Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
A fogszabályozók olyan eszközök, amelyek kiegyenesítik vagy elmozdítják a fogakat annak érdekében, hogy javítsák a harapást és a megjelenést, valamint az általános fogászati egészséget. A legelterjedtebb típus a hagyományos fém merevítős megoldás, amelyeket drót köt össze, de egyre népszerűbbek más verzió kis, beleértve a belső, nyelv felőli fogszabályzókat és a leginnovatívabb láthatatlan fogszabályozót.
A fogszabályozás drága, de a sebeszem.hu tagjai magas minősítéssel értékelték.
Az elmozdult fogak és a rossz harapás hozzájárulhatnak olyan problémákhoz, mint az íny- és csontvesztés, a fogszuvasodás, a fogzománc rendellenes kopása, a fejfájás, valamint az áll- és ízületi fájdalom.
A fogak és az állkapocs megfelelő összehangolása javíthatja a száj általános egészségi állapotát, valamint a harapás, a rágás és a beszéd módját. Szebb mosolyt is nyújthat neked.
A fogorvosok először akkor látnak korrigálható harapásokat és elmozdulásokat, amikor a páciensek már 8 és 14 év közöttiek, de bármelyik életkorban kaphatsz fogszabályozót. Csupán olyan egészséges fogakra van szükséged, amelyek nem helyezkednek jól, rosszul sorakoznak vagy elcsúsztak. Lehet, hogy állkapocsízületi rendellenességed is van (más néven temporomandibularis rendellenesség, amelyet néha csak „TMJ” -nek neveznek), és a fogszabályozók segíthetnek az állkapocs helyreállításában.
Bizonyos állapotok - beleértve a szétnyílt szájpadlást, szájnyitási problémát vagy a rágás nehézséget, a beszédhibákat, a súlyos harapási problémákat és a túlerőltetést - orvosilag szükségessé tehetik a fogszabályozót. Ezenkívül, ha egy örökletes állapot (hipodontia) miatt hiányzik fog, a fogszabályozók segíthetnek a fogak kiegyenesítésében és az esetleges hézagok megszüntetésében.
Ha rendelkezel egy vagy több mesterséges fogkoronával, a fogszabályozó beszerzése nem jelent problémát; A fogszabályozó szakember más ragasztót fog használni, hogy megbizonyosodjon a megfelelő rögzítésről. Ha ínybetegséged van, repedések vannak a fogadban, vagy lyukas fogaid vannak, akkor a fogorvos előbb ezeket a problémákat fogja korrigálni.
Tájékoztasd az orvosod, ha allergiád van. Néhány fogszabályozót rozsdamentes acélból készül, amelyet titánnal kombinálva használnak, ami kiválthatja a nikkel érzékenységet, de vannak alternatívák vagy helyettesítő fémek is erre a célra. Továbbá, ha latexallergiád van, fontos, hogy a fogorvos ne használjon latexkesztyűt vagy más, latexkomponensű eszközt a kezelés során.
Azok, akik ankylosisban szenvednek, egy olyan ritka betegségben, melynél a foggyökér összeolvadt a csonttal, nem lehet jó eredményt elérni fogszabályozóval, pusztán azért, mert ez a fog mozdíthatatlan. A körülvevő fogak mozogni kezdenek, és ez helytelen beállítást eredményez. Általában az ankylosis akkor fordul elő, amikor egy kiesés után visszahelyezik az eredeti fogat, de egyébként a megjelenése kiszámíthatatlan. A vélt probléma megerősítéséhez röntgenfelvételre lesz szükség.
A fogszabályozók általában nagyon biztonságosak. Amennyiben időt fordítunk a fogselyem használatára és a tisztításra, az segíthet elkerülni a plakk-felhalmozódást és a fogkő kialakulását, a fogszuvasodást és az ínybetegségeket.
A fogszabályozók által kifejtett erő és nyomás gyökér reszorpciót okozhat (visszahúzódás) - ami kevésbé stabil fogakat eredményez. Kutatások szerint négyszer nagyobb így a kialakulás valószínűsége, mint fogszabályzó viselése nélkül. Ennek ellenére a kockázat alacsony, a kezelések csupán 1–5% -ában fordul elő.
A helyreállított fogak utólagos visszamozdulásának a veszélye is fennáll, ha a fogszabályozó készülék eltávolítása után nem viselsz rögzítő sínt. Ez azt jelenti, hogy a fogaid lassan visszatérhetnek az eredeti helyükre, és ismét előfordulhat, hogy összezsúfolódnak, túlfeszülnek, vagy rosszul lesznek beállítva.
Ha aggódsz amiatt, hogy a fogszabályozó károsodik viselés közben, akkor kövesd a diétára vonatkozó utasításokat, és rendszeresen szerint gondozd a fogakat. Féléves tisztításhoz keresd fel a fogorvosod.
Sebeszem.hu tipp: Mivel a fogszabályozók átrendezik és kiegyenesítik a fogsort, a megfelelő harapás kialakítása után sok esetben tapasztalták a páciensek a fogcsikorgatás (bruxizmus) megszűnését.
A hagyományos fogszabályozók folyamatos erőt fejtenek ki a fogakra, hogy egy lassú folyamat során azok sorba rendeződjenek. Ez úgy történik, hogy fém bracket-eket rögzítenek a fogakhoz annak érdekében, hogy a beállító drótok a helyükön maradjanak. A drótok nyomást gyakorolnak a fogakra, és rendszeres időközönként (általában négy-nyolc hetente) állítani kell őket a kezelés során.
Ha a szájban a fogak túl vannak zsúfolódva, a fogszabályozó orvos néha arra kényszerül, hogy kihúzzon néhány fogat, így helyet biztosít a fennmaradó fogak kiigazítására és kiegyenesítésére. Ha az extrakció előnyösnek bizonyul, akkor általában egy-négy fogat kell eltávolítani.
Számíthasz arra, hogy körülbelül két órát vesz igénybe a fogszabályozó felhelyezése. Ez magában foglalja a fogak tisztításával és előkészítésével töltött időt, így a bracket-ek speciális ragasztóval kerülnek rögzítésre. Ha a fogorvosi ellátás korszerű, a száj egészsége jó, és nincs szüksége további beavatkozásra (extrakciókra vagy tömésekre), akkor a konzultáció napján fel is lehet szerelni a fogszabályozót.
A fogszabályzó viseléséhez szükséges időtartam személyenként változik. Az átlagos kezelési terv 18–22 hónapot vesz igénybe, de nem szokatlan, hogy három vagy több évig fogszabályozót kell hordani, ha a harapás bonyolultabb megoldást igényel.
Dr. Miriam Powell - riport a fogszabályzásról
A cikk a videó alatt folytatódik
A fogszabályozó kényelmesebb és kevésbé szembetűnő manapság, mint régen; kisebbek és kevesebb bracket-tel rendelkeznek, és a drótok is sokkal kevésbé láthatók (miközben hatékonyabbak). Választhatsz ezüst, arany, kerámia vagy átlátszó műanyag bracket-ek között (az ár változó). Ha a fogszabályozó fogszínű, akkor szinte láthatatlan.
Különböző színű gumiligatúrát is választhat; kérdezd meg az orvosodtól, milyen színeket tud ajánlani, és döntsd el melyik lenne számodra a legideálisabb.
A fogszabályozó nem változtatja meg az arcodat, de ha foghúzást hajtottak végre, akkor idővel az arcod enyhén beesettnek tűnhet. Ha azt veszed észre, hogy az ajkaid nagyobbak vagy dúsabbak, annak egyszerűen az az oka, hogy a fogszabályozó kinyomja az ajkat. Ez nem egy maradandó változás.
Sebeszem.hu tipp: Amellett, hogy drágábbak, a kerámia bracket-ek erősebbek, mint a fogzománc, így károsíthatják a fogak felületét. Súrlódást is előfordulhat a drót és a bracket között, ami meghosszabbíthatja a kezelési időt.
A szájhigiéné még az eddigieknél is fontosabb, ha van fogszabályozód. A fogmosás és a fogselyem kissé trükkös lehet a fogszabályozóval, ezért szánj rá időt, és alaposan tisztíts minden fogat.
Mielőtt használod a fogkefét, ajánlott egy kis vízzel öblögetni, hogy az ételmaradékok nagy része távozzon. Ezután 45 fokos szögben mosd fogkefével az ínyt.
A bracket-ek mosása során a fogkefét próbáld úgy irányítani, hogy minden rész alaposan megtisztuljon.
Ajánlott kérni a fogorvostól olyan speciális fogkrémet és öblögetőt, amelyek segíthetnek az lyukas fogak és a fehér foltok előfordulásának csökkentésében, a fogszabályozóval viselése során.
Fogmosás után szájvíz vagy szájöblítő használata javasolt, és érdemes lehet befektetni egy fogászati irrigátorba. Az öblítés és az irrigátorhasználata nagyon előnyös lehet, mert a fogselyem nem érhet el minden zugot.
Attól függően, hogy milyen típusú fogszabályozóval rendelkezel, a fogfehérítés lehetőségei szélesen nyitottak vagy korlátozottak lehetnek. A belső fogszabályzóval vagy kivehető eszközzel rendelkezőknek ugyanazok a lehetőségeik vannak, mint akik nem hordanak szabályozót, beleértve az rendelőben történő fehérítő eljárásokat és az otthoni fehérítő megoldásokat, például a fogkrémet és a fehérítő síneket.
Ha hagyományos fogszabályozóval rendelkezel, akkor semmilyen típusú fogfehérítés nem ajánlott. Mivel a fogaid felszíne részben el van fedve, a bracket-ek alatti felület nem fog kifehéredni - ráadásul a fém fogszabályozók oxidálódhatnak és megváltoztathatják a színüket a fehérítő termékek hatására.
Vannak fogszabályozó-barát ételek, melyekről részletes listát kapsz majd az orvostól.
Bár az ajánlott ételek többsége lágy halmazállapotú, mint például a tojás, zabpehely, burgonyapüré és fagylalt, sovány fehérjéket és a legtöbb főtt vagy párolt zöldséget is lehet fogyasztani.
A lágyabb ételek további előnye, hogy gyengédek az amúgy is fájó fogakhoz. A csokoládé fogyasztása megengedett, és mindenképp ajánlott átöblíteni a száját a kávéfogyasztás után 30 perccel, hogy elkerüld a foltosodást.
A hagyományos fogszabályozóval rágózhatsz is, de abban az esetben kerüld, ha a fogszabályzó készülék tágítóval is rendelkezik (a felső szájpad kitágítására használt eszköz). A cukormentes rágógumi valóban hozzájárulhat a fogak tisztításához, mivel növeli a nyáltermelést a szájban.
Kerülni kell a dióféléket, a pattogatott kukoricát, a kemény vagy ragacsos cukorkákat. Hagyd ki a gumicukrot, a marhahúst, a chipset és a kukoricát a menüből.
Néhány kedvenc étel rossz hatással lehet. Például, ha kemény szélű pizzát eszel, az károsíthatja a fogszabályozót. Előfordulhat, hogy egy hamburgert apróra kell vágnia, és a steak kemény vagy túl kemény lehet, ezért nem tudod majd elfogyasztani.
Sebeszem.hu tipp: Bár az alma és a sárgarépa harapása nem megengedett, ha apróra szeleteled, ezek az ételek is fogyaszthatóak lesznek.
Terhesség alatt lehetsz fogszabályozós, de a fogak egészségét befolyásolják a hormonális változások. Ennek eredményeként fogékonyabb leszel a fogínygyulladásra és a „terhességi daganatokra”, amely a harmadik trimeszterben előforduló ínyduzzanatok helytelen elnevezése. Ezek úgy néznek ki, mint egy rózsaszínű vagy vörös dudor az ínyen. Valójában nem rákos megbetegedés, és a baba születése után elmúlik, de kényelmetlenek lehetnek, különösen a fogszabályozó viselése során. Néhány nő sebészileg távolíttatja el őket, de a fogorvosok lézert is használnak vérzés nélküli gyors eltávolításhoz.
Ha olyan ételeket kívánsz, amelyek tiltottak (például diófélék vagy cukorkák), keress egy helyettesítő snacket, amely utánozza az ízt vagy ugyanazokkal a tápanyagokkal rendelkezik, de nem befolyásolja a bracket-eket vagy a drótot.
Az első héten fájdalmat és kellemetlenséget fogsz észlelni, amikor beállítják a drótokat és a bracket-eket. Majd, amikor aktívan mozogni kezdenek a fogak, az kifejezetten fájdalmas lehet.
A drótok húzása kényelmetlen, de egy idő után a fájdalom egyre elviselhetőbb. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók segíthetnek a kellemetlenségek enyhítésében.
Ha a drótok vagy bracket-ek vége megsérti az arcot vagy az ínyt, a fogorvos egy speciálisan erre a célra kifejlesztett viaszt biztosít majd, amelyet a terület párnázására kell alkalmazni. Nyomj egy borsó nagyságú viaszt arra a területre, ahol a fogszabályozó irritálja a szájat, eltakarva minden éles részt.
A harapás módosítása vagy a sorba rendezés érdekében az orvosok speciális gumikat használnak, amelyek a felső és alsó bracket-ekhez kapcsolódnak.
Vannak olyan orvosok, akik már a fogszabályozó felhelyezése utáni első konzultációk alkalmával használja ezeket a gumiligatúrákat, mások megvárják, amíg egy év is eltelik.
Ez kulcsfontosságú része a fogak beállításának, ezért legyél kész arra, hogy elkötelezd magad a gumiligatúrák viselésére a nap 24 órájában.
Az folyamatos gumilánc rugalmas gumiligatúrákból álló több szemű lánc. Az orvosok általában akkor használják őket, ha a fogak többnyire már egymáshoz vannak igazodva, ha hézagot kell elzárni, ha el kell forgatni egyes fogakat, vagy ha helyet kell biztosítani egy fognak.
Az folyamatos gumiláncok felgyorsíthatják a kezelési időt, vagy nagyobb erőt gyakorolhatnak a konkrét fogakra, hogy sorba rendezzék őket.
A fogszabályozó eltávolítása egy órát vesz igénybe. Az orvos speciális fogókkal megszakítani a bracket-eknél található ragasztást, így el lehet ezeket távolítani a fogak felszínéről.
Ez ragasztó maradványokat hagy maga után, amelyet a kezelőorvos a fogak polírozásával eltávolít, hasonlóan a fogtisztításhoz.
Sok ember nem érez fájdalmat ezen eljárás során, de azt mondják a páciensek, hogy nyálkás érzetet tapasztalnak a fogak felszínén, és hogy az ínyük néha begyullad. Egy hét fogmosás és fogselyem után ezek a mellékhatások alábbhagynak.
Ne távolítsd el a fogszabályozót magadnak otthon, mert lehetséges, hogy károsítod vagy eltörheted a fogakat. Nagyon fájdalmas is lehet.
Eltávolítás után a fogszabályozó orvosodtól fogsz egy rögzítő sínt kapni, amely megakadályozza a fogak elmozdulását. A legtöbb páciensnek hat hónaptól kell egy évig is akár, a nap 24 órájában eltávolítható rögzítőt viselnie, majd ezt le lehet cserélni éjszakai sínre. Fokozatosan, csak néhányszor fogod viselni idővel a rögzítő sínt, amint stabilizálódik a helyzet a szájban.
Egy másik lehetőség egy állandó rögzítő (más néven ragasztott rögzítő vagy nyelvi rögzítő), amely egy fémhuzal. Ezt a fogak hátuljára helyezik, megakadályozva azok mozgását. Ez általában egy vékony, edzett, rozsdamentes acélhuzal, amely a hat első fog hátuljához van erősítve. Technikailag nem igazán véglegesek; életed során néhányszor ki kell cserélni, kopás miatt. Egyes fogorvosok azt javasolják, hogy a maradandó mellett legyen kivehető rögzítőd is, így a legbiztonságosabb.
Az első, fogszabályzó szakorvossal folytatott konzultációt 6-7 éves kor között érdemes megtenni. A fogszabályzást 7-9 éves kor között érdemes megkezdeni, mert ebben a korban az állkapcsok növekedését is hatékonyan lehet befolyásolni. Ha ezt a lehetőséget elmulasztottuk, akkor sem késő fogyszabályzásra adnunk a fejünket, hiszen a funkcionális problémák ak or leőrehaladtával súlyosbodnak, emiatt felnőtt korban is fontos orvosolni őket. Dr. Miriam Powell legidősebb páciense 78 éves.
A mai hagyományos fogszabályozók kisebbek és könnyebbek, és sokkal kevésbé látszódik rajta a fém rész, mint a múltban, de néhány ember számára még mindig túl feltűnőek. Ebben az esetben léteznek más típusú fogszabályozók, amelyek esztétikusabbak.
Az átlátszó sínek, mint az Invisalign, megkövetelik, hogy a páciensek fokozatosan cserélhető különböző átlátszó síneket (általában 18–30 darabot) viseljenek, amelyek sorra mozgatják a fogakat. Mindegyik sín jobb helyzetbe vezeti a fogakat, mint az előző. Noha a sínek láthatatlanok, a legtöbb embernek apró fogszínű csatlakozókat is kell viselni, amelyek viszont már észrevehetőek (bár kevésbé, mint a hagyományos fogszabályozók). Evés vagy ivás során ki lehet venni az Invisalign-t, de egyébként állandóan viselik őket.
A belső fogszabályozók, beleértve az Incognito rejtett fogszabályozókat és az iBrace-eket, hasonlóak a hagyományos fém fogszabályozókhoz, de a bracketek és drótok a fogak hátulján helyezkednek el, így nem láthatók.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT