Magyarország összes plasztikai és esztétikai beavatkozása

Kezelések

Böngéssz 220 kezelés-leírás között!

1.lépés:
Válassz egy területet!

Arcfeltöltés Arcfeltöltés

Arcfeltöltés

Ránctalanítás Ránctalanítás

Ránctalanítás

Bőrgyógyászat Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Lézeres kezelésekLézeres kezelések

Lézeres kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések Rádiófrekvenciás kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések

Arcplasztika Arcplasztika

Arcplasztika

Mell Mell

Mell

Testkezelés Testkezelés

Testkezelés

Testplasztika Testplasztika

Testplasztika

Zsírbontás Zsírbontás

Zsírbontás

Intim területIntim terület

Intim terület

HajgyógyászatHajgyógyászat

Hajgyógyászat

Fogászat Fogászat

Fogászat

Kereso Kereso

Kezelés Kereső

Fogászati koronák

Fogászati koronák
Az alábbi bejegyzés szakmai lektora: Dr. Powell Osiris Miriam fogszabályzó szakorvos. Kérdezz tőle bátran a témában!

Mit nevezünk fogkoronának?

A fogkorona egy olyan védőburok, illetve kupak amelyet általában kerámiából, fémből vagy kompozitból készítenek. Ezek általában a fog védelmére vagy a fog stabilitásának és megjelenésének javítására használnak. A számodra legmegfelelőbb fogkorona anyaga attól is függ, hogy mely fogra kerül a korona felhelyezésre és milyen állapotban van az érintett fog.

A fogkorona készítése egy invazív, de többségében alacsony kockázatú beavatkozás. A fogat jelentősebb mértékben le kell csiszolni, hogy helyet teremtsünk a fogkorona anyagának. A végleges korona általában 1-2 hét alatt készül el. Az átmeneti időben pedig műanyag ideiglenes koronával látják el a fogat. Az ideiglenes korona elengedhetetlenül fontos nem csak esztétikai, de számos szakmai okból is. A korona elkészülte után rögtön visszatérhetsz a szokásos rutinodhoz, beleértve a fogmosást és a fogselymet is.

A fogkoronák a mosoly átalakításának fontos elemei lehetnek.

Melyek a fogkoronák előnyei és hátrányai?

Előnyök:

  • A tiszta kerámiából, speciális technikai eljárással készített koronák élethűen képesek utánozni a természetes fogak megjelenését.
  • A kemény műanyagból készült koronák viszonylag olcsó megoldások. Bár ezek valójában nem alkalmasak hosszú távú restauráció funkciójának ellátására és egy idő után általában jelentős mértékben el is színeződnek.
  • A korona megakadályozhatja a fog további károsodását és bizonyos esetekben védheti a fogat további károsodásoktól.

Hátrányok:

  • A korona elkészítéséhez le kell csiszolni a fog anyagából. Ez a jelentős mértékű igénybevétel irritálhatja a fogat, ezért akár még a korona felhelyezése után is fogérzékenység jelentkezhet. Szerencsétlen esetben a fog akár gyulladással és fájdalommal vagy akár fájdalmatlan elhalással is reagálhat. Ilyen esetekben gyökérkezelés válik szükségessé. Ezért is fontos a fogorvosi utókövetés és rendszeres fogászati röntgenfelvétel készítése.
  • Előfordulhat annak a kockázata, hogy allergiás reakció alakul ki a koronában vagy a ragasztóban lévő anyaggal szemben. Ha vannak már korábbról töméseid és azokkal nem volt problémád, akkor legnagyobb valószínűséggel a korona ragasztóanyaga sem fog gondot okozni. A viszonylag gyakori fémallergia szájüregi megnyilvánulása jellemzően teljesen más, mint a bőrön. Mégis ha gyanakszol, érdemes előzőleg mindenképpen allergológushoz menned tesztelésre. Mindazonáltal fémtartalmú pótlások nem csak a fémallergiások számára okozhatnak kellemetlenséget.
  • A fogfehérítési módszerek nem tudják kifehéríteni a koronákat, ami színeltéréseket eredményezhet. Ha fogfehérítésben gondolkozol, azt mindenképpen érdemes 1-2 héttel a korona elkészítése előtt elvégeztetni.
  • A koronák élettartalma jellemzően kb. 8-10 év. Maga a korona ekkor még lehet, hogy akár teljesen kifogástalanul néz ki. A koronát a foghoz rögzítő ragasztási mechanizmus viszont már elkezd gyengülni és mikroszkopikus szinten elkezdi beengedni a baktériumokat. Ezek lassan, akár észrevétlenül is destruálhatják a korona alatt a még meglévő foganyagokat. A folyamatok előrehaladásának mértékétől függően gyökérkezelés vagy fogeltávolítás válhat szükségessé. Ezért fontos a koronák megfelelő karbantartása és idejében történő cseréje a fogak biztonsága és hosszabb élettartama érdekében.

Milyen típusú fogkoronák léteznek?

A szövetek egészsége és az esztétika szempontjából is az előkészítés módja nagyon fontos: mindennek kedvez a fogak úgynevezett vállas preparálással való előkészítése. Anyagát tekintve van néhány különböző koronafajta, amelyet a fogorvos javasolhat az általános fogegészségtől függően (felmérik még az ínyszövet állapotát, a természetes fogak állapotát és a fogak szerkezetét).

  • A fém koronák fémötvözetekből készülnek, beleértve az aranyat, a palládiumot, a nikkelt vagy a krómot. Különösen jól reagálnak a szájban ható erőkre harapás és a rágás során, ezért ellenállnak a repedéseknek és a töréseknek. A fogból kevesebbet szükséges csak lecsiszolni, így ez kevesebb megterhelést és kockázatot jelent a fognak. Esztétikailag azonban sajnos nem megfelelő alternatívák.
  • A fémkerámia koronák fém maggal rendelkeznek, melyet kerámia borítással igyekeznek esztétikusabbá tenni. Több foganyag feláldozását igényli a fémkerámia koronához történő fogcsiszolás. Esztétikailag nem képes élethűen utánozni a természetes fogak megjelenését és ez a viselés alatt az idő múlásával csak egyre rosszabbá válik.
  • A kerámia nagyon kemény, de törékeny anyag. Bizonyos esetekben a tiszta kerámiából készült koronák sérülékenyebbek lehetnek, mint a fém változatok. Ennek megelőzésére fontos a helytelen terhelések kiiktatása és a megfelelő anyagvastagság biztosítása. A kerámia koronák esetében szintén több foganyag lecsiszolása válik szükségessé, mint a tiszta fém koronák esetében.
  • A kompozit koronák a legolcsóbb megoldások, de kevésbé tartósak is, és gyakrabban kell cserélni őket. Valójában a kompozit koronákat ideiglenes megoldások. A legkeményebb és legmodernebb műanyagból készült koronákat is maximum 6 hónapig javasolt használni.
  • Az úgynevezett cirkon koronák a fémmentes pótlások családjába tartoznak. A megnevezés valójában egy rövidítés, mivel a cirkónium maga is egy fém. Ezeknél a típusoknál ténylegesen fém-oxid kerámia anyagról beszélünk. Esztétikájában jelentősen felülmúlja a fémeket, de nem éri el a tiszta kerámiák esztétikai szintjét. Lehet színezni, hogy a valódi fogakhoz hasonlítson, de nem nyújt igazán természetes megjelenést - éppen ezért nem javasolt az első fogakra cirkon koronákat helyezni. Lehetséges a cirkónium-oxidot vázként használni porcelán bevonattal kombinálni, hogy természetesebb megjelenést kapjanak. Ez a megoldás esztétikailag sokkal kedvezőbb végeredményt nyújt, mint a fémkerámia kombinációk, de a tiszta kerámia pótlások esztétikáját ezek sem képesek biztosítani. Így ha van lehetőség tiszta kerámia alkalmazására, esztétikai zónában jellemzően ez a legkedvezőbb megoldás.

Mi a különbség a fogkoronák és a héjak között?

A foghéjak vékony, egyedi gyártású kerámia rétegek, amelyeket esztétikai okokból készítenek a meglévő fogakra, például repedések, foltok, hézagok, görbe fogak, rövid vagy kopott fogak korrigálására. Az eredmény egy harmonikus, ragyogó mosoly lehet, amely kiegészíti természetes fogaid körvonalát és igény esetén tartósan képes a fogak színét is megváltoztatni (akár jelentős mértékben is). A héjak jellemzően kerámiából készülnek. Az úgynevezett direkt héj pedig egy egyalkalmas beavatkozás során készül el a rendelőben műanyagból. Valójában nem képes ugyanazokat az eredményeket produkálni, mint egy magas minőségű kerámia héj.

Ha a korona és a héj között szeretnél dönteni, ne feledd, hogy a koronák tartósabbak és stabilabbá teszik az egész fogat. Bár egy egészséges fog esetén ez a megállapítás már nem igaz. Erősen destruálódott vagy nagy méretű tömésekkel ellátott fogakra pedig egyébként sem szabad héjat készíteni. A koronákat a fog stabilitásának, alakjának, méretének és megjelenésének helyreállítására használják, míg a héjak kizárólag esztétikai megoldások.

A fogak állapotától függően sokszor a koronák és a héjak együttese képes létrehozni egy gyönyörű mosolyt. Helyreállító beavatkozás esetén néhány páciens már rendelkezik koronával. Jellemzően az orvosok a régebbi restaurációk eltávolítását javasolják, hogy az új koronák és héjak egyszerre készülhessenek ugyanazzal a technikával és folyamatokkal. Ily módon a héjak és a koronák tökéletes harmóniáját lehet kapni, egységes mosolyt létrehozva.

Mit nevezünk implantátum alapú fogkoronának?

Az implantátum alapú korona pótolja a hiányzó fogat azzal, hogy a korona felhelyezése előtt egy fogászati ​​implantátum kerül az állcsontba. Ez a fajta helyreállítás pótolhatja a hiányzó fogat a gyökértől a koronáig, helyettesítve ezáltal a hiányzó fogat esztétikai, illetve bizonyos funkcionális szempontból is. Bár a természetes fogak egyes különleges funkcióit implantátumok nem képesek átvenni. Ezért stratégiailag különösen fontos, hogy a szemfogak helyén lehetőleg mindig saját fogak álljanak és frontfogak területén is lehetőleg törekedni kell arra, hogy saját fogak legyenek. Ez egy frontfog elvesztése esetén pl. fogszabályozással vagy transzplantálással is megoldható és hosszútávon sokkal tartósabb és biztonságosabb eredményt ad, mint egy frontfog implantátum. Az implantátum egyébként minőségi kivitelezés esetén végleges módszer a hiányzó fog pótlására, bár a koronai részt implantátumok esetén is rendszeresen ki kell cserélni.

Mi a különbség a fogkorona és a foghíd között?

A foghíd egy vagy több műfoggal pótolja a hiányzó fogak miatt kialakult réseket. A hidat általában úgy alakítják ki, hogy a fogkoronákat a rés két oldalán lévő saját fogakra helyezik, a köztes részre pedig protézis fogakat helyeznek. Ehhez a rést határoló fogakat le kell csiszolni. A híd anyaga a fogrés méretétől függően lehet akár teljes kerámia is. Nagyobb fogrések esetén azonban csak cirkónium-oxid vagy kerámiával borított cirkónium-oxid vázas vagy fémvázas hídpótlások lesznek elég stabilak.

Hogyan történik a fogkorona készítése?

A korona felhelyezése általában legalább két fogorvosi látogatást igényel. A látogatások száma függ a korona anyagától és a kezelendő fogtól is. Előzetesen a fogorvos felméri a fogak stabilitását és egészségét. A fogakat körülvevő ínynek is egészségesnek kell lennie. Így a beavatkozás előtt jellemzően egy rendelői fogtisztítást (professzionális fogkőeltávolítás és ínykezelés) is szükség van. Az esztétikai zóna helyreállítása esetén lehetőség van előzetes egyéni esztétikai tervezésre is, de ehhez plussz alkalmak szükségesek. A korona elkészítésének első lépéseként a fogorvos érzéstelenítés mellett lecsiszolja a fogat.

A fogorvos lenyomatot készít a fogakról és egyedi színmeghatározást végez. Ezeket elküldi egy fogtechnikai ​​laboratóriumba, ahol egyedi végleges koronát készítenek. Addig a fogorvos ideiglenes koronát helyez a csiszolt fogra. Fontos a kiindulási és a lecsiszolt állapotok minőségi fotózása és a felvételek továbbítása a technikusnak. Ezek a felvételek fontos információkkal szolgálhatnak a fogtechnikus számára.

A legtöbb esetben szükséges egy köztes alkalom, amikor a korona vázát vagy a még nem teljesen véglegesített koronát szintén érzéstelenítés mellett felpróbálják a fogra.

Ha a végleges korona teljesen elkészült, a fogorvos ellenőrzi annak illeszkedését, pontosságát. A pácienssel együtt értékelik a korona alakját és méretét, a színét. Ha minden stimmel, egy speciális kötőanyaggal rögzíti a fogorvos a koronát a foghoz. A legtöbb esetben ezt ún. kofferdam izolálásban szükséges kivitelezni, ami támogatja a ragasztás minőségét és növeli annak élettartamát.

Ha a fogorvosi rendelőben van CEREC gép, valamint egy 3D-s szkenner és 3D nyomtató is, akkor az egész eljárás akár egy látogatás során is elvégezhető. A gép beszkenneli a fogakat és egyedi korona digitális tervét állítja elő, melyet a csiszológép előregyártott kerámiablokkokból kifarag. Ez modern és jó megoldás lehet, de esztétikai zónában való alkalmazása a legtöbb esetben nem képes megfelelő esztétikai eredményt biztosítani.

Hogyan vannak rögzítve a fogkoronák?

A fogkoronákat a csiszolt foghoz rögzítik speciális kötőanyaggal. Impalntátum esetén vagy az implantátumba helyezett felépítményre ragasztják vagy a felépítményen keresztül az implantátumhoz csavarozzák a koronát.

Egy tanulmány megállapította, hogy a dentinhez rögzített tiszta kerámia koronák rengeteg előnnyel járnak. Esztétikailag tökéletesen beleolvadnak a fogak szövetébe és a természetes ínyszövetbe is. Ezzel nem kizárólag az esztétikának kedveznek, de a tisztíthatóság is jobbá válik és a szövetek is jobban tolerálják. Összességében alacsonyabb a károsodás kockázata is.

Mennyire fájdalmas a beavatkozás?

A fogkorona helyi érzékenységgel járhat a beavatkozás napján, de a végleges fogkoronával kapcsolatos problémákat vagy kellemetlenségeket az orvos szigorú figyelemmel kíséri. A kellemetlenség mértéke függ a kapott korona típusától és a sérült fog állapotától. A beavatkozások általában helyi érzéstelenítővel történnek, így nem fájdalmasak. A fogak lecsiszolása azonban mindig egy megterhelés a fogak számára. Minél több foganyag vész el, annál nagyobb igénybevételt jelent ez a fog számára. Kedvezőtlen esetben a fogbél gyulladással vagy elhalással reagálhat, aminek a terápiája gyökérkezelés vagy fogeltávolítás lehet. Ezért is fontos a rendszeres fogorvosi kontroll.

Mennyire tartós egy fogkorona?

A fogkorona élettartama jellemzően kb. 8-10 év, az otthoni karbantartás és ápolás minőségétől, a felhasznált anyagok típusától és a javasolt szájhigiénés kezelések betartásától függően.

A korona élettartamának meghosszabbítása érdekében kerüld a körmök rágását, a csomagok kinyitását a fogakkal, a kemény ételek rágását és a fogak éjszakai csikorgatását. Tehát ha éjszakai fogcsikorgatásról tudomásod van, érdemes egy védősínt készíttetni éjszakára.

Hogyan kell ápolni a fogkoronát?

A fogkoronát is ugyanúgy meg kell tisztítani a szájápolás során, mint a saját fogakat. Ráadásul az alatta lévő fogat is meg kell védeni a fogszuvasodástól és az ínybetegségektől. A helyes szájhigiénés gyakorlat az, hogy naponta legalább kétszer moss fogat és naponta fogselymezz, különös figyelmet fordítva a korona nyaki területére és az ínyvonalra. Ha porcelán koronád van, kerüld a nagyon kemény ételek direkt leharapását vagy rágását a repedések elkerülése érdekében.

Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.

Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT

 

 

Orvost keresel? Nálunk megtalálod a megfelelő szakembert!

Dr. Powell Miriam

Fogorvos

Dr. Csuha Lajos

Plasztikai sebész

Dr. Kelemen Ottó

Plasztikai sebész

Dr. Varju Gábor

Bőrgyógyász

Dr. Rafael Zeed

Fogorvos

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász

Dr. Jánky György

Plasztikai sebész

Dr. Kovács András

Plasztikai sebész

Dr. Pór Ferenc

Plasztikai sebész

Dr. Kassai Enikő

Nőgyógyász