Magyarország összes plasztikai és esztétikai beavatkozása

Kezelések

Böngéssz 220 kezelés-leírás között!

1.lépés:
Válassz egy területet!

Arcfeltöltés Arcfeltöltés

Arcfeltöltés

Ránctalanítás Ránctalanítás

Ránctalanítás

Bőrgyógyászat Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Lézeres kezelésekLézeres kezelések

Lézeres kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések Rádiófrekvenciás kezelések

Rádiófrekvenciás kezelések

Arcplasztika Arcplasztika

Arcplasztika

Mell Mell

Mell

Testkezelés Testkezelés

Testkezelés

Testplasztika Testplasztika

Testplasztika

Zsírbontás Zsírbontás

Zsírbontás

Intim területIntim terület

Intim terület

HajgyógyászatHajgyógyászat

Hajgyógyászat

Fogászat Fogászat

Fogászat

Kereso Kereso

Kezelés Kereső

Anyajegy Eltávolítás

Anyajegy Eltávolítás

Milyen beavatkozás az anyajegy eltávolítás?

 Az anyajegyek eltávolíthatók kozmetikai okokból, esetleg amiatt, mert felmerül a rosszindulatú elváltozás, azaz melanóma lehetősége, amely az egyik legagresszívebb rákfajta. A legtöbb nem kívánt anyajegyet műtéti úton távolítják el, kivágják vagy szikével lemetszik. Az, hogy mely anyajegyeltávolítási módszer a legjobb, többnyire a beteg korától és az anyajegy pontos helyétől függ.

Az anyajegyek olyan pigmentsejtek csomók, azaz úgynevezett melanociták (festéksejtek), amelyek színe a vöröstől egészen a világos vagy sötétbarnáig terjedhet és lehetnek laposak vagy kiemelkedhetnek a bőrről.

A legtöbb anyajegy ártalmatlan, de bizonyos esetekben a nagy, szabálytalan vagy változó nagyságú/ formájú anyajegyeket mindenképpen mutassuk meg egy orvosnak vagy bőrgyógyásznak, hogy meggyőződhessünk annak egészséges mivoltáról.

Kinek, milyen esetben javasolt az anyajegy eltávolítása?

Bárki számára javasolt, akit esztétikai okokból zavar az anyagjegy, esetleg feltűnő helyen található (pl. arcon vagy dekoltázson), továbbá fennáll a lehetősége a rosszindulatú elváltozásnak. A beavatkozás előtt mindenképpen jelezze orvosának, amennyiben véralvadási problémai vannak!

Az esztétikai beavatkozás menete

 Elsőként bőrvizsgálatot végeznek, amely során megvizsgálják és felmérik az anyajegyet. A kezelést végző szakember alkohollal sterilizálja az anyajegyet és a környező bőrt, majd helyi érzéstelenítéssel elzsibbasztja a területet. Az injekció enyhe égető érzéssel járhat, de ez az egyetlen kellemetlenség, amelyet éreznie fogsz ezen eljárás során.

 Az eljárás az anyajegy méretétől és az eltávolítási technikától függően néhány perctől egy óráig tarthat.

Az anyajegy eltávolításának módja függ az anyajegy helyétől, az eltávolítás céljától, az anyajegy színétől (barna, piros vagy szürkés vagy fekete), méretétől, továbbá még attól, hogy kidudorodó vagy lapos.

A metszőforma segítségével történő kiemelést és elvátolítást (Punch excision) gyakran használják a nem kiemelkedő anyajegyeknél. Az éles végű, henger alakú eszköz eltávolítja a kerek szövetdugót, beleértve az anyajegyet is. A legtöbb lapos anyajegyet ki lehet így metszeni és a seb ezt követően általában magától be is gyógyul, ha átmérője kisebb, mint egy 1 mm, ám amennyiben 2 mm-es vagy annál nagyobb a felület, össze kell varrni.

Az anyajegy eltávolítása (lemetszése) szikével vagy pengével igazán jól működik az kidudorodó, világos színű anyajegyeknél. Azonban fennáll annak az esélye, hogy egy idő után visszanőnek ezek az anyajegyek. Az orvos általában az anyajegy külső rétegeit penge vagy szike segítségével távolítja el, de a beavatkozás mélysége az eltávolítás helyétől és céljától függ. Apróbb vérzés előfordulhat, de nem lesz szükség a seb összevarrására. A kezelt területen fedőkötést kell alkalmazni, így az gyorsan regenerálódik.

 A sebészeti úton történő kivágást gyakran akkor alkalmazzák, ha az anyajegy sötét, egyenletlen és akár potenciálisan rákos. A kezelést végző szakember szikével vágja ki az anyajegyet és annak határát elliptikus (ovális) formában. Ha a bőrgyógyász melanomára gyanakszik, a kimetszett terület nagyobb lesz, mint maga az anyajegy, hiszen az elváltozás körüli bőrfelület is okozhat gondot.

Ezután a bőrt összevarrják, így egy vékony heg marad.

A fenti módszerek közül a sebészeti úton történő eltávolítás a legköltséghatékonyabb és ez jár legritkább esetben műtét utáni hiperpigmentációval.

A Mohs-műtét a műtéti eltávolítás másik módszere, amelyet kifejezetten melanóma esetén végeznek. Ez a járóbeteg-szakellátás azonnali biopsziát (élő szervezetből vett szövettant) és kórmeghatározást tesz lehetővé, amíg a terület és annak környezete tünetmentes nem lesz.

