Magyarország összes plasztikai és esztétikai beavatkozása

Kezelések

Böngéssz 220 kezelés-leírás között!

1.lépés:
Válassz egy területet!

Arcfeltöltés Arcfeltöltés

Arcfeltöltés

Ránctalanítás Ránctalanítás

Ránctalanítás

Bőrgyógyászat Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Lézeres kezelésekLézeres kezelések

Lézeres kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések Rádiófrekvenciás kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések

Arcplasztika Arcplasztika

Arcplasztika

Mell Mell

Mell

Testkezelés Testkezelés

Testkezelés

Testplasztika Testplasztika

Testplasztika

Zsírbontás Zsírbontás

Zsírbontás

Intim területIntim terület

Intim terület

HajgyógyászatHajgyógyászat

Hajgyógyászat

Fogászat Fogászat

Fogászat

Kereso Kereso

Kezelés Kereső

Fogászati implantátum (implantológia)

Fogászati implantátum (implantológia)

Fogászati implantátum: Amit Érdemes Tudni

Mik azok az implantátumok?

A fogászati ​​implantátum egy olyan titán műgyökér, amely közvetlenül az állkapocs csontjába kerül beültetésre. Az implantátum összeforr a csonttal, és ez válik az alapjává az utólagosan elkészített fogpótlásnak, az úgynevezett fogkoronának, amelynek megjelenése, érzete és stabilitása megfelel az egészséges, természetes fogaknak.

Az implantátumok egyetlen fogat vagy akár mind a 28-at is helyettesíthetik. A helyükön maradnak, amíg mosolyogsz, eszel és beszélgetsz, anélkül, hogy félni kéne az elmozdulásból adódó kellemetlenségtől.

A legtöbb modern implantátum titánból készül, amely biokompatibilis, könnyű és szupererős.

Biztonságosak a fogimplantátumok?

Kutatások szerint a fogbeültetési műtét az egyik legbiztonságosabb és legjobban kiszámítható eljárás a fogászatban. Körülbelül 450 000 implantátumot alkalmaznak évente, 95% -os sikeraránnyal. A fogorvosok több mint 30 éve használják és tökéletesítik ezt a technikát.

Milyen előnyei és hátrányai vannak a fogimplantátumoknak?

Előnyök:

  • A fogimplantátumok funkcionálisan és esztétikailag is megfelelnek a természetes fogaknak.
  • A helyükön maradnak, és nem szükséges az eltávolításuk a tisztításhoz vagy az étkezéshez - ugyanolyan fogmosást, fogselymezést és fogászati kivizsgálást igényelnek, mint a természetes fogak.
  • Ezek a pótfogak elég tartósak ahhoz, hogy évtizedekig használhatóak legyenek, ellentétben a foghéjakkal és a protézisekkel, amelyeket gyakran pótolni kell.
  • Az implantátumok serkentik a csontnövekedést, és megakadályozzák a csontvesztést.
  • Megőrzik természetes arcformádat és mosolyodat.

Hátrányok:

  • Még akkor is, ha a költségek egy részét fedezi a fogászati ​​biztosítás, a beavatkozás nagyon költséges lehet.
  • Hónapokba telhet, mire az új állcsont-növekedés eléggé előrehalad ahhoz, hogy befejezésre kerüljön a fogászati ​​implantációs folyamat.
  • Az íny elszíneződhet szürkére vagy feketére, ahol a beágyazott fémimplantátum a vékony szöveten keresztül áttetszik.

Sebeszem.hu tipp: A hiányzó fogak pótlása mindig jó ötlet a száj egészségének megőrzése érdekében. A hézagok helyreállítása meggátolja a fennmaradt fogak elmozdulását, és javítja a harapást.

Ki megfelelő jelölt a fogbeültetésre?

Az emberek általában egy fog kihúzása után kényszerülnek implantátum behelyezésére. Ha sikertelen gyökércsatorna kezelésen estél át, akkor a sérült fog eltávolítása és implantátummal való helyettesítése hatékonyabb lehet, mint a mentés megkísérlése.

A kivehető fogsor alternatívájaként az All-on-4 fogbeültetés jelenthet megoldást, vagy az egyes individuális implantátumok egy teljes felső vagy alsó fogívet helyettesíthetnek.

Az ideális jelöltek egészségesek és általában jó szájhigiénével rendelkeznek, egészséges az ínyük és az alsó állkapcsuk megfelelő csontszerkezete támogatja az implantátum alkalmazását. Azok, akik dohányoznak, szív- vagy ínybetegségben szenvednek, vagy a fej és a nyak területén sugárterápián estek át, ők nem biztos, hogy jó jelöltek lesznek.

Azoknál az embereknél, akiknek nincs elegendő mennyiségű csontállomány az implantátum megtartásához, egy fogcsont pótlás jelenthet megoldást. Ez a műtét három-négy hónapos gyógyulási idővel jár, ekkor a csont készen áll a fogbeültetésre.

Először mindenképp érdemes egyeztetni a fogorvossal, és végezni részletes számítógépes diagnosztikát. Sok olyan beteg van, akinek nincs elegendő csontállománya, de kifinomult képalkotással elegendő csontot tudunk feltárni az implantátum elhelyezéséhez, csontpótlás nélkül.

Az olyan autoimmun betegségek, mint a reumás ízületi gyulladás vagy a cukorbetegség, amelyek megakadályozhatják az oszteointegrációt (az implantátum egyesülése az állcsonttal), a fog implantátumának meghibásodását okozhatják. Ha nálad jelentkeznek ezek a problémák, akkor nem biztos, hogy jó jelölt vagy.

Bizonyított, hogy a gyomorégés és a depresszió elenni bizonyos gyógyszerei csökkentik a csontnövekedést, ami fogászati ​​implantátum meghibásodásához vezethet. Kommunikáld a jelenlegi egészségi állapotodat, és közöld orvosoddal, hogy milyen gyógyszereket szedsz aktuálisan.

Mennyi időnek kell eltelnie a foghúzás és az implantátum behelyezése között?

A sebeszem.hu orvosai azt mondják, hogy az implantátumot az extrakció után négy-hat hónappal (csonttal vagy anélkül) kell behelyezni. Ez elegendő időt ad a csontnak a gyógyulásra és megerősödésre.

Manapság néhány fogászat már helyez be azonnal terhelhető implantátumot is.

Évekkel a foghúzás után kaphatok fogászati ​​implantátumot?

Általában ajánlott a hiányzó fog pótlása a kihúzástól számított egy éven belül, hogy megakadályozzuk a fogak elcsúszását és megállítsuk a csontvesztést az extrakciós területen.

Az implantátum mielőbbi alkalmazása segíthet elkerülni a költséges fogszabályozási beavatkozást vagy a további csontátültetést.

Mi történik a fogászati ​​implantáció során?

Általában kétféle fogimplantátum létezik:

  • Az endoszteális implantátumokat az állcsontra helyezzük.
  • A subperioszteális implantátumokat az íny alá helyezzük, akár az állcsontra, akár az állcsont fölé. Ezek lehetőséget nyújtanak azon betegek számára, akik nem rendelkeznek elegendő csontállománnyal, és nem akarnak csontpótláson átesni.

Abban az esetben, ha az állcsont nem elég vastag vagy túl puha, csontátültetési műtétre lehet szükség. A csont származhat egy másik testrészről, vagy akár egy szintetikus csontanyag is biztosíthatja a szükséges támaszt.

Ezt gyakran meg lehet tenni az implantátum műtétje során, bár előfordulhat, hogy néhány hónappal az implantátumok behelyezése előtt meg kell tenni, annak érdekében, hogy tudjon gyógyulni a csont.

Ezután helyi érzéstelenítést kapsz, hogy kényelmes és fájdalommentes legyen a beavatkozás. Majd az orvos egy implantátumot, általában titánt vagy cirkónium-dioxidot tesz az állcsontba, mely az új fog gyökerét képezi majd. A beágyazás után az implantátum úgy néz ki, mint egy kis fémgyöngy, amely az íny felületén helyezkedik el.

Ezután négy-hat hónapot kell várni, amíg az implantátum összecsontosodik a saját csontsejtekkel (oszteointegráció). A fogorvos gyógyulási csavarral fedi le az érintett területet.

Azoknál a betegeknél, akiknél hiányzik az összes fog, a vizsgálatok magas hatékonysági arányt mutatnak az implantációt követő 48 órán belül elhelyezett protetikai fogak esetében – ez az úgynevezett azonnali megoldás. Ennek ellenére továbbra is az a leginkább javasolt, ha hagyunk néhány hónap gyógyulási időt a csontosodásra.

Miután az implantátum összecsontosodott, az orvos egy csatlakozó tartóelemet helyez rá, amely segít majd rögzíteni és helyén tartani a fogkoronát, közvetlenül az ínyvonal fölött.

Fogorvosod lenyomatokat készít, hogy egyedi koronát vagy implantátum alapú foghídat készítsenek. Az új fog vagy fogak egyeznek majd a meglévő fogak színével és alakjával.

Miután a fogkoronát a tartóelemhez rögzítették, a természetes fogakhoz hasonlóan kell működnie.

A kapott implantátumok számától és típusától függően a teljes folyamat három-kilenc hónapot vehet igénybe.

Keress olyan fogorvost, szájsebészt vagy parodontológust, aki folyamatos továbbképzéseken vesz részt implantáció témakörében. Egy általános fogorvos vagy fogszabályozó orvos csupán a lenyomati fázisban és a végső munkálatokban tud aktívan résztvenni.

Tartsd be a kezelési tervhez ajánlott ütemtervet. Elegendő időre lesz szükség az egyes eljárások közötti gyógyuláshoz, de nem túl sokra ahhoz, hogy a környező fogak elmozduljanak. Az ínyszövet növekedése a gyógyulási csavar körül normálisnak számít, de a felesleges szövetet eltávolítják, mielőtt a koronát felhelyeznék.

Mennyi ideig tart a fogbeültetés?

Az implantációs fogászati ​​eljárás egy-három óráig tarthat. Általános fogorvosi röntgen és 3-D felvételek is készülnek a beültetés pontos helyének meghatározása érdekében.

Mennyire fájdalmas az implantáció?

A helyi érzéstelenítő injektálása általában az eljárás egyetlen fájdalmas része. Ezt követően kényelmesen el fogsz zsibbadni.

A betegek szerint a gyógyulás hasonló mint minden más fogászati ​​műtétnél: duzzanattal, zúzódásokkal és gyengédséggel jár, amelyet vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal lehet kezelni. A sós vizes (sóoldatos) öblítések segíthetnek a száj tisztításában és a fájdalom és a duzzanat enyhítésében. Kerüld a szájvizet és a hidrogén-peroxidot, amelyek irritálhatják a gyógyuló ínyt.

Milyen a fogászati ​​implantáció utáni gyógyulási folyamat?

Ha nincs szükség csontpótlásra, akkor a fogbeültetés nem lehet zavaróbb, mint egy hagyományos tömési beavatkozás, és a felépülési folyamat alatt nem lesz szükség szabadságot igényelni a munkahelyről.

A gyógyulási folyamat során ajánlott vigyázni az implantátum környékére harapásnál. Minél kevesebb bántódása esik az implantátumnak, annál nagyobb az esély a teljes integrációra.

Fogorvosod puha vagy folyékony halmazállapotú étrendet javasolhat. Ha az implantátumot teljesen befedi az ínyszövet, egy-két hét múlva folytathatod a normális étkezést, amint az íny meggyógyult. Ha az íny fölött van egy ideiglenes korona, kerüld a kemény ételeket (például chipset és diót) és a rágógumit is hat hétig.

A szájhigiénia és a fogápolás gyakorlásával tartsd tisztán a területet a gyógyulási folyamat során, de ne használj szonikus fogkefét, amely károsíthatja az implantátumot.

Általában négy-hat hónapig tart, amíg az implantátum integrálódik a csontba, és a végső fogkorona elhelyezhető. Ekkor látni fogod a végeredményeket.

Mennyire tartósak a fogimplantátumok?

Az implantátumok valószínűleg 25 évig fognak tartani - megfelelő gondozás mellett esetleg tovább is. Kerüld az olyan szokásokat, mint a jég és kemény cukorka rágása, valamint a dohány- és elszínező italok, például a kávé és a vörösbor.

Az implantátumok nagyon tartósak, de szükség lehet némi karbantartásra. A meglazult csavarok meghúzhatók, a koronákban esetlegesen előforduló repedések pedig csiszolhatók. A koronákat akkor is ki lehet cserélni, ha eltörnek, elszíneződnek, vagy bármilyen okból újat szeretnél.

Ha a pótfogának bármely darabja kiesik, és mihamarabb keresd fel fogorvosod. Ne próbáld otthon megoldani a problémát, inkább bízd szakemberre.

A titán a legelőnyösebb anyag az implantátumok számára, mert rendkívül tartós. Korrózióálló és kifejezetten könnyedén csontosodik. A vizsgálatok azt mutatják, hogy az oszteointegráció a titánnal gyorsabban megy, mint a cirkónium-dioxiddal.

Mi a hátránya a fogimplantátumoknak?

A fogbeültetés az egyik legsikeresebb szájsebészeti beavatkozás, átlagos sikeraránya 95%. Ennek ellenére meg kell említeni ezeket a ritka, de lehetséges mellékhatásokat:

  • Fertőzés: Nagyon ritkán fertőzés alakulhat ki az implantátum helyén. Sok sebész antibiotikumot adhat az eljárás után. Az íny kellemetlen szaga a fertőzés jele lehet.
  • Törés: Ritkán előfordul, hogy az egyik pótfog eltörik, különösen, ha a sebész nem megfelelő méretű és számú fogat használ a restauráláshoz.
  • Implantátum-meghibásodás: Ez a mellékhatás azokat érintheti, akiknél a gyógyuló folyamatot olyan betegségek veszélyeztethetik, mint például a szívbetegség, a parodontális betegség vagy az autoimmun betegség (reumás ízületi gyulladás vagy a cukorbetegség). A fej és a nyak környékén kemoterápián átesett betegek, a dohányzók, valamint a gyomorégést segítő gyógyszereket és antidepresszánsokat szedők is veszélyeztetettek.
  • Idegkárosodás: Zsibbadást, bizsergést vagy fájdalmat fogsz érezni a szájban vagy körülötte, ami átmeneti vagy tartós lehet. A tartós idegkárosodás kockázata nagyon alacsony, ha képzett szakember végzi a beavatkozást.
  • Sinusproblémák: Ez akkor fordulhat elő, amikor a felső állcsontba helyezett implantátum kiterjed a sinus üregébe.

Sebeszem.hu tipp: Ne feledd, hogy az implantálási folyamat kikerülése egy olyan esetben, mikor igazán szükséges lenne, szintén kockázatos. Ha elveszíted a fogad, a foggyökereket körülvevő csont is kezd sorvadni - körülbelül 25% -os csökkenés a fog elvesztése utáni első évben. Az implantátumok behelyezése segít stimulálni és stabilizálni a fogat tartó csontot.

Vannak alternatívák a fogimplantátumokra?

Ha minden fogad megvan, és egyiket sem kell kihúzni, egyszerűbb, olcsóbb lehetőségek is rendelkezésedre állnak a fogimplantátumoknál. Kérdezd meg fogorvosod, hogy jó jelölt lennél-e hidakra, koronákra vagy porcelán héjakra.

Az implantátumok gyakori alternatívái a műfogsor és a foghíd. Beszéld át a fogorvossal ezeket a lehetőségeket.

  • Fogtámaszú rögzített híd: Ehhez le kell csiszolni az egészséges fogakat, amelyek a híd támasztói lesznek majd. Ezekhez kerül közvetlen rögzítésre a híd
  • Akril híd: Maryland-hídnak is nevezik, leginkább olyan első fogaknál alkalmazzák, amelyek nincsenek kitéve akkora harapó erőnek, mint a hátsó fogak. A híd mindkét végéhez kis szárnyak kapcsolódik az egészséges, szomszédos fogakhoz. Esztétikai és funkcionális szempontból is jobb, mint a műfogsor, de nem olyan masszív, mint egy rögzített híd, és nem is lehet olyan hosszú, mint az implantátumos megoldások.
  • Kivehető részleges fogpótlások: olcsóbbak, de nem olyan természetes megjelenésűek, mint egy implantátum alapú korona.

Kivehető teljes fogsor: Ez a patkó alakú fogsor közvetlenül az ínyre támaszkodik, a fogak helyére. Olcsóbb, mint az implantátumok, de nem túl stabil, megsértheti az ínyt, és 7-15 évente cserét igényel.

Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.

Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT

Orvost keresel? Nálunk megtalálod a megfelelő szakembert!

Dr. Powell Miriam

Fogorvos

Dr. Csuha Lajos

Plasztikai sebész

Dr. Kelemen Ottó

Plasztikai sebész

Dr. Varju Gábor

Bőrgyógyász

Dr. Rafael Zeed

Fogorvos

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász

Dr. Jánky György

Plasztikai sebész

Dr. Kovács András

Plasztikai sebész

Dr. Pór Ferenc

Plasztikai sebész

Dr. Kassai Enikő

Nőgyógyász