Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
Az alábbi bejegyzés szakmai lektora: Dr. Powell Osiris Miriam fogszabályzó szakorvos. Kérdezz tőle bátran a témában!
Alapvetően mindig az a legeredményesebb módszer, ami a kiváltó oknál képes beavatkozni. A belső fogfehérítési módszer belülről kifelé fehéríti a fogakat, így azokat a színező anyagokat hivatott elszínteleníteni, melyek a fog belsejéből származnak. Miként kerülhet színezőanyag egy fog belsejébe?
A legtipikusabb fehéríthető belső elszíneződéseket a fogbélgyulladást, fogbélelhalást vagy gyökérkezelést követően a fog belsejében maradt bomlástermékek okozzák. Lényegében az elhalt fogbélszövetek maradványai indulnak bomlásnak és okozzák az elszíneződést. Előfordulhat az is régebbi technikáknál, hogy a gyökértömő anyag színezi el a fogat. Jelentős színváltozást okozhatnak régi amalgámtömések is.
A belső fehérítést kizárólag gyökérkezelt fogak fehérítésére lehet alkalmazni. A kezelés előfeltétele, hogy az adott fogban megfelelő gyökértömés legyen, melyet felülről biztonságosan lezárnak egy erre alkalmas speciális anyaggal. A gyökérkezelési eljárás során eltávolítják a fog belső, élő részét, mely valamilyen fertőződés miatt visszafordíthatatlan gyulladásba került vagy elhalt. Élő fogon csak és kizárólag kívülről szabad fehérítést végezni, mivel a fehérítő anyagok az élő szöveteket súlyosan károsítják.
A gyökérkezelés után az érintett fog elszíneződhet, vagy a belső felületen sötét, sárgás foltok keletkezhetnek. A belső fehérítéssel eltávolíthatóak az elhalt fogak elszíneződései, így helyreállítható a fog eredeti színe. Ez a fehérítési technika nagyon hatékony lehet. Lenyűgöző eredményeket lehet tapasztalni a gyökérkezelésen átesett fogak belső fehérítése során. Ez függ azonban az elszíneződés mértékétől és típusától is. Előfordulhatnak kevert problémák, tehát hogy az elszíneződés hátterében többféle tényező is megbújik.
Az alkalmazott fehérítőt néhány napig vagy akár egy hétig is a fogban hagyják.
Egy tanulmányban, ahol 203 beteg 255 fogán végeztek belső fehérítést, a kutatók arról számoltak be, hogy az összes fogon vagy „jó”, vagy „elfogadható” színváltozás következett be, és egyetlen olyan eset sem volt, amelyről úgy ítélték volna meg, hogy egyáltalán nem következett be pozitív változás. Minden szürke elszíneződés, és szinte az összes sárga folt eltűnt. A sötétebb sárga fogakat nehezebb volt kifehéríteni, és ennek a csoportnak körülbelül egyharmadánál csak „elfogadható” változásokat jegyeztek, nem pedig „jó” változásokat. Összességében azonban a fehérítés eredménye nagyon biztató és kiszámítható volt.
Az eljárás ismételhető, ha az első alkalommal nem volt megfelelő mértékű a fehérítés. Akár 2-3 kör is szükséges lehet a kívánt eredmény biztosításához.
Igen, a belső fehérítés tulajdonképpen a legjobb módszer az elhalt fogak fehérítésére, amelyek korábban gyökérkezelésen esetek át. Élő fogon tilos belső fehérítést végezni!
Először az endodontus (gyökérkezelés specialista) vagy az esztétikai fogorvos röntgenfelvételt készít az adott fog kiértékelésére. A szakember ellenőrzi továbbá a fogban lévő tömés vagy egyéb restauráció állapotát. Ha a fog helyreállítása már nem megfelelő állapotú, annak megújítására lehet szükség a fehérítést megelőzően – különben a fehérítőanyag kiszivároghat a fog belsejéből és károsodást okozhat a környező lágyrészekben. Hasonló okokból fontos a gyökértömés megfelelő lezárása (a gyökértömőanyag önmagában nem képes gátat szabni a fehérítőanyagnak vagy a kívülről érkező új baktériumoknak. A gyökértömés lezárásához és a fehérítő anyag behelyezéséhez egy lyuk fúrása szükséges a fog hátulján, általában azon a helyen, ahol az eredeti gyökérkezelés során is behatoltak a fog belsejébe.
Fogorvosa bejuttatja a fehérítő anyagot, annak tetejére egy vattagombócot helyez, majd egy megfelelő tapadású ideiglenes töméssel lezárja a fogat.
A fehérítő anyagot néhány napig vagy akár tovább is bent kell hagyni a fogban. Az elszíneződés súlyosságától függően az eljárást többször meg lehet ismételni a kívánt fehérség elérése érdekében (általában az a cél, hogy harmonizáljon a szomszédos fogakkal).
A kezelés sikeres lejárta után a fog belsejében lévő üreget a fogorvos alaposan megtisztítja a fehérítő anyagtól, majd 2 hétre ismét ideiglenes töméssel zárja le azt. Erre azért van szükség, mert a fehérítés során a fog szerkezetébe aktív oxigéngyökök kerülnek, ami viszont gátolja a fogászati anyagok kötését. Így, ha a fehérítés után azonnal elvégzik a fog újratömését, a tömés minősége csökken és rövidebb élettartamra lehet számítani. Az oxigén „kiürüléséhez” kb. 2 hétre van szükség. Ekkorra a végleges fogszín is beáll, így szakmai és esztétikai szempontból is biztonsággal elvégezhető a fog végleges helyreállítása.
A fehérítő kezelés során általában nem jelentkezik kellemetlen érzés, mivel a gyökérkezelés során el lett távolítva az ideg a fogból, így a belső fehérítés során jó eséllyel semmit sem fogsz érezni majd. Ennek ellenére előfordulhat, hogy bizsergő, égő érzést tapasztalsz a fogad körül. Ilyen esetben azonnal értesítsd a fogorvosodat, mert valószínűleg a fehérítő anyag kiszivárgott a fogad köré, ami a fogat körülvevő lágyrészekben akár súlyos károsodást is okozhat. Ilyenkor a fehérítő anyag azonnali eltávolítása szükséges. A gyökértömés lezárását javasolt megvastagítani, így újból behelyezhető a fehérítő anyag.
Megfelelő előkészítés esetén nincs a belső elszínező anyagoknak utánpótlása, így a belső fehérítést ismételni valószínűleg nem szükséges. Külső színezőanyagok azonban ugyanúgy megtámadhatják a fogat, illetve ez a fog lehet fogékonyabb a színezékek felvételére, ezért előfordulhat, hogy utólagos karbantartási kezelésekre lesz szükség.
Akár mindkettőre szükség lehet. Ha valódi esztétikus korona vagy héj felhelyezését szeretnéd, de a fogad erőteljesen el van színeződve, fehérítés nélkül semmi esetre sem szabad az esztétikai fogászati kezelést elkezdeni. Az esztétikus végeredmény biztosíthatósága alapvetően függ a korona/héj anyagának kiválasztásától. Legalább olyan fontos lehet azonban az alattuk lévő fog színe. Igazán élethű, természetes eredményt kizárólag a teljes kerámia pótlásoktól lehet csak elvárni. Ezek azonban részben átengedik az alattuk fekvő foganyag színét. Ez fontos kritérium a természetesség biztosíthatósága érdekében. Ugyanakkor indokolja az előzetes fehérítést az optimális végeredmény érdekében.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT