Magyarország összes plasztikai és esztétikai beavatkozása

Kezelések

Böngéssz 220 kezelés-leírás között!

1.lépés:
Válassz egy területet!

Arcfeltöltés Arcfeltöltés

Arcfeltöltés

Ránctalanítás Ránctalanítás

Ránctalanítás

Bőrgyógyászat Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Lézeres kezelésekLézeres kezelések

Lézeres kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések Rádiófrekvenciás kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések

Arcplasztika Arcplasztika

Arcplasztika

Mell Mell

Mell

Testkezelés Testkezelés

Testkezelés

Testplasztika Testplasztika

Testplasztika

Zsírbontás Zsírbontás

Zsírbontás

Intim területIntim terület

Intim terület

HajgyógyászatHajgyógyászat

Hajgyógyászat

Fogászat Fogászat

Fogászat

Kereso Kereso

Kezelés Kereső

Fogak Restaurálása

Fogak Restaurálása
Az alábbi bejegyzés szakmai lektora: Dr. Powell Osiris Miriam fogszabályzó szakorvos. Kérdezz tőle bátran a témában!

Fogak restaurálása: Amit tudni érdemes

Hogyan működik a fogak helyreállítása?

A fogak nem tudják megjavítani önmagukat. Szerencsére a fogorvosok különféle módszerekkel korrigálhatják a balesetek, betegségek vagy a hiányos szájápolási szokások miatt kialakult fogaksérüléseket.

A hatékony javítás kulcsa az, hogy előbb meg kell határozni a fogak sérülésének valódi okát. Csupán utána lehet foglalkozni a konkrét helyreállítási folyamattal.

Nem ritka jelenség, hogy a fogak strukturálisan gyengék vagy esetleges fogcsikorgatás/-szorítás, esetleg savval való érintkezés miatt veszítenek folyamatosan foganyagaikból. Ilyenkor a hátrányos esztétikai megjelenés mellett a fogak érzékenysége is jelentkezhet. Ezekben az esetekben nem ajánlott a híd, héj vagy korona felhelyezése, mint végleges megoldás. Elsődleges kell legyen a kiváltó ok megszűntetése a helyreállítási folyamat megkezdése előtt. Kifejezetten fontos ez a további károk és a súlyosbodás elkerülése érdekében. Például, ha a fogaid hajlamosak a helyváltoztatásra, teljes vizsgálaton kell átesni, amely során kiderül, hogy ez a probléma a helytelen harapás eredménye, vagy esetleg a tudattalan éjszakai fogcsikorgatásé.

Bár a legtöbb fogprobléma orvosolható, rendkívül fontos az is, hogy átbeszéljük fogorvosunkkal, mit érdemes tenni a jövőbeli károsodások megelőzése érdekében. Hiszen a megelőzés jellemzően sokkal egyszerűbb, mint a helyreállítás.

A következőkben bemutatjuk, hogyan lehet orvosolni a gyakori fogászati ​​problémákat.

A fogszuvasodás kezelése

A fogszuvasodás progresszív betegség, amely akkor keletkezik, ha a fog külső rétege (zománc) tartósan káros baktériumok támadásának lesz kitéve. Ezek a baktériumok savat termelnek, ami lassan kioldja a fogzománc kemény anyagait és idővel elszíneződéshez, majd fogszuvasodáshoz, vagyis lyukakhoz, tartósan sérült területekhez vezet.

A zománcnak nincsenek élő sejtjei, így a csontokkal ellentétben nem tud visszanőni, vagy meggyógyulni. Azonban a legyengült zománc bizonyos mértékig helyreállítható, gondos szájhigiénével és magas ásványianyag-tartalmú, fluoridban gazdag szájhigiénés termékek használatával. Bár a fogkrém és a szájvíz soha nem képes újjáépíteni a fogakat, hozzájárulhatnak az ún.  remineralizációs folyamathoz, ezáltal a zománc megerősítéséhez, a további szuvasodás elleni küzdelem érdekében. Ezt úgy tudod elképzelni, hogy a fogszuvasodás legkezdetibb stádiuma, ami csupán egy kis felszíni elszíneződés, még vissza tud keményedni. Ilyenkor szerkezeti szempontból helyreáll a fog keménysége, de az elszíneződés már nem fog eltűnni. Azonban, ha a folyamat már mélyebbre hatolt, a remineralizáció már nem képes a fogszövet szerkezetét megjavítani.

A remineralizáció segíthet megakadályozni a fogszuvasodást, de amint a szerkezeti károsodás és a baktériumok mélyebbre hatolnak a zománcba vagy bejutnak a dentinbe, a zománc alatti rétegbe, fogorvosod töméssel kell helyrehozza a sérülést. Ezen eljárás során a fogorvos megtisztítja a lyuk belsejében lévő szuvasodást, ezáltal megakadályozza a további károsodást. Ez a folyamat általában fúró segítségével történik, majd a lyuk kitöltésre kerül egy tömőanyaggal, így pótolva a szuvasodás által elpusztított részt.

Ha a fogszuvasodás következtében a fog strukturális károsodása nagy mértékű, akkor szükség lehet egy betétre vagy fogkoronára. Egy ilyen restauráció erősebbé teszi a fogat és esztétikai szempontból is restaurálja a károsult fogat. Hogy mikor melyik a helyes választás, az függ attól, hogy a fog melyik részéből veszített legnagyobb mértékben a fogszuvasodás miatt.

Ha a roncsolódás vagy a baktériumok elérik a fogbelet, azaz a fog belsejében lévő lágy szövetet, gyökércsatorna kezelésre lehet szükség. Gyökércsatorna kezelés során a fogorvos (gyakran endodontusnak nevezett szakember) eltávolítja a gyulladt vagy fertőzött fogbelet, speciális eszközökkel, anyagokkal egy nagyon precíz protokoll szerint megtisztítja a fog belsejében lévő bonyolult csatornarendszert, majd teljes hosszában hermetikusan kitölti és lezárja azt. A fog elhelyezkedésétől függően gyökérkezelés után szükség lehet betétre vagy koronára a fog szerkezeti megerősítése érdekében.

A fogzománc javítása

Míg a zománc kisebb, felszíni károsodása helyreállítható a remineralizációs kezelésekkel, az előrehaladottabb károsodások mélyrehatóbb kezeléseket igényelnek.

Az úgynevezett ICON eljárás egy speciális, fúrást nem igénylő fogtömés. Nem túl mély fogszuvasodásokat és elszíneződéseket lehet vele fúrás- és fájdalommentesen, biztonságosan kezelni.

Az apró zománchibákat gyakran esztétikai fogászati kezelésekkel lehet korrigálni, amely során egy fogszínű kompozit anyagot helyeznek a fogra, vagy a repedésbe.

Kiterjedtebb károsodások esetén a porcelán héjak jelenthetnek megoldást, hiszen ezek természetes megjelenést kölcsönöznek a fogaknak. A héj egy vékony porcelán vagy akril réteg, amely szorosan a fog elülső felületére illeszkedik.

Repedések restaurálása

A fogaink számos okból repedhetnek, megcsorbulhatnak vagy letörhetnek- előfordulhat, hogy valakit ütés ér a szájon, vagy ráharap egy magra vagy jégdarabra. Azok a személyek, akik csikorgatják a fogukat álmukban, hajlamosabbak ezekre a problémákra, akárcsak azok, kiknek nagy tömésekkel lettek helyreállítva fogaik. Amikor a zománcon túl a szuvasodás a mélyebb rétegekig hatol, a fog kezelést igényel.

  • Kialakulhatnak apró, ártalmatlan repedések, amelyek csak a zománcot érintik. Ha zavarnak téged ezek az elváltozások, egy ICON kezelés, egy tömés vagy a foghéj elrejtheti őket.
  • A csorbulás, amely olyan esetekben fordul elő, amikor letörik egy darab a fogzománcból, nem biztos, hogy kezelést igényel. Ha a letört rész csak kis méretű, a fogorvos lecsiszolja a felületet a durva él kisimításához, ezt a technikát esztétikai kontúrozásnak hívják. Előfordulhat azonban, hogy ez a kontúrozás olyan formát eredményez, ami nem tetszik. Ilyenkor érdemes tömőanyagot használhatni a hézagok kitöltésére. Ha egy olyan fogat kell restaurálni, amely a „mosolyzónán” belül van, a tömés gyakori és kedvező árú megoldás. Egy nagyobb csorbuláshoz héjra vagy koronára lehet szükség, amely eltakarja a sérült fog fennmaradó részét is. A harapástól függően előfordulhat, hogy nem kaphat valaki héjat, csak ha előbb korrigálják a harapását. A fogak helytelen összeharapása sok esetben azonban egy tömésnél vagy egy koronánál is problémákat okozhatnak. Így különösen abban az esetben, ha fogkopás vagy csikorgatás miatti zománctöredezés vezetett a fog sérüléséhez, érdemes a végleges ellátás előtt egy állkapocs-ízületben is jártás fogszabályozó szakorvossal konzultálnod.
  • A repedezett fogak le is törhetnek. Ha egy fog olyan mértékben törik vagy sérül, hogy a tömés már nem tudja megfelelően helyreállítani a fog eredeti funkcionalitását, koronát használnak a restaurálásra. Ha a törés kiterjed a fogbélre, akkor a fogat gyökérkezeléssel kell ellátni, majd koronát helyeznek a fogra. Ha a törés az íny alá terjed, akkor az legnagyobb valószínűséggel minőségileg már nem kezelhető, és a fogat ki kell húzni (eltávolítani), helyére implantátum kerül.

sebeszem.hu tipp tipp: A gyökérkezelésen átesett fogak gyengébbek, mint más fogak, és nagyobb valószínűséggel repednek meg. Azoknak az embereknek, akik rendelkeznek egy repedt foggal, nagy valószínűséggel több ilyen elváltozásuk is van. Ha azt gyanítod, hogy van repedt fogad - a tünetek közé tartozik a fájdalom ha a fogad nagyon meleg vagy hideg hőmérséklet éri -, mielőbb keresd fel a fogorvosod. Minél előbb kezelik a fogad, annál jobb eredményt remélhetsz.

A kiütött fogak helyreállítása

A kiesett fog megmenthető, ha gyorsan cselekszel. A fogak a kiütéstől számított 15 percen belül elpusztulnak - és bár a környező idegek, gyökér, erek és a tartó szövet nem tarthatóak életben, a csont újra össze tud forrni a fog gyökerével. Ilyenkor kritikus az időfaktor a fog megmentésére. Itt van, mi a teendő egy ilyen esetben.

  • Az „avulzált” (kiütött) fogat csak és kizárólag a korona (a rágófelület) felől fogd meg, ne érj a gyökeréhez.
  • Egy tiszta hordozóközegbe kell helyezni a fogat és nem szabad azt lemosni. A legjobb, ha mindig van nálad egy ún. fogmentő doboz, ami az ideális folyadékot tartalmazza a fog megmenthetősége érdekében. Ha ilyen nem áll rendelkezésre, helyezd a fogat fiziológiás sóoldatba vagy tejbe. Egyes ajánlások szerint a nyelv alá helyezve (testhőmérsékleten, nyálban) is jó esélyei lehetnek a kiütött fognak, bár ilyenkor rettentően kell figyelni, nehogy lenyeljük a fogat.
  • Tilos a fogat önmagadnak visszahelyezni a csontba a helyére.
  • Azonnal menj a fogorvosodhoz, az endodontusodhoz vagy a sürgősségi fogászatra.

sebeszem.hu tipp: Az elmúlt évek folyamán a fogimplantátumok a foghidakkal szemben sokkal nagyobb sikereket értek el. Ugyan egy implantátum soha nem lesz olyan, mint egy saját fog, a foghiányt pótolni több okból is fontos. Implantátummal elkerülhető, hogy a fogak túlterhelődjenek (ez hidaknál gyakori jelenség). Az implantátum helyett a híd ajánlott, ha a betegnek nincs elegendő mennyiségű és minőségű csontja és ínye az implantátumhoz. Viszont a csontbeültetésekkel és az implantátum tervezésének fejlődésével a csont és íny hiánya manapság egyre kevésbé jelent gondot. A fogszabályozással pedig akár saját fogakkal pótolhatunk foghiányokat, de csont- és ínypótló műtéteket is elkerülhetünk fogszabályozó kezeléssel. Így a híd cseréje előtt feltétlenül nézz szét, mit érdemes tudni a fogszabályozásról és az implantátumokról.

Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.

Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT

Orvost keresel? Nálunk megtalálod a megfelelő szakembert!

Dr. Powell Miriam

Fogorvos

Dr. Csuha Lajos

Plasztikai sebész

Dr. Kelemen Ottó

Plasztikai sebész

Dr. Varju Gábor

Bőrgyógyász

Dr. Rafael Zeed

Fogorvos

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász

Dr. Jánky György

Plasztikai sebész

Dr. Kovács András

Plasztikai sebész

Dr. Pór Ferenc

Plasztikai sebész

Dr. Kassai Enikő

Nőgyógyász