Böngéssz 220 kezelés-leírás között!
1.lépés:
Válassz egy területet!
A korrekciós állcsontsebészet számos olyan állapotra nyújt megoldást, amelyek kiterjednek az állra, az arcra és a fogakra is. Az állkapocs korrigálása által tökéletes mosolyt érhetünk el. Az eljárást kifejezetten erre szakosodott szájsebész vagy úgy nevezett maxillofaciális sebész végzi.
A rosszul beállított állkapocs befolyásolhatja a fogak funkcionalitását, és hozzájárulhatnak az arc esztétikai deformitásaihoz, például aszimmetriához, szögletes állkapocshoz, előrenyúló alsó fogsorhoz vagy nyitott harapáshoz vezethet. Az arc izmai és az ízület [TMJ] különösen érzékennyé válhat emiatt.
A krónikus ízületi fájdalmak mellett a malokklúzió (hibás harapás) funkcionális problémákat is okozhat, például beszédproblémákat vagy rágási nehézségeket.
A rosszul beállított állkapocs lehet az arccsont vagy az állcsont gyermekkorban elszenvedett sérülésének, jóindulatú elváltozások vagy akár születési rendellenességeknek is a következménye. Akár egy kondiláris hiperpláziának nevezett csontbetegség is lehet az okozója.
Az állkapocs helyreállítása drámai módon megváltoztathatja az arc kinézetét, növelve az önértékelést, és megkönnyítve a rágást, a beszédet és az alvást is.
Az állkapocs műtétet (és bármilyen más típusú száj- és maxillofaciális műtétet) csak olyan felnőtteknél szabad elvégezni, akiknek jó a szájhigiénéje, és teljesen fejlettek a csontjai.
A legtöbb páciens egy orto kezeléssel kezdi a fogsor helyreállítását, ilyen például egy fogszabályzó vagy az Invisalign eszköz használata. Ez a folyamat hat hónaptól három évig tarthat, a fogak és az íny állapotától függően.
Miután ez a szakasz lezárul, a páciens ismét ellátogat a szájsebészhez. A megbeszélés során lenyomatot, röntgent és fényképeket készítenek a fogakról.
Szükség lehet bölcsességfogak eltávolítására is (amennyiben erre még nem került sor) a szövődmények elkerülése miatt.
Annak érdekében, hogy felkészült legyél a műtét utáni étkezésre, szerezz be előzőleg olyan élelmiszereket, amelyek könnyen pépesíthetőek, mivel a műtét után hat hétig nem fogsz tudni rágni.
A műtét előtt 10 napig a pácienseknek kerülniük kell a növényi alapú gyógyszereket, a halolajat, a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentőket és a vitaminokat is. A műtét előtt felírják neked azokat az antibiotikumokat és fájdalomcsillapító gyógyszereket, amelyeket a műtét után hazaérve kell beszedni.
A műtétet kórházban vagy járóbeteg szájsebészeti központban végzik. Mielőtt a sebész csontvágásokat (oszteotómiát) végez a felső állkapcson (maxilla) és/vagy az alsó állkapcson (mandibula), és a harapást ideális helyzetbe pozicionálja, altatásban részesülsz.
A felső állcsont műtét során a szemüregek alatt bemetszéseket hajtanak végre, hogy az állkapocs, a szájpadlás és a fogak egymáshoz illeszkedjenek. Az alsó állkapocs műtétéhez a hosszanti irányú őrlőfogak mögött végzett vágások lehetővé teszik, hogy az állkapocs, a szájpadlás lágy része és az alsó fogak új, egységes pozícióba kerüljenek. Ritka esetekben a csípőből, a lábból vagy a bordából csontot vesznek ki, melyet az állkapocs meghosszabbítására használnak.
Amint az állkapocs a helyére kerül, a sebész apró lemezekkel és titáncsavarokkal rögzíti a csontokat. Ezek a csavarok a következő négy hónapban összeforrnak a csonttal, és az állkapocs részévé válnak.
A műtét után a legtöbb betegnek éjszakára bent kell maradnia megfigyelésre, és néhányuknak további egy-két napon át tartó további megfigyelésre is szüksége lehet.
A korrekció mértékétől és az érintett struktúráktól függően az állkapocs műtét három-öt vagy akár több óráig is elhúzódhat.
Tervezz be legalább két hét szabadságot a munkából. Ha a műtéted nehezebb volt, vagy lassú a gyógyulási folyamat, akkor akár hat hétig is otthon kell maradnod.
A műtét utáni első hét a legnehezebb. Az orrmelléküregek váladékkal töltődnek fel, ami megnehezíti az orron keresztüli lélegzést. Ennek ellenére a páciensek állítása szerint a gyógyulási folyamat inkább mondható kellemetlennek, mint fájdalmasnak.
Duzzanat, véraláfutás és fokozott érzékenység fog jelentkezni az állcsont körül, és zúzódásokat észlelhetsz a nyakadon és a mellkasodon. Orvosod fájdalomcsillapítót fog felírni, hogy enyhítse a tüneteket.
A csontnak öt-hat hónapig tart, amíg teljes mértékben meggyógyul. Az első hat hétben folyékony állagú ételek fogyasztását javasolják, ezt követi hat hét, mely során már puha, pépes ételeket is lehet enni. Néhány orvos a műtétet követően szájzárat is alkalmaz annak érdekében, hogy a mozduljon el az állcsont a beállított pozícióból.
Miután a sebész javasolja, elkezdhetsz puha ételeket (például burgonyapürét és tésztát) adagolni étrendedhez. A folyadék szintén fontos része a gyógyulásának, mivel a hidratált állapot fenntartása elősegíti a test gyógyulását.
Kerüld néhány hónapig az olyan sportokat, amelyek közvetlen kontaktot igényelnek, mivel az állkapocs elmozdulhat, ha ütés éri.
Egyeztess előzőleg négy és hat héten belüli látogatásokat a sebészhez annak érdekében, hogy a gyógyulás előrehaladása figyelemmel legyen kísérve.
Az arcod másképp nézhet ki közvetlenül a műtét után, mivel az állkapocs helyzetének akár finom alakítása is megváltoztathatja a megjelenést. Az eredmények megtekintéséhez azonban hat hétig várnod kell, amíg a kezdeti duzzanat alábbhagy, és még néhány hónapig, amíg az állkapocs teljesen meggyógyul. A műtét után 6-12 hónapig is ajánlott lehet fogszabályozó viselése.
Az állkapocs korrekciója általában hosszan tartó folyamat. Fogszabályozó szakorvos és sebész is figyelemmel kíséri a műtét utáni előrehaladást, megbizonyosodva arról, hogy a fogak és az állkapocs helyesen igazodnak-e a felépülés során.
Néhány embernek szüksége lehet az állcsont műtét ismétlésére, ha továbbra is problémái vannak a harapással, vagy ha az állcsont idővel visszatér korábbi helyzetébe.
Még akkor is, ha a műtét technikai sikernek örvend, néhányan ismétlést igényelnek, mert elégedetlenek az új állkapocs által kínált megjelenéssel (ezért javasolják az orvosok, hogy műtét előtt érdemes addig várni, amíg az állkapocs teljesen kialakul -ez nők esetében a tini korszak közepét, férfiaknál a 20-as éveik elejét jelenti).
Az állon végzett további műtét kizárólag a meggyógyulás után végezhető, annak érdekében, hogy elérd a kívánt állkapocs formát.
Bár bonyolultnak tűnhet, az állkapocs műtétet általában biztonságosnak tekintik, ha azt egy tapasztalt sebész végzi, aki a fogszabályzó orvossal együtt dolgozik a legjobb eredmények elérése érdekében. Mint minden műtétnél, itt is előfordulhatnak olyan mellékhatások, mint a bevérzés, fertőzés és zsibbadás.
Mivel a műtét során a szájban lévő idegek feszülnek, a gyógyulás során zsibbadást tapasztalhatsz az ajkaidban, az ínyben és az arc alsó részén. Ez normális, és ez az állapot általában néhány hónapon belül elmúlik.
Ritka kockázatként megemlíthetjük a fogak károsodását, az állcsont összecsúszását, vagy temporomandibuláris ízületi problémákat. Ezek mind hozzájárulhatnak egy ismétlő műtét szükségességéhez.
Ha az állkapocs műtét fontolóra vételének fő oka a megjelenésed megváltoztatása, előfordulhat, hogy kevésbé invazív lehetőségek is akadnak, amelyek megoldást nyújthatnak.
Az állad alakja megváltoztatható akár implantátumok vagy injektálható töltőanyag (hyaluron) segítségével is.
Ha az állkapocs problémáid nem súlyosak, a fogszabályozó orvos képes lehet megváltoztatni egy előre álló állkapocs kinézetét azáltal, hogy eltávolítja az őrlőfogakat, majd fogszabályozóval elmozdítja az első fogakat befelé. Ez azonban csupán az enyhe arc- vagy fogászati diszharmóniák esetén jelenthet megoldást.
Te már átestél ezen a beavatkozáson? Kérjük, hogy írj róla anonim beszámolót, hogy segítsd közösségünket tapasztalataid megosztásával! Napló írásához kattints ERRE a linkre.
Beavatkozás előtt állsz és a döntés előtt szívesen elolvasnád mások tapasztalatait? Nézd meg a NAPLÓKAT