Ezeken kívül még lehetőség van lézeres és fagyasztásos módszerek igénybevételére is, azonban ezek veszélye, hogy utólagosan nem lehet szövettant készíteni, így nem kapunk választ a legfontosabb kérdésekre: volt-e a szövetben rosszindulatúságra utaló jel. Éppen ezért ezt a módszert a pigment nélküli anyajegyeknél alkalmazzák.

Milyen előnyei és hátrányai vannak az anyajegy eltávolításnak?

 Előnyök

  • A beavatkozás gyors, egyszerű és fájdalommentes. Nem igényel felépülési időt.
  • A biopsziás mintavétel annak érdekében, hogy megállapítsák, hogy az anyajegy rákos volt-e, elvégezhető az eltávolítás után is. Az időben elvégzett eltávolítás akár életmentő is lehet!
  • Az anyajegyek még a legkényesebb vagy nehezen elérhető területekről is eltávolíthatók, a hegek pedig jól eltüntethetők. A szemhéjak és az ajkak körüli hegek is meglepően gyorsan gyógyulnak, minimális hegesedéssel.

Hátrányok

  • Annak ellenére, hogy többnyire nehezen észrevehető, mégis hátramarad egy kis heg az eltávolítás után. Az arcon található anyajegyek eltávolítása általában apró, vékony hegeket hagy maga után, a mellkas közepén, a vállakon és a háton lévő anyajegyeké pedig vastagabbat, amelyek még így is sokkal esztétikusabb látványt nyújtanak, mint az anyajegyek.
  • A kezelt területet néhány napig kötéssel kell lefedni, ami abban az esetben kellemetlen lehet, ha az anyajegyet az arcról távolították el.

Lehetséges kockázatok, mellékhatások

Megfelelően utókezelt és eltávolított anyajegy nem vagy minimális és átmeneti mellékhatással, jár a terület szépen begyógyul, a heg pedig elhalványul. Ilyen mellékhatás lehet a kismértékű fájdalom a kezelés alatt, bőrvörösség vagy duzzanat, esetleg megváltozott pigmentáció.

Felépülési idő, utókezelés

Maga az anyajegy eltávolítás szinte azonnal megtörténik, azonban néhány héttől kezdve akár egy évet is igénybe vehet, amíg a heg teljes begyógyul és eltűnik.

Az anyajegy eltávolítása nem igényel felépülési időt, de fontos, hogy óvjuk a területet, amíg gyógyul. A beavatkozás helyét gyakran kötéssel takarják le és (amennyiben vannak) a varratokat általában öt-hét nap múlva távolítják el.

48 órán át tartózkodjunk a zuhanyzástól, és vigyázzunk edzés közben is, hogy ne húzódjon a bőr az érintett területen. Szintén takarjuk le, így óvjuk az eltávolítás helyét a naptól, mivel a nap hatására a hegek elsötétülhetnek.

Tartóssága

 Az anyajegyek időnként visszanőnek, különösen, ha az eljárás során visszamarad némi szövet. Ez akkor fordul elő leginkább, ha szikével lemetszik az anyajegyet, de akár műtéti úton történő kivágásnál is találkozhatunk ilyen esettel. Ha az anyajegy ismét megjelenik, újból el lehet távolítani, azonban ez növeli a hegesedés és a fertőzés veszélyét.

 Melyek a melanóma tipikus jegyei?

 Sajnos az anyajegyek rutinszerű eltávolítása nem feltétlenül akadályozza meg a melanomát. Ennek ellenére fontos, hogy a bőrgyógyász azonnal megvizsgálja a nagy, szabálytalan vagy változó formájú és méretű anyajegyeket, még akkor is, ha a melanoma a bőrrák legritkább formája, azonban a legveszélyesebb is.

Az alábbi tényezők esetén azonnal vizsgáltassa meg anyajegyeit bőrgyógyásszal:

  • Aszimmetria: Az egyik oldal megjelenése eltér az anyajegy másik felétől.
  • Határvonal: Rosszul meghatározott vagy szabálytalan az anyajegy pereme.
  • Szín: Különféle színeket tartalmaz.
  • Átmérő: A melanomák általában, de nem mindig nagyobbak, mint 6 mm.
  • Változás az anyajegy megjelenésében: Annak mérete, alakja vagy színe megváltozott.

Minden olyan anyajegyet, amely vérzik, viszket, vagy csak eltér a többitől, szintén vizsgáltasson meg orvosával. A feltételezett melanómákból származó szöveteket egy laboratóriumba küldik, ahol szövettani vizsgálatnak vetik alá őket. A melanómák gyógyíthatók, ha időben észlelik és kezelik őket, de akár halálos kimenetelűek is lehetnek, ha későn találnak rájuk, vagy, ha átterjednek a nyirokcsomókra és a belső szervekre.

 

Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.

Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT

Orvost keresel? Nálunk megtalálod a megfelelő szakembert!

Dr. Powell Miriam

Fogorvos

Dr. Csuha Lajos

Plasztikai sebész

Dr. Kelemen Ottó

Plasztikai sebész

Dr. Varju Gábor

Bőrgyógyász

Dr. Rafael Zeed

Fogorvos

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász

Dr. Jánky György

Plasztikai sebész

Dr. Kovács András

Plasztikai sebész

Dr. Pór Ferenc

Plasztikai sebész

Dr. Kassai Enikő

Nőgyógyász