Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
Az alábbi bejegyzés szakmai lektora: Dr. Powell Osiris Miriam fogszabályzó szakorvos. Kérdezz tőle bátran a témában!
A fogfehérítő kezelések általában hidrogén-peroxidot alkalmaznak, amely eltávolítja a fog anyagába beépülő elszíneződéseket. Ilyen típusú elszíneződéseket okoznak jellemzően pl. a dohányzás, a kávé, a vörösbor, de hozzájárulhat a rossz szájhigiéné, az életkor és egyéb tényezők is. A folyamat elvégezhető a fogorvosi rendelőben vagy akár otthon, a fogorvos által biztosított sínek vagy vény nélkül kapható termékek (például fehérítő csíkok) használatával.
Minden esetben közös azonban, hogy előzetes fogorvosi ellenőrzés és legalább néhány nappal korábban elvégzett alapos rendelői fogtisztítás és állapotfelmérés elengedhetetlenül szükséges.
A következőkben részletezzük a fogfehérítés lépéseit, és összehasonlítjuk a legnépszerűbb módszereket.
Sebészem tipp: Mindig fordulj egy akkreditált fogorvoshoz fogfehérítő kezelésért, és kerüld a nem szakember által kínált kezeléseket. Még a fogfehérítés elvégzésére akkreditált dentálhigiénikus szakember sem végezheti a beavatkozást előzetes fogorvosi vizsgálat és fogorvosi felügyelet nélkül!
A jó szájhigiénével rendelkező emberek, kiknek egészségesek a fogaik és az ínyük, valószínűleg megfelelő jelöltek lehetnek egy fogfehérítésre. Ha a fogaid sárgának tűnnek, akkor nagyobb valószínűséggel hatékony lesz a kezelés.
Kerüld a professzionális fogfehérítést, ha:
Már meglévő fogászati restaurációk befolyásolhatják a fehérítés végeredményét. A tömések, az implantátumok, a koronák és a hidak anyagai ugyanis egyáltalán nem fehérednek, így végeredményként akár foltos színű fogfelszínt is kaphatunk. Ha fogorvoshoz fordulsz előzőleg, a megfelelő szakember kidolgoz számodra egy stratégiát az egységes fehérítés érdekében, amely legtöbbször új, világosabb árnyalatú töméseket vagy koronákat jelent.
Szinte mindenki, beleértve akár nagyobb gyermekeket is, használhat otthoni fehérítő fogkrémeket és szájvizeket, hiszen ezek nagyon gyengéd fehérítési módszerek. A fogorvosok azt javasolják, hogy a gyerekek csak borsnyi mennyiségű fogkrémet használjanak, szülői felügyelet mellett. Nem szabad megenni vagy lenyelni egyik terméket sem.
Az elsődleges különbség a professzionális és az vény nélkül beszerezhető fehérítő kezelések között a fehérítő hatóanyag erőssége.
A hidrogén-peroxid egy nagyon reaktív anyag, ami bizonyos tényezők hatására hatóanyagaira bomlik, melyek minimálisan behatolnak a fogzománcba és lebontják az elszíneződést okozó molekulákat, így a fogak fehérebbek lesznek. Az otthoni kezelések általában kevesebb, mint 10% hidrogén-peroxidot tartalmaznak, ezért is gyengébbek a professzionális kezeléseknél. A rendelői professzionális fehérítő kezelések például a Zoom, a BriteSmile, az Opalescence Boost és a Glo Professional. Léteznek ugyan lámpa nélküli rendelői fehérítő kezelések is, de ezek hatékonysága elmarad a fénnyel aktivált eljárásokhoz képest. A rendelői eljárásokhoz alkalmazott anyagok jelentősen nagyobb százalékban tartalmaznak hidrogén-peroxidot és még az alkalmazott kék fény ezt a hatást fel is erősíti. Ezáltal ezeknek erősebb fehérítő hatásuk van.
Mind közül a leghatékonyabb fehérítő módszer azonban a rendelői lézeres fogfehérítés. Ehhez az eljáráshoz egy speciális fehérítő gélt és valódi lézerfényt alkalmaznak. A legfontosabb minőségi különbség az alkalmazott fény. A lézernek köszönhetően a fehérítés mélyebb rétegekben is hatékony, vagyis szignifikánsan mélyebben fejti ki a hatását a hagyományos kék lámpás eljárásokhoz képest (mint pl. a Philips Zoom). Ezért olyan elszíneződéseket és foganyaghibákat is sikeresen fehéríthet, melyet semmilyen más fehérítő eljárás nem képes kezelni. Ráadásul jellemzően szinte semmilyen fogérzékenységet nem okoz sem a kezelés közben, sem pedig azt követően. Ugyanakkor a fehérítő eljárás 20-szor gyorsabb a hagyományos rendelői eljárásokhoz képest.
A professzionális, rendelői fehérítések tehát sokkal gyorsabbak az otthoni módszerekkel szemben. A rendelőben ráadásul ínyvédőt is alkalmaznak, de otthon ezt nem lehet megtenni. Védelem nélkül a magas hidrogén-peroxid tartalom miatt a procedúra alatt sérülhet az íny, illetve a környező lágyrészek.
Professzionális fogfehérítő kezelés után lehet a legszembetűnőbb változásra számítani.
Első lépésként el kell látogatni egy fogorvoshoz, aki megvizsgálja a fogaidat és az ínyedet, és általános kérdéseket fog feltenni a szájhigiénédről, életmódodról és a fehérítés céljáról. Teljeskörű fogorvosi vizsgálat következik, mely segít meghatározni a legideálisabb kezelési módot.
Az elszíneződést olyan problémák is okozhatják, mint a szuvasodás vagy a fogak felszínén található megszilárdult baktériumkolóniák (lepedék), úgynevezett dentális plakk. A fogorvosi vizsgálat döntő fontosságú annak biztosítása érdekében, hogy ne legyenek a háttérben meghúzódó komolyabb fogászati problémák, melyek az elszíneződés gyökerei lehetnek vagy rizikóssá tehetik a fehérítő eljárás alkalmazását.
Lehetséges, hogy bizonyos lépéseket végre kell hajtani a fogfehérítési procedúra elvégzése előtt. Például a megfelelő esztétikai hatás elérése érdekében fontos előzőleg egy alapos rendelői professzionális fogtisztítást (speciális fogkőeltávolítási és ínykezelő eljárás) elvégezni. Ez biztosítja, hogy a lehető legnagyobb fogterületeket elérje a fehérítőanyag. Közvetlenül a rendelői fogtisztítás után nem szabad fehérítést végezni, mert a tisztító kezelést követően néhány napig eltart, mire az ínyed meggyógyul. EZ a fehérítés minősége és az ínyed biztonsága miatt is nagyon fontos tényező. Néhány fogorvos javasolja a fehérítő eljárás előtti két hétben szenzitív fogkrém (pl. Sensodyne) használatát naponta kétszer az érzékenység csökkentése érdekében.
A fehérítő oldat felvitele előtt a fogak felszínét lepolírozzák és az íny gondosan lefedésre kerül, ezzel megakadályozva a hidrogén-peroxid által okozott égési sérüléseket. Ezután a fogorvos felviszi a fehérítő gélt a fog felületére.
Bármilyen rendelőben történő fehérítő kezelés során arra kérnek majd, hogy dőlj hátra és pihenj, hallgass zenét, akár tévé nézésére is van lehetőség. A folyamat nem szabad fájjon, de időnként kellemetlen érzéseket tapasztalhatsz majd. Ez akár villámcsapásszerű fájdalom is lehet, mely a kezelést követő néhány napban vagy hétben akár spontán, visszatérően is jelentkezhet. „Éreztem azt a bizonyos „bizsergő” érzést, melyről mondták, hogy jelentkezni fog a kezelés utolsó fázisaiban. De ez nem volt annyira kellemetlen érzés, hogy miatta megszakítsam a kezelést.” - mondja a Sebészem egyik tagja.
Vannak olyan előre töltött fehérítő sínek, melyeket kizárólag fogorvostól lehet beszerezni. Otthon lehet őket használni, így könnyen alkalmazhatóak és jellemzően kényelmesek is.
A vény nélküli fehérítő termékek hatékonysága és eredménye eltérő.
Sebészem tipp: A peroxid mentes fehérítőként reklámozott termékek aktiválódott, fehérítést végző hatóanyaga kémiailag ugyanaz, mint a peroxidos anyagoké. Viszont a fehérítő molekulák felszabadulása lassabb és korlátozott, ezért azt remélik tőle, hogy használatukkal kevésbé alakul ki utólagos érzékenység. Hasonló okokból egyes fogfehérítő termékek karbamid-peroxidot tartalmazzák hatóanyagként. Az ilyen termékek tehát jó választás lehetnek az érzékeny fogúak számára: a lebontási folyamat alacsonyabb hidrogén-peroxid-koncentrációt eredményez, és fokozatosan munkálkodik a hatóanyag, így az eljárás jellemzően több időt vesz igénybe. Cserébe viszont lassan és fokozatosan hat.
A fogorvosi rendelőben történő fogfehérítő kezeléseket biztonságosnak tekintik, különösen azért, mert ezeket képzett fogorvosok végzik el és ellenőrzik.
A fehérítési folyamat (beleértve az otthoni fehérítő géleket is) fájdalmas lehet még akkor is, ha a fogaid vagy az ínyed egyébként nem különösebben érzékeny. A fehérítési eljárás során a fogak különböző mértékben dehidratálódnak, vagyis kiszáradnak.
Többek között ez a kiszáradás az oka annak, hogy a fogak kissé érzékenyebbé válnak. Az utólagos átmeneti érzékenység legkellemetlenebb része általában 24-48 órán keresztül tart. A teljes megszűnése azonban akár 1-2 hetet is igénybe vehet. Segíthet a kellemetlen érzés csökkentésében szenzitív fogkrém (pl. Curasept Biosmalto, Sensodyne), illetve vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, például 400mg-os Ibuprofen használata.
Az érzékenység enyhítése érdekében kerüld a nagyon meleg vagy nagyon hideg ételeket a professzionális fehérítés utáni első 24 órában, vagy ameddig az erős érzékenység tart.
Az eredmény és annak élettartama a fogfehérítők típusától és az illető életmódjától és foganyagától is függ.
Sebészem tipp: A tanulmányok arra mutatnak rá, hogy az elektromos fogkefe használatával a fehérítő kezelés hatása hosszabb ideig fennmarad, mint egy manuális fogkefével történő rendszeres tisztítás esetén.
Ha ezen fehérítési módszerek egyike sem varázsolja olyan fehérekké a fogaidat, mint szeretnéd, a következő lépés a megoldás felé a porcelán héjak vagy direkt héjak lehetnek. Ezek a fogfehérítés végleges alternatívái, és jelentősen drágábbak.
A héjak alkalmazhatóak fogak közti rések, repedések, csavarodások korrigálására is. Azonban, ha már a fogak állását is korrigálni szeretnénk, jellemzően nem lehetséges a minimálinvazív 0,3mm-es anyagvastagság betartása. Ez szükségszerűen több foganyag elcsiszolását is jelenti. Léteznek ugyan olyan rendszerek, melyek azt ígérik, hogy durvább eltéréseket is képesek a fogak lecsiszolása nélkül megoldani (ilyen pl. a Lumineers). Az ilyen típusú rendszerek árnyoldala azonban, hogy sokszor zavaróan vastag fogakat eredményeznek.
Az otthoni fogfehérítés ideje alatt és bármilyen fehérítő eljárást követően fontos betartani bizonyos előírásokat. Egyik legfontosabb, hogy a fehérítés utáni 1-2 hétben kerüljünk minden erős színű ételt és italt. Ilyenek lehetnek pl. kávé, vörösbor, paradicsom, curry, kurkuma, vörös szőlő, csokoládé és bármi, aminek erős színe van. Ugyanígy kerülendő a dohányzás, vízipipa és bármilyen dohánytermék használata. Javasolt tartózkodni a túlzottan meleg vagy hideg ételektől, italoktól és a szénsavas folyadékoktól egyaránt. Alkohol tartalmú szájvíz használata általában véve nem javasolt, de fehérítés után különösen kerülendő. Túlságosan durva fogkefe és szemcsés vagy erős színű fogkrém használata csakugyan kerülendő. Étkezés után érdemes azonnal tiszta vízzel kiöblögetni a szánkat. Ebben az időszakban a foganyag jobban ki van téve az újra-elszíneződés veszélyének, vagyis könnyebben és gyorsabban vesz fel és zár magába színezőanyagokat. A fentiek be nem tartása tehát akár azt is eredményezheti, hogy a kezdetben szép eredmény olyannyira elromlik, hogy rosszabb lesz, mint fehérítés előtt volt.
A fehérítés befolyásolja bizonyos fogászati kezelések kivitelezhetőségét is, vagyis rontja a restaurációk minőségét és élettartamát. Ez az állapot átmeneti. Ezért a fehérítést követő két hétben fehérített fogon tömést vagy korona/héj ragasztását, direkt héj készítését kerülni szükséges. Esztétikai okokból sem javasolt azonnali beavatkozásokat végezni fehérített fogakon, hiszen a fogak végleges színe biztonságosan 1-2 héttel a fehérítést követően stabilizálódik.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT