Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
A bőrkinövés mérete és helye határozza meg elsősorban az eltávolítás módszerét. A legtöbb esetben érzéstelenítésre sincs szükség, különösen, ha kisebb kinövések eltávolítása a cél. Három általánosan elterjedt módszer alkalmazható: a fagyasztás, a rádiokauter és a kimetszés.
Fagyasztás: A nagyon kicsi, jóindulatú bőnövedék lefagyasztható folyékony nitrogénnel. A nitrogén megfagyasztja a bőr felső rétegét, hólyagsodást és hámlást idéz elő. Ahogyan gyógyul a kezelt terület, pörk képződik, mely pár nappal később leesik és új bőr alakul ki alatta. Esetleges mellékhatások (hólyagképződés, hegképződés, a bőr textúrájának megváltozása) miatt csak orvos által végezhető beavatkozás.
Elektrokauter vagy rádiokauter: A nagyobb méretű bőrnövedékeket elektromos áram segítségével le lehet égetni. Egy eszköz segítségével az orvos felforrósítja a kinövést, ami égési sérülést és a sejtek elhalását eredményezi. Ennek következtében a kinövés a kezelést követő néhány napon leesnek. A gyógyulási idő a bőrkinövés méretétől függ, de általában 7-10 napon belül gyógyul, minimális hegesedéssel.
Kimetszés: Egyes bőrnövedékek esetében a műtéti kimetszés az egyetlen megoldás. A kezelőorvos először lidokain injekcióval érzésteleníti a területet, majd egy steril ollóval levágja vagy szikével kimetszi a kinövést. Ha felmerül a gyanú, hogy a bőrelváltozás rosszindulatú is lehet, akkor az eltávolított darabot laboratóriumba küldi szövettani elemzésre.
Jóindulatú bőrkinövés bármelyik nemnél, bármelyik életkorban előfordulhat. A kis növedékek, lipómák (jóindulatú zsírdaganat) vagy fibrómák, amelyek kiemelkednek a bőrből, nem szép látványt nyújtanak és sok szempontból zavaróak lehetnek. Különösen, ha olyan helyen vannak, ahol ékszer vagy ruha dörzsöli őket vagy könnyen megsérülhetnek például borotválkozás közben. Tehát nem pusztán esztétikai problémát jelentenek, hanem sokszor sérülékenyek vagy az elhelyezkedésük miatt meglehetősen zavaróak. Az általános bőrkinövés normál bőrszövetből (azaz nem rákos) és zsírból áll, és legtöbbször olyan helyen fordulnak elő, ahol a bőr bőrrel dörzsölődik össze. Megjelenhetnek például a szemhéjon, a nyak alatt vagy a hónaljban. A nők esetében gyakoriak a hüvely környékén, valamint a mell alatt is.
A genetika is szerepet játszik a bőrkinövések kialakulásában, tehát, ha az egyik szülő rendelkezik vele, akkor nagyobb valószínűséggel fordul elő a gyermekeknél is. Egy 2008-as tanulmány szerint bizonyos egészségügyi állapotokkal is összefügghet a megjelenése, úgy mint az elhízás, a terhesség, a cukorbetegség és a HPV.
A jóindulatú bőrkinövések könnyen összetéveszthetőek az anyajegyekkel és szemölcsökkel, épp azért nagyon fontos, hogy orvosra bízzuk a kezelésüket, mert egészen más eljárást igényelnek. A bőrkinövések egy könnyen azonosítható jellemzője a kis szár, ami összeköti a kinövést a testtel.
Heges vagy horzsolásra emlékeztető hámsérülés marad a beavatkozás helyén, amit érdemes egy sebtapasszal védeni, illetve szükség esetén hámosító krémmel kezelni.
Enyhébb mellékhatásokra számíthatunk (pl. bőrpír, fájdalom), de előfordulhat maradandó hegesedés vagy hiperpigmentáció (a bőrszín változása) is.
Miután a bőrgyógyász megégette, lefagyasztotta vagy lemetszette a kinövést, lekezeli a területet. Fontos, hogy a beavatkozás után enyhe szappanos vízzel tartsuk tisztán a kezelt bőrfelületet, és az orvos utasításai szerint alkalmazzunk valamilyen hidratáló krémet. Ha szeretnénk kezelt a területet sminkkel elfedni, akkor előtte kérjük ki a szakorvos tanácsát.
A keletkező pörköt ne kaparjuk le, mert ez védi a sebet a gyógyulás alatt. Ha nem piszkáljuk, akkor minimalizálhatjuk a hegedés kockázatát. A varr általában 10-14 napon belül magától leválik, amint a seb teljesen meggyógyult.
Mivel az interneten számos tippet kaphatunk a bőrnövedékek házilag történő eltávolítására vonatkozóan, nagyon vonzónak tűnhet ez a megoldás. Ugyanakkor veszélyes is, mivel csak képzett szakember (bőrgyógyász szakorvos, egyes esetekben sebésszel egyeztetve) tudja meghatározni a kinövés típusát és a szükséges kezelést. Ráadásul komoly következményei lehetnek, ha mi magunk próbáljuk eltávolítani a kinövést: előfordulhat, vérzés, hegesedés, nem megfelelő gyógyulás miatt egyéb bőrelváltozás, akár fertőzés is.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT