Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
A fogászati csontpótlás olyan beavatkozás, ami javítja az állkapocs csontvesztését, amelyet általában hiányzó fogak vagy ínyszöveti fertőzés (parodontális betegség) okoz. A sebész rekonstruálja a legyengült, sérült állcsontot, vagy különböző típusú átültetett csontok segítségével segíti az új csontok regenerálódását.
A donorcsont a test egy másik helyéről (autogén csont), hullából (allogén csont) vagy tehénből (szarvasmarha-xenogén csont) vehető át. Szintetikus fogcsont is használható.
Ritkább esetekben készíthető a kihúzott fogak (dentin) anyagából is csontpótlás, de a tanulmányok szerint ez nem jobb módszer, mint az általánosan használatos csontpótlási típusok.
Egy fog elvesztése vagy kihúzása után végrehajtott csontpótlás lényege a csontüreg megőrzése a fog számára. Ez a csont szélességének és magasságának fenntartása, valamint a jövőbeni fogászati implantátum titáncsavarjainak és koronájának megtámasztása érdekében történik.
Ha a foghúzás után nem kerül sor a csontüreg megőrzésére szolgáló beavatkozásra, akkor az a csont, amely ezt a fogat támogatta, sorvadhat. Ha ez megtörténik, szükséged lesz egy csontpótló eljárásra, amely lehet horizontális állcsontgerinc csontpótlás, vagy vertikális állcsontgerinc augmentáció is.
Sebeszem.hu tipp: Bármely szakképzett fogorvos végezhet fogászati csontpótlást, de ajánlott felkeresni egy szájsebészetre szakosodott orvost, akinek több tapasztalata van az eljárással és annak lehetséges szövődményeivel kapcsolatban.
A szájsebész végezhet csontpótlást, ha:
Ha túlzottan nagy a csontvesztésed, és tervezel fogászati implantátumot beszerezni, a sebeszem.hu orvosai szerint akár egy évet is várni kell, amíg kiderül, hogy a csontpótlás sikeres volt-e.
A fogcsont pótlása körülbelül 45 percet vesz igénybe. A fogorvos vagy szájsebész rendelőjében történik.
Előzetes konzultáción a szájsebész megbeszéli veled az eljárás lépéseit, megvizsgálja a fogakat, röntgenfelvételt készít, és megállapítja, hogy lesz-e szükség altatásra a műtét során. Ha az beavatkozás előtt kettőnél vagy háromnál is több fogat húznak ki, akkor kényelmesebb lehet, ha altatásban részesülsz. A döntés általában a páciens szorongási szintjétől, az beavatkozás előtt kihúzott fogak számától és az eljárás nehézségének mértékétől függ
Az eljárás napján érzéstelenítést kapsz. Amint elkezd hatni, a sebész kihúzza az eltávolítandó fogakat. Ezután bemetszést végez az ínyben, hogy elérje a csontot és megtisztítsa a fertőzött szöveteket.
Ha a csontpótlást a saját csontod felhasználásával végzik, a sebésznek egy második bemetszést is kell végeznie az állkapocs vagy a test más részén (általában a csípőn) az egészséges csont megszerzése érdekében.
Következő lépésként átültetik a csontanyagot a csontvesztett területre. Kollagénmembránnal töltik fel, így megakadályozzák az íny csontba való integrálódását, mielőtt az ínyt lezárnák.
Miután magadhoz térsz az altatásból, az ápolásra vonatkozó utasításokkal hazaküldenek. Kába leszel, ezért győződj meg róla, hogy van, aki segít hazajutni.
Két-három napos szabadságot érdemes kivenni a műtét után, de a teljes gyógyulás tovább fog tartani. A duzzanat általában három vagy négy nappal az eljárás után jelentkezik, és két vagy három napig tart. Körülbelül egy hét alatt felszívódnak a varrataid.
Az első napokban ragaszkodj a folyékony étrendhez, és két hétig csak lágy ételeket fogyassz. Ha folyadékot kortyolgatsz, ne használj szívószálat: a szívó mozdulat elmozdíthatja a csontot, és további vérzést okozhat.
Ha vannak kihúzott fogaid, akkor javaslatokat kapsz az öblítésről a fájdalom elkerülése érdekében, és antibiotikum-kúrát kell alkalmazz a fertőzés megelőzése miatt.
Kerüld a testmozgást 10 napig, mivel a megemelkedett pulzusszám növelheti a vérzést is.
Ha dohányzol, a műtét előtti két hétben ezt abba kell hagyni, és a gyógyulás első két hetében is kerülni kell. A cigarettában található toxinok és nikotin érszűkítő hatásúak, amelyek drasztikusan csökkentik a műtéti hely és a csonttranszplantáció vérellátását. Tanulmányok azt is mutatják, hogy a dohányzás a fogászati implantátum meghibásodásának nagyobb gyakoriságához vezethet.
Az alkohol kiszáradást okozhat, ami káros az érintett terület gyógyulási folyamatára, ezért a műtétet követően egy hétig kerülni kell az alkoholfogyasztást.
A fogászati csontpótlás első napjaiban némi fájdalomra számíthatsz, de az eljárás utáni fájdalom minimális. A legnagyobb fájdalom, amit lehet érezni, az injekció beadásának helyén, a lágy szájpadláson lehetséges, az érzéstelenítő miatt.
Ibuprofennel érdemes kezelni fájdalmakat, de néhány fogorvos vényköteles fájdalomcsillapítót is felír.
Ha a csont egy másik helyről származik, akkor valamivel több kellemetlenséget okozhat - de általában nem rosszabb, mint a fog kihúzásának kellemetlen érzése.
Ha a fájdalom egy hétnél tovább tart (vagy súlyosbodik), ez a fertőzés jele lehet. Hívd a sebészed ilyen esetben.
Valószínűleg csak kisebb változásokat fogsz észrevenni a csontpótlás után. Legalább hat hónap kell ahhoz, hogy az átültetett vagy szintetikus csont indukálja a csont növekedését és regenerálja a saját csontod.
Sokkal drámaibb eredményeket fogsz látni, amint kapsz egy fogászati implantátumot.
Ha a csontpótlás nem sikerül, akkor több eljárásra is szükség lehet. Helyzettől függően többféle pótlási eljárást lehet végezni egy adott helyen, az ideális eredmény elérése érdekében.
Az implantátumot támasztó pótolt csont 20-30 évig is tarthat - ha a fogimplantátum viszonylag hamar beágyazódik, akkor jó foghigiéniát folytatsz.
A tanulmányok azt mutatják, hogy különféle tényezők járulhatnak hozzá az implantátum stabilitásához, beleértve a pótlásnál használt csont típusát, életkort, nemet és az implantátum elhelyezésének pontját.
Ha a fogbeültetést a fogcsont pótlásától számított egy éven belül nem végzik el, a megújult csont ismét sorvadni kezd, és nem tudja támogatni az implantátumot. Szükség lesz egy második csontpótlásra is.
Foghíd használható a csontpótlás és a fogimplantátum helyett, ha elvesztetted a fogad, vagy kihúzták. Híd esetén a fogorvos két vagy több környező fogat (vagy implantátumot) használ kompozit fogak támaszaként, koronákat helyezve a meglévő fogakra.
A hidaknak többféle típusa van, de sok esetben porcelán vagy fém vázzal rendelkeznek. A híd népszerűsége csökkent, mióta az implantátumok színre léptek, mert három koronát és implantátumot tartalmaznak, szemben egyetlen implantátummal. Manapság az emberek ritkán választanak hidakat, mert nehezebb tisztítani - és az implantátum tovább is tart. És ha úgy döntenél, hogy később implantátumot szeretnél, a csont rekonstrukciója még drágább beavatkozás lehet, mert már nincs meg a támasztó csont. A foghíd azonban jó lehetőség lehet annak, aki dohányzik, vagy ha a hiányzó fogat körülvevő fogak már rossz állapotban vannak.
Az ínybetegség miatti csontvesztés esetén fontolóra veheted a LANAP-ot, az íny és a csont regenerálására a PerioLase MVP-7, egy Nd: YAG fogászati lézer használatával, amelyet az FDA is jóváhagyott parodontális betegségek kezelésére. A lézer fénye elpusztítja az ínyt kolonizáló baktériumokat, és stimulálja az őssejteket új szövet, kollagén és csont képzésére.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT