lehet, hogy kapsz egy „workup” modellt is, amelyet a szájba tehetsz, így szemléltetve a tervezett összhatást.

A héjak felhelyezéséhez a fogorvos helyi érzéstelenítést ad a kellemetlenség megelőzése érdekében, majd kb. fél millimétert (a héj vastagságát) csiszol le a fogzománcból. Így a fogaid végül nem tűnnek majd túl nagynak. Ha azt szeretnéd, hogy a fogaid rövidebbek legyenek, mint amilyenek természetesen, akkor csiszolják a fogak felső részét is.

Az invazívabb beavatkozással járó héjak felhelyezése előtt elengedhetetlen a fogak csiszolása. Ha a fogaid már természetesen is megfelelőek a héjak felhelyezésére, nincs szükség csiszolásra. Létezik minimálisan invazív eljárás is, mely során az orvos csupán egy nagyon kis részt csiszol a zománcból.

Ezután a fogorvos lenyomatot készít a fogakról, amely a keramikushoz kerül a fogtechnikai laboratóriumba, és egy-három hét alatt már el is készül a kerámia héj. Egyes kerámiamesterek minden réteget kézzel visznek fel, hogy a héjaknak a legtermészetesebb megjelenést kölcsönözhessék.

Addig a fogorvos ideiglenesen hordható héjakat ad. Az ideiglenes héjak valóban hasznosak mind a beteg, mind a fogorvos számára. Ha valami az ideiglenes héjon nem tűnik megfelelőnek, akkor változtatásokat lehet végezni, mielőtt az végleges héjak elkészülnének.

Az átmeneti szakaszban kerülni kell a túl savas, édes, meleg vagy hideg ételek és italok fogyasztását. Ebben az időszakban a fogak kissé érzékenyek, ezért fokozottan oda kell figyelni. Kerülni kell a nehezen rágható ételeket (például steak, alma), hogy ne repedjenek meg az ideiglenes elemek, amelyek nem olyan erősek, mint a valódi fogak vagy az végleges héjak.

Harmadik és utolsó konzultáción helyi érzéstelenítést kapsz, mielőtt a héjak felkerülnének. Fogorvosod először rögzítés nélkül helyezi fel a héjakat, szükség szerint változtatásokat eszközölve. Ezután érdesíti a fogak felületét annak érdekében, hogy a héjak tapadó felületet kapjanak, egy vékony réteg speciális ragasztót visznek fel, felhelyezik a héjakat, és fény segítségével aktiválják a gyorsan száradó ragasztót.

Miután elkészült, fogorvosod ellenőrzi a harapást és elvégzi a szükséges beállításokat. Ez az egész folyamat nem nevezhető gyorsnak; minden 10 fogra körülbelül három órát kell számolni. Számíthatsz arra is, hogy több rövidebb utólagos látogatásra lesz szükséged.

Fájdalmas a kerámia héj viselése?

Érzéstelenítőt fogsz kapni a kerámia héjak felhelyezésekor, így tehát a beavatkozás során nem fogsz fájdalmat érezni. A gyógyulási folyamat önmagában nem fájdalmas, de lehet, hogy kissé érzékeny lesz az az időszak, amíg az íny megszokja az új fogakat, különösen, ha nyolcnál több héjat alkalmaztak.

A páciensek körülbelül fele tapasztal érzékenységet a ragasztó miatt, amely néhány esetben irritálja az ínyt. Ez csupán az érzéstelenítés megszűnése utáni első hat órában okozhat kellemetlenséget, majd a tompa fájdalomnak csillapodnia kell.

Ha néhány nappal az eljárás után még mindig fájdalmat érzel, vagy a harapásod furcsának tűnik, keresd fel fogorvosod. Lehetséges, hogy pár apró csiszolással lehet orvosolni a problémát.

Előfordul, hogy az embereknek a héjak felhelyezése után gyökércsatorna kezelésre van szükségük, mert bármikor csiszolják a fogat, fennáll az ideggyulladás veszélye.

A kerámia héjak végleges megoldásnak számítanak?

A hagyományos kerámia héjakat véglegesnek tekintik, mivel a folyamat nem visszafordítható. Mint bármi mást, valószínűleg a héjakat is ki kell cserélni az életed egy bizonyos pontján. Általában 15–20 évig tartanak, megfelelő karbantartással. Néhány esetben akár 30 évről is beszélhetünk. (A nem csiszolt fogra felhelyezett héjak általában sokkal rövidebb élettartammal rendelkeznek, ami általában 5-7 év)

Egy 2012-es tanulmány kimutatta, hogy a kerámia héjak „túlélési aránya” 5 év után 94,4%, 10 év után 93,5% és 20 év után 82,9% volt. A héjak sérülésének legnagyobb oka a fogak csikorgatása [bruxizmus] volt, és a dohányosok esetében elszíneződést tapasztaltak.

A héjak továbbra is a saját fogaidat borítják, ezért folytatólagosan is jó szájhigiénét és fogápolást kell gyakorolni, hogy a héjak tartósak legyenek. A fogszuvasodás vagy sérülések miatt a héjak elrepedhetnek, a vártnál korábban. Tehát étkezés után moss fogat, rendszeresen használj fogselymet, és évente két fogorvosi konzultációra menj legalább.

Kerülnöd kell a körömrágást, a jég rágását, a fogak segítségével való csomagbontást vagy bármi mást, ami repedéseket okozhat.

Neked, mint páciens, hatalmas szereped van a héjak élettartamának fenntartásában.

Azt javasoljuk, hogy egy neves fogorvoshoz fordulj, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik a héjak terén. Ez a legjobb biztosítása annak, hogy a befektetésed tovább tart. Feltétlenül mondd el fogorvosodnak, hogy rendelkezel kerámia héjjal, így a tisztítás során a legjobb polírozási technikát tudja alkalmazni.

Mi a különbség a Lumineers és a hagyományos kerámia héjak között?

A Luminerek vékonyabbak, ezért előfordulhat, hogy a zománcot nem kell csiszolni. Ennek két fő előnye van: ez csökkenti az érzékenységet, és azt jelenti, hogy a fogak roncsolása nélkül eltávolíthatók. Ezt a módszert "no prep héj" néven is említik, de a sebeszem.hu fogorvosai szerint a legtöbb embernek szüksége lesz valamilyen mértékű csiszolásra a folyamat során.

Másrészről a Lumineers héjak nagyobbak és kevésbé tűnnek természetesnek. Általában az áruk is kedvezőtlen.

Mi a különbség a kompozit héjak és a kerámia héjak között?

A kompozit anyagból (fog színű anyagból) készített fogászati ​​héjaknak van néhány előnyük a kerámiával szemben. Egyrészt egyetlen konzultáció során felhelyezhetőek, ahol a fogorvos felhelyezi, fény segítségével szilárdítja a kompozitot, és már kész is az új mosoly. A töréseket vagy repedéseket meg lehet javítani.

A legnagyobb hátrány: csak négy-nyolc évig tartanak, így a cserék idővel többe kerülhetnek, mint a kerámia héjak esetében. Hajlamosak sokkal kevésbé természetesnek kinézni, és nem foltállóak.

Milyen alternatívák vannak a kerámia héjakra?

  • A fogászati ​​héjaknál kompozit anyagot használnak a repedezett, elszíneződött vagy törött fogak kitöltésére, korrigálására, vagy a fogak közötti terek bezárására. A kompozit olcsóbb és csak egy látogatást igényel a fogorvosi rendelőben, de nem foltálló és nem tart olyan sokáig, mint a kerámia héjak - csak három-öt évig.
  • A fogkoronák teljesen és véglegesen pótolják a szuvasodott vagy megrepedt fogat. Kerámiából (a porcelán tartozik ebbe a kategóriába), fémből vagy a kettő kombinációjából készülnek. A fogorvos eltávolítja az elhalt és sérült területet, majd lenyomatot készít, amelyet a korona elkészítéséhez használnak.

Durathin héjak

A DURAthin kerámia héjak jól ismertek ultravékonyságukról és minimális vagy egyáltalán nem előkészítő csiszolást igénylő termékeikről. A kerámia, amiből készül, olyan vékony, mint a kontaktlencsék (0,2–0,4 mm), ezek a héjak közvetlenül a fogak elejére tapadnak, csiszolás nélkül.

A DURAthin héjakra ideális páciens meg szeretné növelni a fogai méretét, vagy keskenyebb mosolyra vágyik. Ezek a viszonylag áttetsző héjak megfelelőbb méretű fogakat alkotnak, amelyek világosabbak és egységesebbek. Ez a megoldás a legalkalmasabb a kicsi, de egyébként egészséges, egyenes természetes foggal rendelkező emberek számára.

Da Vinci héjak

A dél-kaliforniai daVinci Dental stúdió úttörő szerepet játszik a modern kerámia héjak fejlesztésében, az 1980-as években kezdték meg a gyártást, és azóta is népszerűek. A vállalat kiváló minőségű, kézműves, természetes megjelenésű termékeivel büszkélkedik.

A daVinci héjak nem préselt kerámiából készülnek, hanem szilícium-dioxidot és alumínium-oxidot tartalmazó ásványi anyagokból állítódnak elő. A keramikus egy nedves ecsettel hozza létre a héjat, és vékony porcelánpor rétegeket fest egy modellre. Ez a bonyolult kézi festési folyamat lehetővé teszi a részletes testreszabást, mivel a kerámia segítségével a színeket lehet rétegezni, szabályozni az áttetszőséget és kialakítani a megfelelő kontúrokat.

A Lumineer-ek

A Luminerek a héjak egyik népszerű márkája, amelyet a fogorvosok a repedezések, hézagok, elszíneződések, görbe fogak és egyéb hiányosságok elfedésére használnak, hogy szebb mosolyt alkossanak. A már meglévő fogak első részére illesztik a Cerinate kerámiából készült Lumineers héjakat, amelyek vékonyabbak és áttetszőbbek, mint a hagyományos kerámia héjak. A fájdalommentes eljárás általában két fogorvosi látogatást igényel.

Az eljáráshoz nem szükséges annyira csiszolni a fogakat, mint a kerámia héjak esetében, ezért marketingjük „No Prep Héjak” -nak nevezi őket.

 

Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.

Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT

Orvost keresel? Nálunk megtalálod a megfelelő szakembert!

Dr. Rafael Zeed

Fogorvos

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász

Dr. Jánky György

Plasztikai sebész

Dr. Kovács András

Plasztikai sebész